Fotograficzny tryb XPan to kolejny owoc współpracy OnePlus z Hasselblad

W drugim kwartale bieżącego roku na rynek trafiła seria OnePlus 9, która była szeroko promowana faktem bezpośredniej współpracy z marką Hasselbad. Początkowo producent aparatów fotograficznych nie wprowadził wielu zmian do flagowców OnePlus, głównie skalibrował kolory w aplikacji aparatu smartfonów. Najnowsza aktualizacja systemu OxygenOS wprowadza ciekawą, fotograficzną funkcję – Hasselblad XPan.

Hasselblad XPan, czyli zdjęcia w nietypowych proporcjach

Tryb Hasselblad XPan we flagowych smartfonach OnePlus wykorzystuje jednocześnie dwie ogniskowe (a raczej ich ekwiwalenty) 30 i 45 mm, dzięki czemu zdjęcie jest finalnie produkowane w proporcjach 65:21. Co ciekawe, funkcja XPan – za sprawą algorytmów – sztucznie tworzy ogniskową 30 mm przy użyciu ultraszerokiego kąta oraz głównej kamery, jednocześnie je łącząc w jedno.

Warto wspomnieć, że oba flagowce z serii OnePlus 9 mają matryce 48 Mpix oraz 50 Mpix odpowiednio dla głównego, jak i ultraszerokokątnego obiektywu. Tryb XPan przycina finalnie połączone zdjęcie do rozdzielczości 20 Mpix. Tryb oferuje także dwa filtry autorstwa obu marek – Hasselblad i OnePlus, pierwszy czarno-biały, za to drugi klasycznie – w kolorze.

Poniżej zamieszczam kilka przykładowych zdjęć, wykonanych w trybie Hasselblad XPan.

Funkcja Hasselblad XPan jest jedną z pierwszych, bardziej użytecznych funkcji, które wyniknęły ze współpracy OnePlus z Hasselblad. W przyszłości flagowce chińskiego producenta powinny otrzymywać coraz to więcej podobnych trybów, które mogą okazać się przydatne, jednakowoż filtry czy tryby nie zrekompensują jakości zdjęć sztandarowych smartfonów producenta, które coraz to bardziej drożeją, a pod względem fotograficznym zdecydowanie odstają od konkurencji.

Funkcja XPan jest dostępna w aktualizacji OxygenOS 11.2.9.9 dla smartfonów z serii OnePlus 9, którą można pobrać już teraz.