Ważne

OnePlus ugina się pod presją – będzie zbierał mniej informacji o użytkownikach

Kilka dni temu cały świat obiegła informacja, że OnePlus zbiera mnóstwo informacji o swoich użytkownikach. Nie byłoby w tym nic dziwnego (w końcu każdy producent to robi), gdyby jednak nie fakt, że na ich podstawie można bez problemu określić lokalizację danej osoby, co już nie jest takie fajne. Zrobił się więc spory raban. OnePlus ostatecznie ugiął się pod presją i obiecał, że ograniczy liczbę transferowanych na swój serwer danych.

Przypomnijmy, że programista Christopher Moore odkrył kilka dni temu, w sumie przez przypadek, że jego OnePlus 2 przesyła do producenta mnóstwo informacji zarówno o sposobie korzystania ze smartfona, w tym momentach blokowania i odblokowywania oraz niespodziewanych restartach, jak i danych na temat samego urządzenia i użytkownika, w tym IMEI, adres MAC, numer telefonu, nazwę operatora i dane o sieci Wi-Fi, do której jest podłączony.

Nic dziwnego, że użytkownicy sprzętów od OnePlusa się oburzyli. Producent ostatecznie ugiął się pod presją i poinformował, że od końca października wszystkie smartfony, pracujące pod kontrolą Oxygen OS, będą wyświetlać monit w kreatorze konfiguracji, który zapyta klienta czy chce dołączyć do programu doświadczenia użytkownika. Oczywiście zostanie wyraźnie wskazane, że oznacza to zgodę na gromadzenie danych statystycznych z użytkowania.

W dodatku OnePlus zapewnił, że od teraz nie będzie już przesyłał na swoje serwery numerów telefonów, adresów MAC i informacji o sieci Wi-Fi. Aktualni użytkownicy też mogą wyrazić sprzeciw wobec zbierania ww. danych – wystarczy, że w zaawansowanych ustawieniach wyłączą opcję Dołącz do programu doświadczenia użytkownika.

*Na zdjęciu tytułowym OnePlus 3T (pod linkiem znajdziecie jego recenzję)

Źródło: Android Authority

Komentarze

 • Preza

  No co chcecie? Nie tylko NSA i CIA potrzebują danych. Chińskie słuzby gorsze?

  • stark2991

   Chińskie służby to chyba nie musza zbierać danych z jakiegoś zaściankowego producenta skoro na rynku jest Xiaomi, Oppo, Vivo i Huawei, którzy razem sprzedają dziesiątki razy więcej sztuk niż OP :)

   • Wielkie_Nieba

    A może Partia każdemu każe? ;)

 • stark2991

  Aha, czyli teraz, jak ich złapano za rękę przy kradzieży to nagle się wycofują i nagle ulepszanie softu nie wymaga zbierania danych?
  Cóż, przynajmniej reagują jakoś na głosy użytkowników. Chciałbym tylko, żeby teraz się zabrano za sprawdzanie tych większych.

  • Ect

   Ale ci ważne dane wykradli na pewno tam miałeś takie ważne dokumenty że ludzkość teraz jest zagrożona;)

   • stark2991

    Akurat mam to w dupie że wykradali, bo wszyscy tak robią. Ale to nie znaczy że pochwalam takie praktyki

 • 0001

  “obiecał, że ograniczy liczbę transferowanych na swój serwer danych.”… łaskę zrobi?
  Takiemu to od razu miliard dolarów kary żeby się nauczył… proste

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona