Ważne

Możliwe, że czysty Android Oreo pozwoli na korzystanie z rozbudowanych motywów

Prawie od zawsze jedną z największych zalet Androida była personalizacja. Wiadomo, że dla wielu użytkowników kwestia podmiany ikonek na inne albo zmiana motywu na ciemny to nie kwestia życia i śmierci. Dla innych zaś są to naprawdę przydatne funkcje, z których korzystają na co dzień. Być może Android Oreo ułatwi kilka rzeczy z tym związanych.

Zwykle zmianę kolorystyki i interfejsu oferują producenci smartfonów – autorzy nakładek systemowych na Androida. Tak jest na przykład w wypadku Samsunga, OnePlusa czy Sony. Tym, którzy przedkładają czystego Androida nad rozwiązania dostarczane wraz z interfejsami graficznymi producentów, pozostaje instalowanie zewnętrznych aplikacji lub odblokowywanie systemu rootem.

Twórcy aplikacji pracujący na deweloperskich wersjach Androida Oreo dostrzegli ostatnio, że Google najwyraźniej zamierza wbudować w system mocno modyfikujące wygląd rozwiązania, tak by użytkownik miał znacznie większe możliwości personalizacji swojego smartfona, bez konieczności “łamania” systemu.

Na forum XDA znajdują się już przykłady tego, jak niektórzy deweloperzy skorzystali z ukrytych w Androidzie Oreo funkcji – umożliwiają one zainstalowanie skórek (na przykład tych od Substratum), które mocno zmieniają wygląd interfejsu, ale nie wymagają rootowania smartfona.

Motywy Substratum

Jedynym minusem jest to, że zmiany wyglądu, jakie zdecydujemy się wprowadzić za pomocą konkretnych komend w Androidzie Oreo, nie są trwałe. Po restarcie urządzenia trzeba znów je “wklepywać”, więc przynajmniej na razie, jest to bardziej deweloperska ciekawostka niż konkretna funkcja, którą niebawem pochwali się Google.

Ważne jest to, że możliwości są – pytanie tylko czy Google skorzysta z nich, by w którejś z nadchodzących aktualizacji systemu umożliwić użytkownikom Androida Oreo dowolne zmienianie motywów, bez konieczności posiłkowania się zewnętrznymi aplikacjami.

Gdybyście chcieli zapoznać się z kompletnym poradnikiem profesjonalnego zmieniacza motywów, odsyłam Was do linku ze źródła.

źródło: XDA przez PhoneArena

Komentarze

 • stark2991

  Chyba już przy pierwszym Preview było wiadomo że Google coś grzebie przy motywach, ale nie zrobili tego do końca bo ciężko im było zrobić to tak, by zachować spójność

 • mitpio

  Nie byłoby kłopotu gdyby wprowadzili zrootowane telefony po prostu i jak to mówi Ferdek i gitara

  • Sierran

   Jak by tak było to bym szybko uciekł na iOS ;)

   • mitpio

    Czemu root to root daje uprawnienia i skoro to darmowy system tak powinno być a nie z góry narzucone od kogoś

    • gumis

     Słyszałeś o interpunkcji?

 • Elo

  Pawg w google i blondie fesser

 • Martin

  Dobrze, że coś w tym kierunku się dzieje,gdyż te jasne “oczy wypalające” motywy już mnie wkurzają.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona