Oppo ColorOS 12 logo
ColorOS (źródło: Oppo)

Oppo zaprezentowało ColorOS 12 na Androidzie 12. Co nowego? Kiedy aktualizacja?

Niemal dokładnie rok po zaprezentowaniu ColorOS 11, Oppo zaanonsowało ColorOS 12, oparty na systemie Android 12. Przynosi on mnóstwo nowości, w tym „Omoji” i wygodną współpracę z laptopami różnych marek. Ponadto producent nie zapomniał też o bezpieczeństwie użytkowników.

Oppo zaprezentowało ColorOS 12. Co nowego?

Oppo zapewnia, że interfejs systemu został zdefiniowany na nowo, dzięki czemu jest bardziej przejrzysty i zapewnia wyższy komfort użytkowania. Użytkownicy nie będą już mieli wrażenia, że jest on przeładowany informacjami na jednym ekranie, a potrzebne znajdą znacznie łatwiej. Producent zadbał też o to, aby animacje dostarczały realistycznie animowane efekty. Z kolei silnik AI ma zapobiegać klatkowaniu i przycinaniu się oprogramowania nawet po dłuższym czasie użytkowania.

W ColorOS 12 dodano również funkcję awatara 3D – „Omoji”, który potrafi uchwycić ponad 20000 kluczowych punktów na twarzy i dzięki temu zapewnić bardziej realistyczny i spersonalizowany wygląd.

ColorOS 12 Omoji emoji 3D awatar
Omoji w ColorOS 12 (źródło: Oppo)

Kolejną nowością jest funkcja FlexDrop, która pozwala przeciągnąć aplikację za pomocą prostego gestu i płynnie przełączać się pomiędzy trybami pełnego ekranu, małego lub mini okna. Jej zadaniem jest zwiększyć wydajność i umożliwić wielozadaniowość. Jednocześnie ulepszenia doczekał się również pasek boczny – Smart Slider 2.0 ma sześć nowych narzędzi.

Kolejna nowa funkcja, Cross-Screen Interconnection, pozwoli połączyć smartfon z ColorOS 12 z laptopem, dzięki czemu użytkownik będzie mógł obsługiwać telefon za pośrednictwem komputera i przesyłać szybko pliki pomiędzy urządzeniami oraz je edytować z poziomu drugiego sprzętu (na przykład dokument w pamięci smartfona przez laptop – ma na to pozwolić szybki transfer danych do 45 Mbit/s).

Co ważne, funkcja Cross-Screen Interconnection jest kompatybilna z większością laptopów głównych marek, na pokładzie których zainstalowany jest system Windows 10. Oppo „nie zamyka” zatem użytkowników w jednym ekosystemie, jak inni producenci.

Oppo ColorOS 12 Cross-Screen Interconnection feature
Funkcja Cross-Screen Interconnection w ColorOS 12 (źródło: Oppo)

Jak zostało wspomniane już na początku, ColorOS 12 zapewnia również wyższy poziom bezpieczeństwa. Urządzenia z tym systemem poinformują stosownym komunikatem, gdy jakaś aplikacja skorzysta z dostępu do mikrofonu, aparatu lub lokalizacji. Ponadto użytkownik będzie miał możliwość szczegółowej rewizji uprawnień zainstalowanych w pamięci urządzenia programów.

Kolejną funkcją, dbającą o prywatność, jest możliwość wymazania wrażliwych informacji ze zdjęć lub filmów (na przykład o lokalizacji, w której zostały zarejestrowane) podczas udostępniania lub wgrywania oryginalnych plików.

Które smartfony dostaną aktualizację do ColorOS 12?

Oppo poinformowało, że pierwszym modelem, który dostanie aktualizację do systemu Android 12 z najnowszą wersją ColorOS, będzie Oppo Find X3 Pro Photographer Edition. Producent zapewnił też, że w najbliższych tygodniach przedstawi kompleksowy plan aktualizacji.

Co ciekawe, firma deklaruje także, że ColorOS 12 zostanie udostępniony największej liczbie smartfonów i użytkowników w porównaniu z poprzednimi aktualizacjami tego typu w historii marki.