Czy Google powoli porzuca nazwę „Android”? Aplikacja wiadomości w przeglądarce zostanie przeniesiona na inny serwis

Goolge przenosi webową wersję aplikacji Wiadomości (Android Messages) z serwisu Android.com na Google.com. O co więc to całe halo? Może to wskazywać na kolejny krok Google’a w powolnym usuwaniu marki Androida ze swoich usług.

Obecnie, jeśli korzystamy z Wiadomości na Androida w wersji przeglądarkowej, po połączeniu się ze smartfonem, możemy wysyłać SMS-y i odbierać je na podobnej zasadzie, jak w stacjonarnej wersji WhatsAppa. Żeby przetestować tę funkcję, należy przejść na stronę messages.android.com.

Reklama

Teraz interesujący szczegół: zgodnie z analizą kodu źródłowego Chromium Gerrit, Google wkrótce przeniesie użytkowników Android Messages z adresu messages.android.com na messages.google.com. Niby nic, ale jednak coś.

Zanim przetestujecie nowy adres Wiadomości, uprzedzę Was, że jeszcze nie działa. Z aplikacji nadal skorzystamy pod starym adresem, choć nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa ta sytuacja. Google na pewno nie stworzyło jednak nowego „domu” dla Android Messages (a może wkrótce: Google Messages) na darmo.

To znamienne, że Google ostatnimi czasy sukcesywnie „wypycha” skojarzenia z Androidem ze swoich usług. Android Pay został przemianowany na Google Pay na początku tego roku. Podobnie stało się z Android Wear – teraz już: Wear OS. Nawet podczas tegorocznej konferencji z okazji premiery smartfonów z linii Pixel, Google nie wymieniło nazwy Androida ani razu, choć w poprzednich latach osoby stojące na scenie podczas serii prezentacji, wcale nie szczędzili imiennych nawiązań do tego systemu.

Wyszukiwarkowy gigant najwyraźniej powoli pozbywa się skojarzeń z systemem na urządzenia mobilne, a dokładniej – z jego wieloletnią nazwą. Niektórzy są zdania, że jest to przygotowanie gruntu pod wprowadzenie Fuchsia OS. Bardziej chodzi chyba jednak o ujednolicenie wizerunku Google tak, by wszystkie usługi kojarzyły się bezpośrednio z firmą, a nie z jednym z jej produktów, jakim jest Android.

Czy Google wstydzi się Androida? Podczas konferencji dotyczącej nowych Pixeli nazwa tego systemu nie padła ani razu

źródło: Chromium Gerrit przez Tech2