smartfon Vivo iQOO Neo 5 smartphone
iQOO Neo 5 (źródło: iQOO via GSMArena)

Smartfony z czytnikiem linii papilarnych na boku obudowy wciąż powstają – oto iQOO Z5

Coraz więcej smartfonów, nawet niekoniecznie tych z najwyższej półki, wyposażonych jest w czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran. Tymczasem okazuje się, że nie jest to wcale jakąś normą w branży, ponieważ nawet nowe konstrukcje, takie jak iQOO Z5, dostają skaner zlokalizowany na boku obudowy.

Lepszy ekran, niewielkie kompromisy

Smartfony serii iQOO są popularne w Chinach nie bez powodu. Marka ta początkowo specjalizowała się w dostarczaniu bardzo mocnych telefonów za rozsądną cenę, by po jakimś czasie pochylić się także nad urządzeniami ze średniej półki. Właśnie ten sektor reprezentuje iQOO Z5, który jest następcą iQOO Z3.

iQOO Z5 (fot. fonearena)

Sprzęt ten może pochwalić się 6,67-calowym ekranem Full HD z częstotliwością odświeżania 120 Hz oraz częstotliwością próbkowania dotyku w 240 Hz. Oprócz tego, obsługuje on HDR 10 oraz gamę kolorów DCI-P3. Trochę szkoda, że mamy do czynienia „tylko” z panelem LCD, ale nie OLED. Nic dziwnego, że w konstrukcji przewidziano miejsce na czytnik linii papilarnych, ale na boku obudowy, a nie pod warstwą wyświetlacza.

W środku znajduje się procesor Qualcomm Snapdragon 778G, który wspiera 8 GB RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej. Interesującym elementem specyfikacji jest zaawansowane chłodzenie, które jest w stanie obniżyć temperaturę przy układzie głównym nawet o 12 stopni Celsjusza, a to dzięki nieprzeciętnie dużemu obszarowi, który zajmują komory chłodzenia.

Standardowy zestaw aparatów, gorsze ładowanie

Wśród przydatnych rzeczy znajdują się głośniki stereo z certyfikatem Hi-Res czy gniazdo słuchawkowe. Rzecz jasna, będzie też czym robić zdjęcia. Główny moduł ma trzy matryce: 64 Mpix (f/1.75), 8 Mpix (z obiektywem szerokokątnym 119°, f/2.2) oraz 2 mpix (makro, f/2.4). Aparat przedni dysponuje matrycą 16 Mpix (z obiektywem f/2.45).

iQOO Z5 (fot. fonearena)

Względem poprzedniego modelu, spadła szybkość ładowania. Uzupełnianie energii baterii o pojemności 5000 mAh odbywa się z mocą 44 W, a nie 55 W, jak w iQOO Z3. Smartfon, oprócz czarnej i białej obudowy, będzie dostępny w wersji z intrygującym, jasnoniebieskim gradientem.

Ceny iQOO Z5 zaczynają się od 1899 juanów za wersję z 8 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Są też wersje 8 GB/256 GB (za 2099 juanów) oraz 12 GB/256 GB (za 2299 juanów).