60 lat telewizorów Sony. Ależ one urosły!

Choć trudno w to uwierzyć, od rynkowego debiutu pierwszego telewizora Sony minęło już 60 lat. Ich ewolucja mówi wiele o tym, jak rozwijała się technologia wyświetlania i przesyłania obrazu na przestrzeni XX i XXI wieku.

Firma, którą dziś znamy pod nazwą Sony, założona została w 1946 roku, początkowo jako Tokyo Tsushin Kogyo. Swoją obecną, doskonale rozpoznawalną nazwę, przyjęła w 1956 roku. Nikt wówczas nie przewidywał, że właśnie powstał jeden z największych gigantów technologicznych w skali całego globu.

Nie przewidywano tego również podczas prac, nad pierwszym telewizorem tranzystorowym marki Sony, zwłaszcza, że w opinii ówczesnej branży telewizyjnej, niewielkie, przenośne telewizory były skazane na porażkę.

Sony TV 60 lat

Pierwszy krok do dzisiejszej oczywistości

O tym, jak bardzo branża pomyliła się w swoich przewidywaniach, przekonano się już wkrótce. W 1960 roku, do sprzedaży trafił pierwszy telewizor tranzystorowy Sony. Była to przenośna, ośmiocalowa konstrukcja TV8-301, a dwa lata później, jeszcze mniejszy telewizor – TV5-303.

Sony TV8-301 fot. Sony
Sony TV8-301 fot. Sony

Z miejsca stał się absolutnym hitem sprzedażowym w Stanach Zjednoczonych, co mogło oznaczać tylko jedno – telewizory do użytku osobistego staną się rozwiązaniem powszechnym.

Trinitron – telewizja nabiera kolorów

Każdy, kto pamięta telewizory dostępne w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, z pewnością kojarzy charakterystyczny logotyp Sony Trinitron. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że pierwszy model z rodziny Trinitron trafił do sprzedaży już w 1968 roku.

Sony KV-1310 fot. Sony
Sony KV-1310 fot. Sony

Telewizor oznaczony jako KV-1310 oferował, poza odbiorem telewizji kolorowej, uzyskanie dwukrotnie wyższej jasności obrazu w porównaniu do urządzeń opartych na konwencjonalnych maskach otworowych.

Początki HD

Pierwszy telewizor Sony, zdolny wyświetlać obraz w wysokiej rozdzielczości HDTV, pojawił się na rynku już w 1990 roku. Model KW-3600HD (HD Trinitron) miał ekran o przekątnej 36 cali. To między innymi dzięki niemu, można było mówić o zupełnie nowej jakości oglądania materiałów wideo w warunkach domowych.

Sony KW-3600HD fot. Sony
Sony KW-3600HD fot. Sony

Bravia zastępuje Trinitron

Marka telewizorów Sony Bravia jest jedną z najczęściej spotykanych we współczesnych sklepach z elektroniką. Jej początki sięgają 2005 roku i modelu LCD BRAVIA KDL-46X1000, wyświetlającego obraz w rozdzielczości Full HD. W telewizorach Bravia zadebiutowała technologia Triluminos, polegająca na podświetleniu matrycy różnokolorowymi diodami, w cel zapewnienia jak najwyższej jakości i szczegółowości obrazu.

Sony KDL-46X1000 fot. Sony
Sony KDL-46X1000 fot. Sony

Linia telewizorów Bravia była konsekwentnie rozwijana. Pojawiły się, między innymi, modele wyświetlające obraz w 3D (w 2010 roku). Już 2 lata później, w 2012 roku, 84 calowy model XBR-84X900 korzystał z rozdzielczości 4K.

Sony: przyszłość to 8K

Telewizory wyświetlające obraz w rozdzielczości 4K, wykorzystujące technologię HDR, powoli stają się standardem w naszych mieszkaniach. Kiedy my kupujemy tego typu urządzenia, firma Sony myśli już o przyszłości pod znakiem 8K.

Dla najbardziej wymagających użytkowników, już w 2019 roku zaprezentowano serię ZG9 – pierwsze konsumenckie telewizory wyświetlające obraz w 8K HDR, o przekątnych 85 i 98 cali. 2020 rok to debiut modelu ZH8, umożliwiającego obsługę obrazu 4K, z częstotliwością wyświetlania 120 klatek na sekundę.

Sony 60 lat telewizorów

60 lat produkcji telewizorów Sony pokazuje, że na przestrzeni czasu może nastąpić olbrzymi przeskok technologiczny. Ewolucja zapoczątkowana w 1960 roku, najprawdopodobniej będzie trwała jeszcze wiele długich lat, a modele, które dziś uznawane są za koncepcyjne, bądź dostępne wyłącznie dla najzamożniejszych, za kilka lat będą w zasięgu zdecydowanej większości chętnych.

Przyszłość, podobnie jak 60 lat temu, zapowiada się niezwykle ciekawie.