Ważne

Najnowszy modem LTE Qualcomm Snapdragon X24 pozwoli ściągać dane z prędkością nawet 2 Gbit/s

Qualcomm pochwalił się swoim najnowszym osiągnięciem, modemem LTE Snapdragon X24. Jest to pierwszy na świecie modem, umożliwiający pobieranie danych z prędkością nawet 2 Gbit/s. Pierwsze urządzenia z nim na pokładzie zostaną zaprezentowane na targach MWC 2018 w Barcelonie. Do współpracy Amerykanie zaprosili trzy firmy: Ericsson, NETGEAR i Telstra.

Qualcomm Snapdragon X24 jest nie tylko pierwszym modemem LTE, obsługującym pobieranie danych z prędkością nawet do 2 Gbit/s. Jest również pierwszym, oficjalnie zaprezentowanym chipem, do produkcji którego zostanie wykorzystany 7-nm proces technologiczny FinFET. Użyłem czasu przyszłego, ponieważ producent na razie rozesłał jedynie sample do zainteresowanych, masowa produkcja dopiero się rozpocznie.

Snapdragon X24 obsługuje dwukrotnie szybsze pobieranie danych niż modem LTE pierwszej generacji od Qualcomma (1 Gbit/s). Ogólnie jest to już trzecia generacja tego rozwiązania. Druga, tj. Snapdragon X20, trafi na rynek już wkrótce, razem ze Snapdragonem 845. Snapdragon X24 wspiera przy pobieraniu agregację do 7 pasm, jak również 4×4 MIMO na maksymalnie pięciu zagregowanych nośnikach LTE. Jeśli zaś chodzi o wysyłanie, to Snapdragon X24 wspiera Cat. 20, 3×20 MHz CA i do 256-QAM.

Celem Snapdragona X24 jest zapewnienie dokładnie takiej samej jakości połączenia, jak w przypadku światłowodów, tylko bezprzewodowo. Dzięki temu producenci urządzeń będą mogli zaoferować swoim klientom zaawansowane możliwości, jak na przykład bezproblemowy stream treści w 360°. Oczywiście nie będzie to możliwe bez sukcesywnej modernizacji sieci przez operatorów, lecz to już materiał na zupełnie inną historię.

Źródło: Qualcomm

Komentarze

 • Piotrek

  Ciekawe kiedy w Polsce te 2 Gbit/s nie będzie sztuką dla sztuki. Nowsze urządzenia wspierają 1 Gbit/s, ale w PL takie transfery są nieosiągalne. Cieszy mnie fakt, że wśród operatorów, którzy pracują nad tym rozwiązaniem znalazły się międzynarodowe T-Mobile i Orange. Może efektem tego będzie modernizacja obecnych nadajników i dostosowanie ich do wdrożenia nowego standardu. Oby ten proces nie był realizowany w tempie kilkunastu lat, a najbliższych 3-4.

  • Zero Cool

   Może w Japonii miejscami jest 1 Gbit/s. W pl to za 10 lat a i za to głowy nie dam.

 • Podkręcający

  Czipy obsługują już 2 Gbit/s a brakuje modemów domowych, przenośnych/USB LTE-A z prędkością 1 Gbit/s. Max to chyba 600 Mbit/s, chociaż to i ta za dużo jak na nasz kraj :-)

 • Lukasz

  Agregacja 7 pasm i 4×4 MIMO. Trochę poczekamy jeszcze w Polsce ;-)

 • Maciek Bihałowicz

  Ja w warszawie mam max 2mb/s…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona