Ponieważ podczas kluczowej konferencji Google I/O firma z Mountain View nie skupiała się na Androidzie, ogłoszenia dotyczące nowości w tym systemie zostały zepchnięte na boczny tor. Nie oznacza to jednak, że nic się w tym temacie nie dzieje.
Android 15 w wersji Beta 2
Google postanowiło całkiem zmienić narrację podczas deweloperskiego wydarzenia I/O 2024. Zamiast rozpływać się nad nowościami w systemie Android, firma skupiła uwagę słuchaczy na sztucznej inteligencji. Termin „AI” padł podczas różnych paneli ponad 120 razy, a gdyby dodać do tego nazwy własne różnych produktów pokroju Gemini, liczby te mogłyby pewnie być czterocyfrowe.
Nie oznacza to jednak, że nowości w nadchodzącym Androidzie 15 w ogóle nie będzie. Podczas prezentacji deweloper pochwalił się, że znana już nam funkcja Zaznacz, aby wyszukać zostanie wzbogacona o możliwość analizowania zadań matematycznych i podawania ich rozwiązań. Ponadto sztuczna inteligencja w postaci Gemini Nano zostanie zintegrowana z systemem Android, by kompletnie zastąpić wysłużonego Asystenta Google.
Pod koniec konferencji wskazano, że druga Beta systemu Android 15 zostanie udostępniona zainteresowanym do pobrania już 15 maja. I rzeczywiście tak się stało. Posiadacze Pixeli mogą już zasysać testową wersję oprogramowania. Taka możliwość została udostępniona także właścicielom smartfonów innych producentów: Honor, iQOO, Lenovo, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Tecno, Vivo i Xiaomi. By sprawdzić, czy Wasze urządzenie kwalifikuje się do programu testowego, odwiedźcie tę stronę.
Android 15 Beta 2 może być wciąż mocno awaryjny, więc jeśli wolelibyśmy poczekać na stabilną wersję, to trzeba wiedzieć, że Google będzie publikować stabilne Bety w czerwcu i lipcu.
Co nowego w Androidzie 15?
Internet już od długich miesięcy podrzuca nam skrawki informacji dotyczących funkcji, które prawdopodobnie zostaną udostępnione w Androidzie 15. Tym razem jednak listę nadchodzących nowości podrzuciło samo Google, więc warto rzucić okiem, co takiego firma szykuje dla użytkowników urządzeń z zielonym robocikiem.
Prywatna przestrzeń
Jak wskazuje nazwa, ten ciekawy dodatek umożliwi stworzenie przestrzeni, do której nie będą mieć dostępu inne osoby korzystające z tego samego urządzenia. Choć smartfon z definicji jest dość osobistym sprzętem, w pewnych okolicznościach może praktyczne okazać się utworzenie dodatkowej warstwy prywatności, chronionej przez hasło lub uwierzytelnianie biometryczne.
Do takiej przestrzeni można wrzucić dowolną aplikację. Domyślnie to całkiem niezły schowek na apki bankowe czy portfele kryptowalut. W tym miejscu będzie można też przechowywać sklonowane apki Chrome, Dysku Google, a nawet sklepu Google Play. Prawdziwa androidocepcja. Dane zgromadzone w tych aplikacjach mają nie przenikać do tych widocznych bezpośrednio w app drawerze.
Wykrywanie kradzieży
Ciekawą opcją jest automatyczne zablokowanie urządzenia, jeśli Android zinterpretuje dane z różnych sensorów jako próbę kradzieży. Na przykład żyroskop może pomóc w ustaleniu, że ktoś wyrwał nam telefon z rąk i zaraz potem wskoczył na skuter lub odjechał samochodem. Wtedy sztuczna inteligencja odgrodzi złodzieja od możliwości odblokowania urządzenia.
Ochrona przed złośliwymi aplikacjami
Gemini Nano będzie chronić użytkownika przed próbami oszust i phishingu. Jak? Jeśli omyłkowo zainstalujemy ryzykowną apkę, system ostrzeże nas i wyśle do Google informację o potencjalnie szkodliwej aktywności. Jeśli zostanie ona potwierdzona, program zostanie wyłączony. Co ważne – żadne dane użytkownika nie zostaną upublicznione.
O ochronie przed oszustami podszywającymi się pod banki i inne instytucje usłyszeliśmy już wcześniej. Sztuczna inteligencja na Androidzie 15 będzie przysłuchiwać się konwersacjom z nieznanymi numerami i jeśli tylko coś wzbudzi jej podejrzenia, poinformuje nas, że ktoś próbuje nas w coś wmanewrować.
Dodawanie kart do Portfela Google za pomocą aparatu
Bilety na wydarzenia, karty biblioteczne, OC samochodu, karty członkowskie na siłownię – teraz wszystkie te różne „plastiki” będzie można dodać do Portfela Google w prosty sposób – za pomocą wykonania szybkiego zdjęcia. A później nie trzeba będzie zajmować sobie nimi głowy i marnować miejsca w fizycznym portfelu. Wystarczy telefon.
Mapy Google z warstwą rozszerzonej rzeczywistości (AR)
Funkcje rozszerzonej rzeczywistości już są dostępne w Mapach Google za pośrednictwem Live View, ale to nie to samo. To znaczy – to samo, ale lepsze. Otóż niektóre lokacje zyskają dodatkowe warstwy, które będą nakładane na obraz z kamery smartfona podczas korzystania z tego specjalnego trybu. Będą też wyświetlać interesujące ciekawostki na temat tych wybranych zabytków czy miejsc. Niestety, wygląda na to, że jak na razie, dodatkowe doświadczenia AR będą udostępnione tylko dla użytkowników przebywających w Paryżu i Singapurze.
Dodatkowe ogłoszenia dla Android Automotive i Wear OS
Drobnych zmian doczekają się osoby korzystający z Android Automotive w samochodach. Zyskają one możliwość skorzystania z nowych aplikacji na ekranach systemu infotainment – w tym z Max, Peacock, Andry Birds i innych.
Z kolei Wear OS 5 ma wprowadzić optymalizację wykorzystania baterii. Dla smartwatchy działających na tym systemie może to być bardzo ważna nowina – oszczędność energii ma sięgnąć nawet 20% względem Wear OS 4. Deweloperska wersja testowa nowego systemu na zegarki jest już do pobrania.
Żeby ułatwić zapoznanie się z nowymi funkcjami Androida 15, Google przygotowało zestaw minigierek, powstałych przy współpracy z McLarenem. Możecie je znaleźć pod tym adresem. Ciekawy pomysł!