Ważne

Play wprowadza dopłaty w roamingu w UE, jednak większość klientów ich i tak nie zapłaci

Informacja, że Play uzyskał zgodę od UKE na naliczanie dodatkowych opłat w roamingu na terenie Unii Europejskiej, wywołała prawdziwą burzę. W wielu przypadkach skrajnie negatywne emocje nie były jednak potrzebne (sam radziłem, aby wstrzymać się z ostatecznym osądem do momentu wydania oficjalnego komunikatu), gdyż właśnie okazuje się, że większość klientów i tak ich nie zapłaci. Kto więc może się spodziewać ich naliczenia?

Zacząć należy od tego, że dla obecnych klientów abonamentowych nic się nie zmienia – obowiązują takie same zasady, jak do tej pory. Nowi klienci, tzn. ci, którzy podpiszą umowę od 26 stycznia 2018 roku, będą mogli rozmawiać i SMS-ować w roamingu w Unii Europejskiej tak, jak w kraju, otrzymają też pakiet 1 GB internetu.

Jeśli w ciągu ostatnich 30 dni klient więcej korzystał z telefonu więcej w roamingu niż w kraju, wtedy Play zacznie naliczać dodatkowe opłaty. Jeżeli jednak przez kolejne 30 dni w ogóle nie będzie korzystał z roamingu, saldo zostanie wyzerowane i operator nie pobierze opłat. A Fioletowy ustalił ich wysokość na:

 • 6 groszy za minutę połączenia wychodzącego,
 • 3 grosze za minutę połączenia przychodzącego,
 • 1 grosz za wysłany SMS lub MMS,
 • 1,2327 gr za 1 MB transmisji danych.

Oczywiście zmiany dotkną także użytkowników ofert na kartę i MIX-a (w tym ostatnim przypadku dotyczy to tylko nowych i podpisujących aneks do umowy). Dopłaty zostaną wprowadzone 1 marca 2018 roku i będą od razu naliczane wszystkim klientom. Stawki za połączenia, SMS-y, MMS-y i internet pozostają bez zmian.

Jest jednak jeden wyjątek. Klienci, którzy będą korzystać z oferty Formuła Unlimited na Kartę, otrzymają co miesiąc 100 minut rozmów, 50 SMS-ów i 500 MB internetu. Co 30 dni kalendarzowych pakiety się odnawiają. Po ich wykorzystaniu obowiązują standardowe stawki dla tej taryfy + dopłaty w ww. wysokości.

Podejrzewam, że niektórym nie spodoba się nowa polityka cenowa Play, lecz trzeba przyznać, że operator i tak zrobił, co mógł, aby klienci nie odczuli tych zmian. Należy też pamiętać, że Fioletowy (ani żaden inny telekom) nie jest organizacją charytatywną i nie będzie z własnej kieszeni pokrywać strat. A generują ją przede wszystkim ci, którzy nadużywają roamingu w Unii Europejskiej.

Kartowcy może i są potraktowani nieco gorzej, lecz wypada docenić, że Play zaoferował jakąś alternatywę – lepsze to niż nic, w razie wyjazdu, jeśli ktoś zamierza intensywniej korzystać z telefonu, może na miesiąc zmienić ofertę, to nic nie kosztuje. A jeżeli używa mniej, to aż tak nie zbiednieje, wszakże stawki dopłat naprawdę nie są wysokie. W tym miejscu warto dodać, że to właśnie użytkownicy ofert na kartę najczęściej nadużywają roamingu w Unii Europejskiej, stąd najpewniej taka decyzja.

Oczywiście to tylko moje zdanie, możecie się ze mną nie zgodzić – od tego macie sekcję komentarzy ;)

Na koniec warto jeszcze dodać, że cały czas obowiązuje zasada, że jeżeli ktoś w przeciągu czterech ostatnich miesięcy będzie więcej przebywać w jednym z krajów Unii Europejskiej niż w Polsce, wówczas Play zacznie mu naliczać wyższe opłaty. Więcej na ten temat przeczytacie w podlinkowanym poniżej artykule. Musicie jednak wiedzieć, że wówczas obowiązują już tylko te wyższe – te, o których mowa powyżej już nie, tzn. operator ich nie będzie sumować.

Polecamy również:

Play ostrzega, że będzie naliczał opłaty roamingowe tym, którzy za długo korzystają z usług za granicą

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

 • FireFrost

  Mi się nie podoba w jaką stronę to uderza. Miało być za darmo dla wyjeżdżających na wakacje, więc niech będzie tak, że internet też tak jam w kraju ale TYLKO przez jeden miesiąc w roku. A ci co wyjeżdżają w kółko niech sobie płacą.

  A tak jadąc na wakacje abonent,który nue nadużywa roamingu będzie miał bieda internet 1gb.

  • vrotka

   Rozmowy i SMSy pozostaja bez zmian w abonamencie. Co do internetu nie wypowiadam sie ja akurat z 1 GB spokojnie wyjechalbym na pare dni zagranice i to mi w zupelnosci wystarczy.

  • Marcin Mierzejewski

   Dlatego kto podpisał umowę przed dzisiejszymi zmianami będzie w komfortowej sytuacji. Play zwiększył limity GB w UE od 1 stycznia 2018. Ale jednocześnie, jak pierwszy duży operator doliczył dopłaty dla nowych. Współczuję sprzedażówce i utrzymaniówce Play.
   W skrócie dla nowych będzie spora zmiana. Jedynie pakiet 1GB. Po 30 dniach doplata 6/3/1 i 1,23 gr do transferu. A po 4 miesiącach jeszcze dojdzie Polityka Uczciwego korzystania. Czyli osoby, które ponad 4 miesiące będą działały na abonamencie Play będą miały rozliczenie z no limit + 6 groszy + 16 groszy za wychodzące, + 3 + 5 za przychodzące i + 1 + 5 za SMS, + 1 + 3 za mmsa i +1,23 + 3 grosze za 1 MB.

   • Co do tego ostatniego, to się mylisz, Play będzie naliczał tylko te wyższe opłaty, wynikające z FUP.

    • Marcin Mierzejewski

     Niestety nie. Dodatkowe opłaty po 30 dniach przy założeniu, że ponad połowa aktywności jest w roamingu. A po czterech miesiącach FUP. Daj zapytanie do kogoś kompetentnego, bo niestety zdania są podzielone. Natomiast z pewnego źródła wiem, że dopłaty będą dwie. Tylko na umowach i aneksach od 26 stycznia.

     • Takie info dostałem prosto od Rzecznika Play, Pana Marcina Gruszki.

     • Marcin Mierzejewski

      No to jest chaos informacyjny. Bo Krzysztof Siewierski napisał na tym samym blogu, że będą obie.

  • Devil_Dragos

   Powiedz ile czasu spedzasz na wakacjach poza krajem? Tydzien,2, miesiac? Ciebie to nie dotknie. Paragraf jest na osoby ktore stale używają numeru z play w innnym kraju.

 • Key

  “…nie jest organizacją charytatywną…”, a klienci PLAY nie są udziałowcami tej firmy i G ich powinno obchodzić jakie straty generują tego typu rozwiązania. Czy banki martwią się naszymi długami? Nie. Mam nadzieję, że PLAY straci klientów :) Dla zasady :P

  • DEMO

   Redaktorowi w tym szlachetnym wspaniałomyślnym apelu jakoś się umknęło że Play pobiera opłaty od operatorów cudzoziemców korzystających w roamingu w Polsce.
   Więc organizacja charytatywna wcale nie musi być, udostępniając roaming dla nas.

 • jendrush

  Nie zgadzam się z tekstem “..operator i tak zrobił, co mógł..”. Moim zdaniem nie zrobił. Operator ma dostęp do wszelkich danych statystycznych i tłumaczenie się że musieli wszystkim przyciąć jest głupie. Spokojnie mogli odsiać osoby nadużywające, a te, które korzystają tak jak powinny mogły by mieć nieco przyjemniejsze warunki, tak jak przed tą zmianą. Jestem za blokowaniem osób nadużywających, gdyż przez nie mogły by wzrosnąć opłaty w kraju, ale mogli zrobić to lepiej!

 • PW

  Przecież osoby nadużywające roamingu miały mieć włączane normalne opłaty zgodnie z zasadami “fair use” – od początku tak jest, więc dlaczego Play tego nie stosuje?

  • FireFrost

   Stosuje, ale i tak hajs im się nie zgadza

  • Devil_Dragos

   Podobne paragrafy ma orange wiec nie widze problemu

 • miss de la prada

  To nie są jakieś bajońskie kwoty. Żaden operator w UE nie oferuje tak atrakcyjnych pakietów danych jak Ci w polsce i takim mądrym co mieszkają za granicą trzeba było przykręcić kurek, oczywiście reszta na tym traci. Tylko z 1Gb przesadzili, 5 albo 10Gb na 6 miesięcy byłoby rozsądniejsze.

  • pawel p

   Robią to, niektórzy co kupują w Polsce, bo tanio, a używają w np. Niemczech.

 • Zdzisław Dyrman

  Czyli teraz w tym pakiecie no limit za 25 zł na kartę będzie miesięcznie tylko 100 min i 500 MB w roamingu?

 • Piotr Kasprowicz

  Co to znaczy pokrywać strat z tytułu roamingu? Jakie Play ma straty jak ktos korzysta z infrastruktury innego Państwa? Opłaty przecież są niższe nie tylko dla klientów ale też między dużymi operatorami

  • Marcin Mierzejewski

   Ceny hurtowe w roamingu za połączenia, smsy i transmisję są ustalone przez prawo. Z racji tego, że w Polsce ceny są najniższe w Europie i niższe od tych stawek operatorzy z Polski dopłacają. Szczególnie Play i Plus. T-Mobile i Orange mają swoją infrastrukturę w Europie, więc nieco amortyzują sobie straty.

 • Paweł Jop

  Witam, Jestem klientem Play praktycznie od początku istnienia firmy dlatego, że jako jedyny w Polsce wprowadził cenę za połączenie wychodzące 50gr/min w roamingu ale tylko w Play-Play. Wziąłem dwa abonamenty dla siebie i żony bo jestem kierowcą w transporcie międzynarodowym i 3/4 życia spędzam poza krajem. Ta oferta pozwoliła mi znacznie obniżyć rachunki a i tak przez 10 lat opłacałem faktury po kilkaset złotych miesięcznie i wtedy ich to nie bolało a teraz tak i to bardzo!!! Tak ma wyglądać Fair Use??? :-(

 • Góral

  Korzystasz wiecej z pol. przychodzacych, SMS-ow, internetu i przebywasz czesciej w UE niz w Polsce, dlatego zaczelismy w UE doliczac do pol. odebranych 0,04 zl/min, SMS-ow 0,05 zl/szt, internetu 31,46 zl /GB, zgodnie z Polityka uczciwego. Co 2 tygodnie zjeżdżam do Polski na weekend z Niemiec

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona