ZTE królem patentów według Światowej Organizacji Własności Intelektualnej

Według Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, ZTE prowadzi w rankingu liczby złożonych wniosków patentowych. Dziedziny, w których brano pod uwagę zastrzeganie praw do pomysłów to między innymi technologie przesyłu danych, konstrukcja układów scalonych, elektryczność, sprzęty medyczne i pomiarowe.

ZTE Corporation w 2016 roku złożyło aż 4123 wnioski patentowe – to sporo więcej niż Huawei Technologies, które „zaklepało” sobie prawa do 3692 pomysłów. Dzięki temu ZTE zajęło pierwszą pozycję w rankingu, awansując z trzeciego miejsca, które zajmowało nieprzerwanie od roku 2010.

Kolejne miejsca w rankingu zajęła firmy Qualcomm Inc., Mitsubishi Electric i LG Electronics, dzięki złożeniu odpowiednio: 2466, 2053 i 1888 wniosków patentowych.

Firma ZTE prowadzi 20 centrów rozwoju i projektowania zlokalizowanych w Azji, Ameryce Północnej i Europie. Na ich utrzymanie wydaje ponad 10% swoich rocznych dochodów. W nowoczesnych centrach pracuje ponad 30 tys. światowej klasy specjalistów z zakresu rozwoju technologii dotyczących komunikacji 5G, internetu rzeczy, cloud computingu, technologii Big Data czy rozwiązań dla inteligentnych miast przyszłości. Efekty ich pracy mogliśmy niedawno oglądać na MWC 2017, gdzie ZTE zaprezentowało pierwszy smartfon, który obsługuje sieć 5G.

Oczywiście, jeszcze chwilę potrwa, zanim sieci 5G się upowszechnią, jednak w zeszłym roku z sukcesem wykonano wiele testów przybliżających komercyjne wprowadzenie łączności w tym standardzie. Przewiduje się, że z jeszcze szybszego internetu skorzystamy na przełomie roku 2017 i 2018.

Trudno porównywać wyniki tego rankingu z tym prowadzonym przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Tam niekwestionowanym liderem patentowym jest IBM. O ile dane w obu wypadkach na pewno są dokładne, tak trudno określić, jaki zakres mają statystyki Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Jakkolwiek jest, ZTE postanowiło się tym pochwalić. Wkład firmy w rozwój technologii 5G na pewno zostanie doceniony. Kiedyś.

Infografikę w formie pliku PDF możecie obejrzeć tu.

źródło: informacja prasowa