asus chromebook detachable cz1
Asus Chromebook Detachable CZ1 (źródło: Asus)

Asus Chromebook Detachable CZ1 to propozycja dla uczniów i studentów o słabych nerwach

Mówiąc „sprzęt edukacyjny” zazwyczaj ma się na myśli urządzenie proste w obsłudze, lekkie, charakteryzujące się względnie kompaktowymi rozmiarami. A co gdyby dodatkowo spełniało ono militarną normę wytrzymałości? – pomyślał pewien tajwański producent, przedstawiając światu swój najnowszy wynalazek, czyli Asus Chromebook Detachable CZ1.

Asus Chromebook Detachable CZ1 – specyfikacja

Omawiany chromebook został wyposażony w 10,1-calowy, dotykowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS LCD o rozdzielczości Full HD (1920 x 1200 pikseli, 16:10). Ekran oferuje jasność maksymalną na poziomie 400 nitów i 100-procentowe odwzorowanie palety barw sRGB. Może się on również pochwalić certyfikatem Instytutu TÜV Rheinland Eye Care, gwarantującym niską emisję światła niebieskiego.

asus chromebook detachable cz1
źródło: Asus

Asus Chromebook CZ1 ma wymiary 256,4 x 168,2 x 9 mm i waży zaledwie 500 gramów, nie licząc oczywiście odłączanej magnetycznie klawiatury, schowanego wewnątrz obudowy rysika oraz etui ochronnego z regulowanym oparciem (wszystkie akcesoria są częścią zestawu). Boczne krawędzie zostały pokryte wytrzymałą gumą, co powinno do minimum ograniczyć obrażenia otrzymane w wyniku upadku z wysokości. Gdyby tego było jeszcze mało, wspomniane etui zostało wykonane ze wstrząsoodpornego materiału.

Nie można nie wspomnieć o militarnej normie wytrzymałości MIL-STD 810H, jednak co ona właściwie oznacza? Chromebook powinien wytrzymać niezliczoną liczbę upadków z wysokości 120 cm (150 cm w etui). Na klapie urządzenia bez większych obaw można postawić przedmiot o wadze nieprzekraczającej 15 kg, a porty łączności przewodowej niemal na pewno nie ulegną uszkodzeniu przez pierwsze 5 tyś. użyć.

asus chromebook detachable cz1
źródło: Asus

Na pokładzie urządzenia znajduje się ośmiordzeniowy procesor MediaTek Kompanio 500 z układem graficznym Mali-G72 MP3. W zależności od wybranej konfiguracji, chromebook zaoferuje 4 GB RAM LPDDR4X oraz 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej (eMMC 5.1) z możliwością rozszerzenia za pomocą karty microSD. Akumulator o pojemności 27 Wh, ładowany z mocą 45 W za pośrednictwem złącza USB-C pozwoli, wedle deklaracji producenta, na 11 godzin ciągłej pracy z dala od gniazdka.

Asus Chromebook Detachable CZ1 oddaje do dyspozycji użytkownika również dwa aparaty: główną matrycę o rozdzielczości 8 Mpix znajdującą się na tylnym panelu i 2 Mpix jednostkę do wideorozmów. Producent nie zapomniał o dwóch głośnikach stereo i 3,5-mm złączu słuchawkowym. Zaplecze komunikacyjne obejmuje także wsparcie standardów Wi-Fi 5 i Bluetooth 4.2.

asus chromebook detachable cz1
Asus Chromebook Detachable CZ1 (źródło: Asus)

Asus Chromebook Detachable CZ1 jest już dostępny w sprzedaży w swoim ojczystym kraju, Tajwanie, w cenie wynoszącej 9900 TWD (~1380 złotych) za wariant z 64 GB pamięci wbudowanej.