Znamy prawdopodobną datę premiery Androida O. To już za chwilę

Znamy prawdopodobną datę premiery Androida O. To już za chwilę

Doskonale pamiętam nutkę podenerwowania w oczekiwaniu na zeszłorocznego Androida w wersji 7.0. Druga połowa sierpnia, lato, a ja bezustannie odświeżam Twittera wiedząc, że to już tuż-tuż. W tym roku cały proceder może się powtórzyć, gdyż spodziewana data premiery piętnastej odsłony systemu od giganta z Mountain View niemal idealne pokryje się z tą, która w kalendarzu Google widnieje jako premiera Nougata. Pamiętacie kiedy to było?

Żeby ten wpis nie ograniczył się tylko do jednej daty, chciałbym pokrótce prześledzić historię tego, co wiemy na temat nadchodzącego Androida.

Pierwsze funkcje nowego systemu poznaliśmy już na ponad dwa miesiące przed tegoroczną konferencją Google I/O. Informował Was o nich Karol w tym wpisie, a poznane nowości ograniczają się do funkcji Copy Less, przewidywania treści (czyli otrzymany adres zostanie zidentyfikowany jako adres i otworzy się w Mapach Google), a także „nowe” rozpoznawanie gestów.

Potem nastał czas na udostępnianie kolejnych Developer Preview Androida O, który zdradza wielu użytkownikom to, jaki pomysł na aktualizację ma Google. Oczywiście ta wersja systemu jest dostępna tylko dla posiadaczy niektórych urządzeń, ale cóż z tego? W przypadku pierwszej odsłony poznaliśmy prawie wszystkie nowe funkcje systemu, trzecia bazowała już na finalnych API i zdradziła nam, że Android O zostanie oznaczony jako 8.0.

W międzyczasie wciąż staraliśmy się odszukać nazwy nadchodzącego zielonego robocika. Choć wciąż powracamy do hipotezy Oreo to w pewnym momencie podejrzewaliśmy, że to chyba jednak będzie Oatmeal Cookie. Czar prysł w momencie udostępnienia czwartej (i ostatniej) wersji deweloperskiej. Pojawiła się tam pływająca ośmiorniczka, co – moim zdaniem – sugeruje i wręcz zapowiada nazwę Octopus. To co prawda nie jest „smakołyk”, a nawet ośmiornica podana w formie dania raczej nie należy do słodyczy, ale kto wie, jak to się skończy?

TL;DR, czyli przejdźmy wreszcie do daty premiery

Obecnie zbliżamy się do połowy sierpnia i nareszcie poznaliśmy dzień, w którym najprawdopodobniej poznamy Androida O i rozwiążą się wszelkie wątpliwości. A przede wszystkim ta dotycząca nazwy. No dobra, ale przejdźmy wreszcie do rzeczy. Spójrzcie tylko na te dwa tweety.

https://twitter.com/RDR0b11/status/896094402568794112?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2F9to5google.com%2F2017%2F08%2F12%2Fandroid-o-reportedly-scheduled-to-begin-rolling-out-to-google-pixel-nexus-on-august-21st%2F

Zarówno David Ruddock z Android Police, jak i Evan Blass, mogą poszczycić się mianem „wiarygodnych źródeł”. Leaki tego drugiego sprawdzają się z niemal stuprocentową pewnością, a sama data – 21 sierpnia 2017 – brzmi bardzo prawdopodobnie. W końcu Nougata poznaliśmy niemal idealnie rok wcześniej, bo 22 sierpnia, z tym, że ubiegłego roku.

Ja wierzę, że Android O na Pixele oraz Nexusy ukaże się już w przyszły poniedziałek i przyznam szczerze, że nie mogę się doczekać – a Wy?

źródło: 9to5Google
grafika główna: StockSnap.io, Android Developers