smartfon huawei mate 40e
Huawei Mate 40E (źródło: Huawei)

Satelitarna łączność w nowym iPhonie? W takim razie Huawei Mate 50 też musi to mieć

To bardzo ciekawy przypadek – najpierw dowiadujemy się, że nowy iPhone może zyskać możliwość wysyłania wiadomości za pomocą łączności satelitarnej, a kilka dni później podobna informacja pojawia się w kontekście Huawei Mate 50…

iPhone z opcją wysyłania SMS-ów przez satelitę

Na początku należy podkreślić, że wszystkie wspomniane w tym artykule funkcje smartfonów są jedynie domniemane. Producenci urządzeń zwykle nie są skłonni przedpremierowo zdradzać nowości dotyczących ich sprzętów mobilnych, a tym bardziej nie komentują pojawiających się co rusz plotek.

iPhone 13
Rendery iPhone’ów stworzone na podstawie przecieków (fot. MacRumors)

Mamy jednak do czynienia z ciekawym przypadkiem, gdyż nie dalej jak cztery dni temu jeden z najlepiej zorientowanych informatorów przekazał przeciek dotyczący iPhone’a 13. Jedną z funkcji nowego smartfona miałaby być łączność satelitarna, polegająca na możliwości wysłania alarmowego SMS-a w sytuacji, gdy smartfon byłby poza zasięgiem sieci komórkowej lub gdy ta miałaby awarię.

Dziwny zbieg okoliczności

I teraz dochodzimy do zabawnej części historii: nagle okazało się, że konkurencyjny dla iPhone’a smartfon Huawei ma zyskać podobną funkcję. Możliwość wysłania ważnej wiadomości, bez połączenia z siecią komórkową, miałaby zostać otwarta dzięki komunikacji z satelitami Beidou, odpowiedzialnymi za nawigację i podawanie informacji o położeniu użytkownika smartfona (nazywa się je chińskim odpowiednikiem GPS).

Naprawdę interesujące jest to, że informacja o obsłudze takiej technologii przez oczekiwany smartfon Huawei Mate 50, pojawiła się w tak krótkim czasie po plotce o bardzo podobnej właściwości iPhone’a 13.

Nie jestem w stanie rozdzielić tych dwóch doniesień i w moich oczach jest to zwykła zagrywka ze strony… no właśnie – kogo? Jak wytłumaczyć taki zbieg okoliczności w świecie plotek i przecieków technologicznych? Komuś zależy na tym, żeby Huawei nie odstawało wizerunkowo nawet na tym – wydawałoby się – bardzo hermetycznym polu? Tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Moja natura jest w stanie węszyć jednak tutaj mały spisek.

smartfon Huawei P50 Pro smartphone
Huawei nie zaprezentowało jeszcze modelu P50 Pro (źródło: Huawei)

Wracając na ziemię – kiedy okaże się, czy iPhone 13 lub Huawei Mate 50 dostaną opcję wysyłania wiadomości alarmowych przez łączność satelitarną? W wypadku smartfona Apple – jeszcze w tym roku, a jeśli chodzi o nowy smartfon Huawei, to… podobno pojawi się on dopiero w połowie 2022 roku. Mamy więc czas na snucie kolejnych teorii spiskowych.