Gesty albo nic. Android 9.0 Pie w Pixelu 3 nie pozwoli na zmianę sposobu nawigowania po systemie na „stary” [AKTUALIZACJA]

Jeśli jesteśmy właścicielami Pixela pierwszej lub drugiej generacji (lub Essential Phone’a), to możemy już pobierać na niego nową edycję sytemu Android. Już na pierwszy rzut oka Android Pie różni się od Oreo tym, że pozbawiono go standardowych przycisków ekranowych „początek”, „wstecz” i „ostatnie aplikacje”. Zamiast tego, mamy poziomą belkę na dole ekranu, którą przy wykorzystaniu gestów możemy nawigować po ekranach. Pixel 3 ma być pod tym względem wzorem działania.

Zrozumiałe jest, że Google przynajmniej pod pewnymi względami chce być innowacyjne. Trudno to robić, kiedy jest się właścicielem systemu po stokroć modyfikowanego prawie przez każdego producenta smartfonów na świecie. Wtedy niektóre „rewolucyjne zmiany” mogą być zakopane pod nakładką systemową, która umożliwi użytkownikom urządzeń powrót do starych przyzwyczajeń.

Rzecz jasna, Google nie zamierza forsować zmian na siłę. Jednak z drugiej strony nie chce się też przed nimi hamować. W wywiadzie z Android Central, E.K. Chung, który jest głównym menadżerem programowym Androida i Pixeli, wypowiedział się o gestach w ten sposób:

„Google robi z tego podstawowy system nawigacyjny. Podczas gdy urządzenia Pixel aktualizowane z Oreo nadal będą mogły wyświetlać trzy tradycyjne przyciski ekranowe, a gesty będą tylko opcją, tak przyszłe smartfony Google (i urządzenia każdego producenta, jeśli tylko tak postanowi) będą obsługiwane tylko za pomocą gestów.”

Pixel 2 i Pixel 2 XL mogą okazać się ostatnimi smartfonami Google z trzema przyciskami nawigacyjnymi, do których przywykliśmy przez lata.

Wydaje się to być wyłączną inicjatywą Google’a – przecież firma nie jest w stanie wymusić czegoś takiego na innych producentach, którzy opracowują nakładki systemowe dla swoich urządzeń. Tak więc najpewniej każdy nowy sprzęt prezentowany z Androidem 9.0 Pie na pokładzie będzie miał możliwość przełączania się między starym sposobem nawigacji a gestami.

To ciekawe, że Google czuje się z nowym interfejsem na tyle pewnie, że pozwoli sobie na uczynienie z niej domyślnego sposobu obsługi urządzenia. Gesty nigdy nie były dla Google tak ważne, jak teraz.

 

[AKTUALIZACJA]

Android Central wystosowało sprostowanie, że wypowiedź przedstawiciela Google nie oznacza wcale kompletnej rezygnacji z klasycznej nawigacji w Androidzie na rzecz gestów. Podkreśla jedynie, że gesty będą domyślną opcją w Pixelu 3, ale niekoniecznie jedyną.

Zmienia to kompletnie wydźwięk całego artykułu. Nie można już więc odnosić się do sprawy tak arbitralnie.

https://www.tabletowo.pl/2018/08/06/google-android-9-android-pie-co-nowego-funkcje-smartfony/

źródło: Android Central przez Android Authority