Masz Xiaomi Mi A3? NIE INSTALUJ TEJ AKTUALIZACJI!

Posiadacze Xiaomi Mi A3 mieli cieszyć się z szybkich aktualizacji oprogramowania, jednak producent nie potrafi utrzymać tej kwestii w ryzach i co chwilę wystawia cierpliwość właścicieli tego smartfona na próbę. Tym razem również noga mu się powinęła, dlatego lepiej nie instalować najnowszej aktualizacji.

Xiaomi i Android One. Miało być pięknie, wyszło „nie najlepiej”

Dzięki temu, że Xiaomi przystąpiło do programu Android One, udział smartfonów z „czystym” Androidem szybko urósł (choć oczywiście nie można pominąć także dużej w tym zasługi HMD Global i smart-telefonów marki Nokia). Przez wiele osób nazywane są one „budżetowymi Pixelami” (lub jeszcze dosadniej „Pixelami dla ubogich” względnie „każdego”), lecz w przypadku Xiaomi – przynajmniej, jeśli chodzi o jakość wsparcia – porównanie to jest nie na miejscu.

Firma ma bowiem permanentny problem z aktualizacjami dla smartfonów, które należą do programu Android One. Co więcej, nie są to jednostkowe przypadki – felerne aktualizacje trafiały do większości modeli z serii A. Właściciele Xiaomi Mi A3 również mieli wiele powodów do narzekań, bowiem aktualizacja do Androida 10 była kilkukrotnie udostępniania i wstrzymywana.

Xiaomi Mi A3
Xiaomi Mi A3 (fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl)

Masz Xiaomi Mi A3? Nie instaluj tej aktualizacji!

Niestety, Xiaomi właśnie przyznało się do kolejnej wpadki, bo ponownie naraziło posiadaczy Xiaomi Mi A3 na utratę nerwów. Otóż okazuje się bowiem, że do właścicieli tego smartfona w wersji globalnej rozesłano kanałem OTA aktualizację o oznaczeniu V11.0.3.0.QFQMXTC i wadze ~1,4 GB.

Nie byłoby to może nic istotnego, gdyby nie fakt, że owa aktualizacja została im udostępniona przez… przypadek, ponieważ jest przeznaczona wyłącznie dla użytkowników w Meksyku i jednocześnie klientów jednego z tamtejszych operatorów.

Jeżeli ktoś więc posiada Xiaomi Mi A3 z dystrybucji Global i nie mieszka w Meksyku, pod żadnym pozorem nie powinien instalować tej aktualizacji. Jeśli jednak już to zrobił, prawdopodobnie natychmiast zauważy, że coś jest nie tak, gdyż sam producent przyznaje, że wersja oprogramowania V11.0.3.0.QFQMXTC jest zbugowana i po jej zainstalowaniu przestaje działać Dual SIM (smartfon wykrywa jedynie jedną kartę SIM).

Oficjalne stanowisko Xiaomi

Xiaomi Polska odniosło się do wyżej opisanego problemu z oprogramowaniem:

Zdajemy sobie sprawę z problemu wynikającego z aktualizacji oprogramowania na kilku urządzeniach Mi A3. W trakcie jego analizy zidentyfikowaliśmy problem techniczny, z powodu, którego aktualizacja oprogramowania, została przypadkowo udostępniona do grupy użytkowników, która nie powinna jej otrzymać. Zaleźliśmy przyczynę, a nasze zespoły techniczne pracują nad rozwiązaniem, które pomoże go naprawić. Zostanie ono wkrótce udostępnione użytkownikom.