Windows 11 logo
Windows 11

Może i zainstalujesz Windows 11 na starszym komputerze, ale systemu już nie zaktualizujesz

Ostatnio Microsoft ogłosił swoje oficjalne stanowisko w sprawie nadchodzącego systemu Windows 11. Okazuje się, że posiadacze nawet starszych komputerów będą mieli okazję przetestować najnowsze dzieło Microsoftu. Jednakże mimo możliwości instalacji systemu na starszym sprzęcie, producent nie zaoferuje pełnego wsparcia dla tego typu pecetów.

Windows 11 bez aktualizacji na niewspieranych platformach

Gigant z Redmond najwyraźniej pod naporem ogromnej ilości negatywnych komentarzy dotyczących aktualizacji do nadchodzącego systemu, zadecydował wprowadzić kilka znaczących zmian. Narzędzie Windows PC Health Check pozwalało sprawdzić, czy nasz sprzęt – w głównej mierze procesor – jest kompatybilny z testową wersją „Jedenastki”.

Wymagania systemowe obejmują procesory przynajmniej 8. generacji Intela Coffe Lake lub drugiej generacji AMD Ryzen. Starsze CPU, mimo obecności modułu TPM w platformie, nie są jak na razie oficjalne wspierane. Microsoft wprowadził jednak możliwość czystej instalacji Windowsa 11 za sprawą obrazu ISO (lub nośnika USB), nawet na starszych komputerach, z niewspieranymi procesorami bez układu TPM 2.0.

(Windows 11 | fot. Tabletowo.pl)

Mimo że producent pozostawia nam wolną rękę w tej kwestii, to warto zaznaczyć, że instalacja Windows 11 jest pewnego rodzaju ryzykiem. System operacyjny wraz z niewspieranym procesorem może działać na pierwszy rzut oka jak najbardziej poprawnie, jednakże brak chipu TPM powoduje dodatkowe nieprzyjemności – między innymi, systemowy antywirus Windows Defender w ogóle nie działa.

Instalacja najnowszego systemu Microsoftu na komputerze niewyposażonym w moduł TPM zablokuje możliwość pobierania jakichkolwiek aktualizacji – systemu, zabezpieczeń czy sterowników. Jedynym sposobem na aktualizację będzie… pobieranie obrazów ISO kolejnych wersji systemu i podejmowanie się czystych instalacji za każdym razem. Pomysł wydaje się nieefektywny, jednak to jedyna droga na uzyskanie najnowszej wersji systemu Windows 11 na starszych platformach.

Microsoft oczywiście nie rekomenduje instalacji „Jedenastki” w przypadku starszych komputerów, jednocześnie pozostawiając użytkownikom 4 lata na ulepszenie sprzętu, bowiem obecny Windows 10 będzie wspierany aż do 14 października 2025 roku.