Testy Androida P wciąż trwają. Grupy deweloperów wypróbowujący nowy mobilny system Google cenili sobie funkcję, która pojawiła się wraz z Androidem Oreo. W gruncie rzeczy była to swego rodzaju luka, która umożliwiała instalację złożonych motywów systemu, kompletnie odmieniających jego wygląd. Google jej nie łatało, bo nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa urządzeń, jednak ostatnio firma zmieniła swoje zdanie, co wpłynęło również na beta testerów Androida P. Łagodnie mówiąc, nie są oni zbyt zadowoleni z takiego obrotu spraw.
Deweloperzy korzystali z motywów Substratum, które dzięki wspomnianej luce, można było instalować na smartfonach bez rootowania urządzeń. Umożliwiały one nie tylko wybranie interesującego motywu systemu, a zmieniały jego działanie – na przykład opierały się sporym zmianom, które trafiły do Androida wraz z najnowszą wersją „P” – między innymi gestom ekranu czy „pływającej” belce na dole ekranu.
Teraz nie da się już tego robić, gdyż Google zamknęło furtkę, z której korzystali deweloperzy chcący dostosować działanie Pixeli pod siebie. Na forach zawrzało – nawet zaczęto zbierać głosy pod petycją, w której domagano się wycofania zmian. Google poczuło się więc zobowiązane wyjaśnić, dlaczego podjęto taką decyzję.
Doceniamy Wasze opinie i chcielibyśmy podzielić się z Wami pewnymi informacjami i wyjaśnieniami.
Usługa Overlay Manager (OMS) jest przeznaczona dla producentów urządzeń. OMS, w swojej obecnej postaci, nie jest zaprojektowany jako ogólna funkcja pozwalająca zmieniać motywy – potrzebna byłaby dodatkowa praca, by uczynić z niego takie narzędzie, a to wymagałoby spełnienia wszystkich standardów bezpieczeństwa i jakości produktów dla systemu Android. W związku z tym, OMS nigdy nie był projektowany ani promowany jako narzędzie dla wszystkich deweloperów.
Wcześniej w tym roku łatka bezpieczeństwa dla Androida Oreo (CVE-2017-13263) została przekazana producentom OEM. Poprawka ograniczyła instalację nakładek do wstępnie zainstalowanych na urządzeniu lub aplikacji podpisanych przez system, a to z powodu potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa. Android P również zawiera tę krytyczną poprawkę zabezpieczeń, więc ogranicza działanie nakładek systemowych w tym samym stopniu, w jakim można to zaobserwować na Androidzie Oreo.
Rozumiemy, że niestandardowe motywy są ważną funkcją dla niektórych użytkowników. Uwzględnimy to w przyszłych pracach przy systemie.
Status: nie do naprawy (zamierzone)
Zatem stosowanie niestandardowych motywów – w tym tych ze Substratum – nie będzie możliwe ani na Androidzie Oreo, ani na Androidzie P.
Zrozumiałe jest, że wiele komentarzy pod adresem Google nie jest zbyt pochlebnych. Nie da się przekreślić kompletnie przyszłości motywów w Androidzie Q, ale przynajmniej przez najbliższy rok (a możliwe, że już na zawsze) opcja gruntownej zmiany wyglądu systemu pozostanie już tylko tym, którzy zdecydują się na rootowanie urządzenia. Trochę szkoda.
źródło: Google Issue Tracker przez Android Police