rtx-3080
RTX 3080 (źródło: Nvidia)

To była kwestia czasu – zabezpieczenia LHR dla kart graficznych RTX Ampere zostały złamane

Kilka miesięcy temu NVIDIA zapowiedziała karty graficzne ze specjalnymi zabezpieczeniami, które wymierzono przeciwko górnikom kryptowalut. Układy zaprojektowano, by polepszyć obecną sytuację na rynku – seria GeForce RTX 3000 LHR miała być poważnym krokiem w stronę zakończenia szału na wydobywanie kryptowalut za pomocą kart graficznych. Jak się okazuje, dla doświadczonych górników, jej zabezpieczenia to żaden problem.

Reklama

Karty GeForce RTX 3000 LHR jednak nadają się do kopania

NVIDIA wprowadzając najbardziej przyjazną portfelowi kartę, czyli GeForce RTX 3060 z 12 GB pamięci wideo zasugerowała, że przy pomocy oprogramowania może walczyć z kryptogórnikami. Górnicy korzystają ze specjalnie przygotowanych pod dany układ wersji BIOS, które umożliwiają redukcję zegarów rdzenia graficznego i przeznaczenie reszty energii na rzecz efektownego taktowania pamięci VRAM.

Jak się okazało, bariery stworzone przy pomocy oprogramowania są bardzo proste do złamania – z tego względu NVIDIA wprowadziła sprzętowe zabezpieczenia. Na półkach sklepowych zagościły karty z serii GeForce RTX 3000 z oznaczeniem LHR (Lite Hash Rate), które przez długi czas sukcesywnie ograniczały moc wydobywania kryptowalut.

W internecie pojawiła się nowa wersja narzędzia NBMiner, która umożliwia obejście (jak na razie niepełne) ogranicznika w kartach GeForce RTX 3000 LHR. Obecnie oprogramowanie zapewnia nawet 70% maksymalnej mocy wydobywania, chociaż narzędzie jest cały czas aktualizowane – nie możemy wykluczyć, że w przyszłości twórcy w pełni obejdą sprzętowe bariery.

NBMiner opis patcha dla kart GeForce RTX 3000 LHR
(źródło: GitHub)

Deweloperzy polecają użytkownikom narzędzia ustawić 68% mocy układu graficznego, ponieważ wartość ta zaoferuje najwyższą stabilność. Oprogramowanie działa na systemie Windows, jak i Linux z najnowszymi sterownikami GeForce. Warto zaznaczyć, że narzędzie uruchomimy tylko i wyłącznie w algorytmie ethash, pozwalającym na wydobywanie ETH – chociaż w przyszłości może pojawić się wsparcie dla algorytmów innych popularnych kryptowalut.

NBMiner na pewno usprawni wydobywanie Etheru przy pomocy niektórych układów z serii GeForce RTX 3000 LHR – przykładowo GeForce RTX 3060 Ti, który był jedną z najbardziej opłacalnych kart graficznych do wydobywania, za sprawą ogranicznika LHR stracił aż 50% mocy. Przed wprowadzeniem systemu LHR zapewniał moc 60 MH/s, a dzięki oprogramowaniu NBMiner pozwoli górnikom uzyskać 42 MH/s.

Rozwiązanie, jak na razie, nie zapewni pełnej mocy w wydobywaniu, ale pokazuje to, że sprzętowe zabezpieczenia są jak najbardziej do złamania – z tego względu sytuacja na rynku kart graficznych może jeszcze długo nie ulec zmianie.