Lightroom zyska narzędzie do balansu kolorów zdjęć wyjęte wprost z Adobe Premiere Pro

Ci z nas, którym Adobe Lightroom nie jest obcy, z pewnością cieszą się na myśl, że wkrótce do programu zawita nowy panel Color Gradingu, pozwalający uzyskiwać iście filmowe efekty.

Reklama

Nowy panel Advanced Color Grading dla Lightrooma

Narzędzie Advanced Color Grading będzie zastępstwem dla obecnie istniejącego w Lightroomie panelu Split Tool, pozwalającego regulację odcienia dla jasnych i ciemnych tonów na zdjęciu. Nowa opcja umożliwi swobodną gradację kolorystyczną także dla tonów średnich, co do tej pory nie było bezpośrednio możliwe.

Zapowiadany Advanced Color Grading dla Lightrooma

Podzielenie narzędzi korekcyjnych na trzy koła kolorów pozwoli na lepszą kontrolę nad odcieniami, szczególnie w tonach średnich, które przy dotychczasowym narzędziu Split Toning ulegały zbyt mocnym zmianom w stosunku do tego, co było pożądane. Nowe narzędzie do gradingu pozwoli dzięki temu na zmiękczenie przejść tonalnych między jasnymi i ciemnymi partiami zdjęcia.

Pozostałe zmiany obejmują wprowadzenie koła globalnej kontroli luminacji oraz dodanie suwaka umożliwiającego regulację mieszania efektu z bazowym obrazem. System gradingu w Lightroomie po zmianach upodobni się do znanego z Adobe Premiere Pro narzędzia Lumetri, a także do panelu edycyjnego kolorów największego konkurenta, programu Capture One Pro.

Więcej informacji na konferencji Adobe Max

Adobe nie zdradziło, kiedy spodziewać się aktualizacji wnoszącej zmiany. 20 października odbywa się doroczna konferencja tego producenta oprogramowania (Adobe Max), więc można się spodziewać, że wśród zaprezentowanych nowości znajdzie się także Advanced Color Grading dla Lightrooma.

Nowy panel Color Grading powinien trafić do klasycznej i nowej wersji Lightrooma, jak też do Adobe Camera Raw.