Czytnik ebooków Kindle (fot. Pexels)

Jaki czytnik ebooków wybrać? (czerwiec 2018)

Urządzenia przeznaczone do czytania książek to bardzo specyficzna kategoria sprzętu. Na rynku można znaleźć kilkadziesiąt modeli, różniących się producentem, nazwą i… ceną. Bywa, że ciężko wskazać, czym się różni jeden czytnik od drugiego. Tymczasem sezon wakacyjny za pasem i jest to świetna pora, by JAKIŚ jednak kupić, jeśli go jeszcze nie mamy. A zatem na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

Kindle Paperwhite 3

Cena: od 500 złotych w polskich sklepach za wersję z reklamami (i około 600 złotych za wersję bez), ale bywają okazyjne promocje na Amazon.de z darmową wysyłką do Polski, gdzie wersję bez reklam można kupić za nieco powyżej 400 złotych.

Koń roboczy z Amazonu, jeden z najpopularniejszych czytników w Polsce – i nie bez przyczyny. Paperwhite 3 ma podświetlany ekran, wykonany w technologii Carta, o rozmiarze 6 cali i rozdzielczości 1448×1072 punkty, co daje gęstość 300 ppi. Obsługa jest wyłącznie dotykowa, a podobieństwo do papieru podkreśla lekko chropowata powierzchnia ekranu. Podświetlenie jest w kolorze lekko ciepłej bieli, a jego jasność można regulować.

Czytnik może pracować w chmurze Amazonu, co poza automatycznym wysyłaniem i aktualizacją zakupionych tam książek umożliwia podobny proces (ale bez aktualizacji) w przypadku pozycji zakupionych w polskich księgarniach – wystarczy je ręcznie wysłać mailem na przypisany do urządzenia adres w domenie @kindle.com, by książki trafiały na czytnik jako tzw dokumenty osobiste – znaczna część polskich księgarni umożliwia zresztą skonfigurowanie automatycznej wysyłki w ten sposób. Jeśli nie lubimy chmury, można zawsze skorzystać z kabla microUSB i wgrać książkę prosto na urządzenie (jest to konieczne w przypadku pozycji o rozmiarze przekraczającym 50 MB).

Kindle Paperwhite 3 obsługuje formaty PDF, AZW i MOBI. Nie obsługuje niestety plików EPUB, choć oczywiście można dokonać samodzielnie konwersji między formatami. Na szczęście polskie księgarnie przeważnie oferują oba formaty. Czytniki działa bardzo szybko i pewnie. Możemy uprzyjemnić sobie użytkowanie dokupując do czytnika okładkę z zamknięciem magnetycznym, które automatycznie usypia czytnik po zamknięciu.

Kindle Oasis 2

Cena: w Polsce dostępny nieoficjalnie od ~1300 złotych, przy zakupie z niemieckiego Amazonu ~1000 złotych – niestety nie wysyłają do Polski, ale można sobie pomóc, korzystając w tym celu z usług pośrednika mailbox.de

Kindle Oasis 2 nie jest na pewno następcą serii Paperwhite – to najwyższy model w ofercie Amazonu. Wersja podstawowa ma 8 GB pamięci, dostępne są także modele z 32 GB oraz 32 GB z modułem 3G. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to duży ekran o rozmiarze 7″, wykonany podobnie jak w Paperwhite 3 w technolgii Carta. Jego rozdzielczość wynosi 1680 x 1264, co daje gęstość 300 ppi – w efekcie na ekranie przy identycznym rozmiarze tekstu mieści się około 30% więcej treści niż na modelach mniejszych. Podświetlenie ekranu jest bardzo równomierne, a jego jasność może być regulowana automatycznie na podstawie wskazań wbudowanego czujnika oświetlenia – rzecz powszechna w smartfonach, ale w czytnikach zdecydowanie traktowana po macoszemu.

Obudowa Oasis 2 jest asymetryczna, ekran jest przesunięty do jednej z krawędzi – dodatkową przestrzeń po drugiej stronie wykorzystano na przyciski. Ta strona także jest grubsza, co znacząco ułatwia wygodne trzymanie czytnika. Urządzenie jest wodoodporne, ma certyfikat IPX8, co oznacza, że może wytrzymać zanurzenie w wodzie słodkiej o głębokości do dwóch metrów nawet przez 60 minut.

Czytnik obsługuje także audiobooki przy pomocy platformy Audible – wymaga do tego podłączenia słuchawek przez Bluetooth. Oasis 2 odczytuje wyłącznie ebooki w plikach MOBI, AZW oraz PDF i podobnie, jak opisywany wyżej Paperwhite 3, pełnię możliwości pokazuje dopiero przy współpracy chmury i sklepu Amazonu, z czego na szczęście potrafią korzystać polskie księgarnie elektroniczne.

Wady? Cena, brak komunikacji w języku polskim, brak obsługi plików EPUB. Mimo to, Oasis 2 pozostaje jednym z najlepszych czytników dostępnych w Polsce.

Kindle Voyage

Cena: od ~920 złotych w polskich sklepach, ~820 złotych przy zamówieniu z niemieckiego Amazonu, z darmową wysyłką

To jeden z najstarszych czytników w tym zestawieniu, gdyż premierę miał w 2014 roku. Jako pierwszy w ofercie Amazonu wyposażony został w dotykowy ekran Carta o rozmiarze 6″ i rozdzielczości 1440 x 1080 (300 ppi) oraz w podświetlenie, którego jasność regulowana jest automatycznie na podstawie wskazań czujnika oświetlenia.

W modelu Voyage Amazon wprowadził po bokach urządzenia zintegrowane z przednią szybą przyciski (PagePress), wymagające do zadziałania ściśnięcia urządzenia. Okazały się w praktyce bardzo wygodne, ułatwiając używanie urządzenia jedną ręką. Poza tym jest to typowy Kindle – bez GUI w języku polskim, zintegrowany z księgarnią i chmurą Amazonu i w taki sam sposób, jak wcześniejsze, współpracujący z polskimi księgarniami.

Poza przyciskami i czujnikiem oświetlenia od Paperwhite 3 różni się także minimalną pojemnością – najprostszy model ma 8 GB pamięci, podczas gdy w Paperwhite 3 są to 4 GB. Mimo wieku wciąż jest to bardzo dobry czytnik, choć jego powab osłabł nieco na korzyść większego i wodoodpornego Oasis 2.

Kobo Clara HD

Cena: ~600 złotych w niemieckim Amazonie, niestety na razie wymaga zamówienia przez pośrednika mailbox.de

Czytniki Kobo mają w  Polsce grono wiernych użytkowników. Model Clara HD to nowość w ofercie – jest to czytnik z podświetlanym, dotykowym ekranem Carta o rozmiarze 6″ i rozdzielczości 1440 x 1080 (300 ppi). Przy tych parametrach i cenie stanowi on bezpośrednią konkurencję dla Amazon Paperwhite 3, oferując jednak kilka plusów.

Pierwszym z nich jest większa pojemność, która wynosi minimalnie 8 GB. Drugą cechą jest podświetlenie o zmiennej barwie, którego kolor ociepla się w godzinach wieczornych i nocnych – coraz więcej lepszych czytników oferuje podobną funkcję. W przeciwieństwie do Paperwhite 3, czytnik obsługuje format EPUB oraz jego wariant KEPUB, wymyślony przez Kobo, który umożliwia szybszą zmianę stron (tryb Rapid Page) – jednak pliki tego typu należy przygotować samodzielnie przy użyciu programu Calibre, żadna polska księgarnia ich nie oferuje.

Minusem czytników Kobo jest brak wsparcia chmury producenta, co oznacza, że po zakupie książki musimy ją ręcznie wgrać na urządzenie i jesteśmy w tym ograniczeni wielkością pamięci czytnika.

PocketBook InkPad 3

Cena: ~1000 złotych w wersji nieprzypiętej do Legimi

InkPad 3 to największy czytnik ebooków w tym zestawieniu. Wyposażony jest w ekran o wielkości 7,8″ i rozdzielczości 1872 x 1404 punkty, co daje gęstość 300 ppi. Urządzenie można obsługiwać dotykowo, jest jednak wyposażone również w fizyczne przyciski. Wbudowana pamięć ma wielkość 8 GB, ale można ją powiększyć za pomocą karty microSD o pojemności do 32 GB.

Ciekawostką jest możliwość automatycznego regulowania jasności podświetlenia i jego barwy (producent nazywa to SMARTLight), choć sprzęt ten nie ma sensora oświetlenia. Automatyka działa w oparciu o godzinę, w której używamy czytnika, a jej wstępnie zaprogramowane parametry użytkownik może dopasować do swoich potrzeb, dobierając zarówno odpowiednią do godziny jasność, jak i barwę.

InkPad 3 obsługuje wszystkie popularne i mniej popularne formaty, również w wersjach z DRM, oraz pliki MP3. Czytnik ma także wbudowany mechanizm zamiany tekstu na mowę (w polskiej wersji odpowiada za to syntezator Ivona). Producent wspiera swoje urządzenia, oferując pakiet usług, zbliżający PocketBooki funkcjonalnie do rozwiązań Amazonu: Send-To-PocketBook, umożliwiający automatyczne dostarczenie do czytnika wysłanej mailem publikacji (wspierają to prawie wszystkie polskie księgarnie) oraz od niedawna również PocketBook Cloud, umożliwiający przechowywanie kopii zapasowej książek w chmurze. To ostatnie rozwiązanie wymaga wcześniejszej rejestracji urządzenia w akredytowanej księgarni. Na chwilę obecną jedyną dostępną w Polsce jest Bookland, jednak po rejestracji całość działa bardzo sprawnie i niezależnie od księgarni. Chmurą da się zarządzać przez stronę www, gdzie zresztą można skorzystać również z czytnika online.

InkBook 3 może także współpracować z abonamentem Legimi.

P.S. Wkrótce dokładniejszy test InkPada 3.

InkBook Prime

Cena: od ~580 złotych

Prime to czytnik zaprojektowany w Polsce. Płaska powierzchnia dotykowego ekranu przypomina nieco model Kindle Voyage, a podobieństwo podkreślają umieszczone po bokach przyciski. Są to jednak prawdziwe klawisze, a nie wydzielona powierzchnia, którą należy ścisnąć, by uzyskać efekt. Sam ekran zbudowany jest w technologii Carta i ma rozmiar 6″ oraz rozdzielczość 1024 x 768 punktów (gęstość 212 ppi), nieco mniejszą niż w opisywanych powyżej modelach. Urządzenie ma oczywiście podświetlenie o regulowanym natężeniu.

Pamięć wewnętrzna na ebooki wynosi 8 GB i można ją rozbudować kartą pamięci microSD o pojemności do 32 GB. Producent oferuje do urządzenia także swoją autorską chmurę, Midiapolis Drive. Najciekawszą cechą InkBook Prime jest oparcie go o system Android w wersji 4.4.2, co daje niezwykłą elastyczność – jeśli nie odpowiada nam domyślny czytnik, to można zainstalować sobie inny, zgodny z Androidem. Może to być również Kindle Reader czy PocketBook Reader, co doskonale ułatwia użycie Prime jako drugiego urządzenia. Bez problemu także uruchomimy na nim usługę Legimi, nawet jeśli nie zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia od razu z abonamentem. Dzięki tej uniwersalności nie ma w zasadzie formatu książek, którego czytnik nie mógłby obsługiwać.

PocketBook 641 Aqua 2

Cena: ~530 złotych

Wyróżniający się nietypowym, lazurowym kolorem czytnik PocketBook Aqua 2 jest przeznaczony dla miłośników czytania w kąpieli, jako że należy do grupy sprzętów pyło- i wodoszczelnych, o czym świadczy certyfikat IP57. Od strony technicznej mamy do czynienia z kolejnym urządzeniem, opartym o dotykowy ekran wykonany w technologii Carta. Rozdzielczość panelu wynosi 1024 x 768, co daje gęstość 212 ppi.

Gumowana obudowa ułatwi chwyt czytnika, gdy będzie on wilgotny, a cztery fizyczne przyciski nawigacyjne uprzyjemnią obsługę urządzenia, kiedy będzie ono zamoczone lub zwyczajnie jeśli będziemy chcieli obsłużyć je wygodnie jedną ręką. Sprzęt obsługuje wszystkie popularne w Polsce formaty ebooków, obsługuje także pliki MP3. Podobnie jak InkPad 3, jest w pełni zgodny z opisywanymi już wcześniej funkcjami send-to-PocketBook oraz PocketBook Cloud, wymaga przy tym identycznej procedury rejestracyjnej. Na czytniku można także korzystać od niedawna z abonamentu Legimi.

InkBook Classic 2

Cena: ~300 złotych

To najprostszy czytnik w zestawieniu i zarazem najtańszy. Mimo niskiej ceny, jakość wykonania stoi jednak na dobrym poziomie. Ekran ma przekątną 6″, rozdzielczość 800 x 600 punktów (gęstość 166 ppi) i nie jest w żaden sposób podświetlany. Urządzenie można obsługiwać dotykiem lub za pomocą fizycznych przycisków umieszczonych po bokach czytnika, podobnie jak w modelu Prime.

Wbudowana pamięć ma pojemność 4 GB, lecz można rozszerzyć ją kartą pamięci o pojemności do 32 GB. Producent oferuje także dostęp do swojej chmury MidiaDrive. Mimo niewyszukanych parametrów, Classic 2 zbudowany został w oparciu o system Android, co daje podobnie, jak w modelu Prime, dużą uniwersalność – nie będzie żadnego problemu z uruchomieniem na Classicu Kindle Readera, PocketBook Readera, czy Legimi. Domyślny program powinien jednak w zupełności wystarczyć, jako że obsługuje on wszystkie popularnie formaty plików.

Potrzeby specjalne

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje oczywiście dostępnych dla czytelników możliwości – specjalne potrzeby często wymagają specjalnych urządzeń, takich choćby, jak ogromny, trzynastocalowy czytnik OnyxBook Max 2, przeznaczony do czytania wydawnictw technicznych i naukowych, współpracujący z piórkiem firmowanym przez Wacoma. Z konieczności pominąłem również sporo mniej znanych, a godnych uwagi urządzeń, podobnie jak świadomie pominąłem urządzenia odnowione, takie jak Kindle Paperwhite 2, które można często kupić w promocjach na Amazonie w doskonałych cenach.

A czego wy używacie do czytania ebooków?