Ważne

Pamiętacie psa-robota AIBO od Sony? Pojawi się jego następca!

Ależ ja za dzieciaka chciałem mieć tę zabawkę w domu! Pies AIBO był namiastką Sztucznej Inteligencji, i do tego bezbłędnie animalizował kawałek plastiku i krzemu, naśladując niektóre pieskie zachowania. I tak, po ponad 17 latach od pojawienia się pierwszego AIBO, Sony najwyraźniej wraca do tego pomysłu.

Od 1999 roku robot AIBO doczekał się trzech generacji, różniących się funkcjami i stopniem zaawansowania. Chociaż linia psopodobnych robotów Sony nigdy nie była sukcesem sprzedażowym, to przez długi czas stanowiła niemal ikonę japońskiego producenta jako firmy nadającej kierunek nowym technologiom i inteligentnym gadżetom.

AIBO trzeciej generacji

Roboty AIBO przestały być produkowane w 2006 roku, z uwagi na niską opłacalność kontynuowania tego projektu, jednak miłośnicy marki Sony mogli zauważyć go w reklamach smartfonów Xperia jeszcze trzy lata temu. Wiele modeli pojawiło się na specjalnej wystawie producenta, który wspominał w zeszłym roku 70. rocznicę swojego istnienia.

Jeśli wierzyć informacjom przekazanym przez The Wall Street Journal, Sony od jakiegoś czasu pracuje nad robotem przypominającym psa. Mało tego – podobno ma zamiar go zaprezentować w przyszłym miesiącu. Ma być duchowym spadkobiercą “wspaniałego AIBO”. Ciekawe, czy projektantem nowego robota znów zostanie Hajime Sorayama – jego twórczość to kwintesencja japońskiego podejścia do sztuki.

Co z tego wyniknie – zobaczymy. Jednak wiadomość o wskrzeszeniu kultowej zabawki Sony wywołało na mojej twarzy uśmiech sentymentu. Nawet jeśli nowy AIBO nie okaże się hitem, to i tak będę wyczekiwał jego premiery :)

źródło: The Wall Street Journal przez The Verge (1) i (2)

Komentarze

  • Kuba Sojka

    Coś ciekawego widzę od Sony

  • Obstawiam, że to albo będzie mieć Asystenta (jak najnowszy głośnik Sony LF-S50G), albo w ogóle z Androidem wyjdzie (jak Xperia Hello!).
    Fajnie jakby dołączyli do tego jeszcze projektor ala Xperia Touch, ale wtedy cena wyniosłaby pewnie nawet 1,5-2k zielonych…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona