Dolby Vision

Obsługa Dolby Vision trafia na konsole Xbox Series X i Series S

Microsoft wprowadza obsługę gier w standardzie Dolby Vision na swoich najnowszych konsolach. Testowana od maja funkcja będzie dostępna w ponad 100 grach HDR.

Konsole Xbox Series X i Series S z obsługą Dolby Vision

Xbox do tej pory obsługiwał HDR10, jednak wprowadzenie dodatkowo nowego standardu powinno skutkować dużo jaśniejszym światłem, ostrzejszym kontrastem i żywszymi kolorami. Wiele produkcji, które zostały zoptymalizowane pod kątem Xbox Series S|X, będzie wykorzystywać Dolby Vision.

Już teraz mówimy o ponad 100 tytułach, a wśród nich znajdziemy Halo Infinite, Psychonauts 2 czy Microsoft Flight Simulator. W przyszłości oczywiście zobaczymy ich o wiele więcej. Być może będzie to standardem na konsolach Xbox, jednak zależy to tak naprawdę tylko od deweloperów gier.

Ponadto współpraca Microsoftu i Dolby może wprowadzić korzyści do istniejących gier z obsługą HDR10 i Auto HDR. Wykorzystanie tej technologii mogłoby zapewnić lepsze wrażenia z gier, które już dobrze znamy. Gry, które są uruchamiane w trybie Auto HDR, nie są prawdziwymi grami ze standardem Dolby. Technologia mapowania pomogłaby jednak wyświetlać dokładniejszy obraz na telewizorach, które obsługują najnowszy format wprowadzony przez Microsoft do autorskich konsol.

Dolby Vision Xbox Series X Series S
Konsole Xbox jako pierwsze z obsługą formatu Dolby Vision (źródło: Microsoft)

Dzięki połączeniu obu standardów Dolby, nie tylko widzimy, ale i słyszymy dużo więcej. Dźwięk przestrzenny wraz z poprawionym obrazem zapewni niezwykłą immersję w nadchodzących tytułach, a także w tych, które posiadamy już w swojej bibliotece.

Aby skorzystać z najnowszej funkcji, trzeba posiadać telewizor zgodny z Dolby Vision. Dodatkowo Microsoft zaleca również włączenie automatycznego trybu o niskim opóźnieniu (ALLM – Auto Low Latency Mode). Jak wiemy, standard Dolby jest kompatybilny z ALLM, zmienną częstotliwością odświeżania (VRR – Variable Refresh Mode) i grami 120 Hz.

Tegoroczne telewizory, m.in. od LG, oferują funkcję VRR i ALLM oraz obsługują format Dolby Vision. Jeśli chcecie sprawdzić, czy Wasz odbiornik spełnia wymagania, należy sprawdzić w ustawieniach konsoli szczegóły dotyczące wyświetlania obrazu. Aby to zrobić, trzeba wejść odpowiednio w Ustawienia > TV i opcje wyświetlania > TV 4K – szczegóły. Znajdziecie tam informację odnośnie możliwości obsługi standardu Dolby na potrzeby grania.

Dodatkowo już od 30 września 2021 roku w usłudze Xbox Game Pass znajdziemy Marvel’s Avengers. Kto wie, może i tam pojawi się nowo wprowadzony standard?