Nokia powraca na rynek tabletów. Oto tani tablet Nokia T20

Nokia jest jedną z tych firm, w portfolio których kilka lat temu można było znaleźć tablety. Po wielu miesiącach przerwy, na rynku debiutuje kolejny sprzęt tego typu – Nokia T20. Odnoszę wrażenie, że przed jego premierą właściwie wszystko wyciekło, więc raczej nic nie będzie stanowiło większego zaskoczenia. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Specyfikacja Nokia T20

Nokia T20 to przedstawiciel 10-calowych, z założenia poręcznych tabletów. Jego ekran ma przekątną 10,4” i rozdzielczość 1200×2000 pikseli. Niestety, nie spodziewajcie się tu wyższej częstotliwości odświeżania ekranu – jest tylko standardowe 60 Hz. Na uwagę zasługuje funkcja podbicia jasności ekranu w ekstremalnie wysokim słońcu oraz tryb redukcji światła niebieskiego, ale to akurat norma nawet w tańszych urządzeniach.

Pod względem łączności mamy tu raczej standard – USB typu C, 3.5 mm jack audio, Bluetooth 5.0, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac oraz GPS w wersji z LTE. Zdjęcia zrobimy za pomocą aparatu głównego 8 Mpix, a wideorozmowy przeprowadzimy przez kamerkę 5 Mpix.

Za działanie Nokii T20 odpowiada procesor Unisoc T610 w połączeniu z 3 lub 4 GB RAM oraz system Android 11. Tablet nie został wyposażony w czytnik linii papilarnych – jedynym zabezpieczeniem jest rozpoznawanie twarzy, realizowane za pomocą przedniego aparatu.

Możliwości multimedialne dopełniają dwa głośniki stereo oraz akumulator, którego pojemność to 8200 mAh. Niestety, ładowanie będzie dość wolne – w zestawie z tabletem otrzymujemy jedynie 10-Watową ładowarkę, a tablet wspiera ładowanie maks. 15 W.

Co ciekawe, konstrukcja tabletu jest metalowa i spełnia normę odporności IP52. Jego wymiary to 247,6 x 157,5 x 7,8 mm, natomiast waga wynosi 470 g.

Co z aktualizacjami?

Odnoszę wrażenie, że producenci (wreszcie!) coraz większą wagę zaczęli przywiązywać do wsparcia swoich urządzeń. Nokia też zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to dla potencjalnych nabywców tabletu Nokia T20, dzięki czemu już teraz wiemy, że tablet ten jest objęty aktualizacjami Androida przez kolejne dwa lata oraz comiesięcznymi aktualizacjami zabezpieczeń przez trzy lata od premiery.

Nokia T20 – cena w Polsce

Nokia T20 będzie celować w rodziny z dziećmi, sądząc po jego cenie i możliwościach. Tablet w Polsce będzie kosztował 999 złotych za opcję z 4 GB RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej i WiFi lub 1099 złotych za wersję z LTE.