Ważne

OnePlus zbiera mnóstwo informacji o swoich klientach. Lepiej, aby nie dostały się w niepowołane ręce

Zbieranie przez producentów informacji o swoich klientach nie jest niczym nowym. OnePlus kolekcjonuje jednak zbyt wiele danych i lepiej, żeby nie dostały się one w niepowołane ręce. Na szczęście każdy użytkownik może wyłączyć monitorowanie jego aktywności.

Jak to często bywa w tego typu przypadkach, sprawa wyszła na jaw zupełnie przypadkiem. Programista Christopher Moore odkrył bowiem, że jego OnePlus 2 wysyła mnóstwo próśb o dostęp do open.oneplus.net. Po krótkim śledztwie okazało się, że smartfon regularnie wysyła dane na należący do OnePlusa serwer. Co więcej, bez większego problemu mężczyźnie udało się je odszyfrować przy użyciu klucza uwierzytelniającego.

Wówczas programista odkrył, że urządzenie przesyła do producenta informacje na temat niespodziewanych restartów, blokowania i odblokowywania smartfona oraz jego IMEI, numer seryjny, adres MAC, numer telefonu użytkownika, nazwę operatora i prefiksy IMSI, a także dane o połączeniu Wi-Fi. Przyznacie, że to zdecydowanie za dużo. Szczególnie, że przy odrobinie wysiłku bez problemu można by zlokalizować właściciela/nadawcę – a to już nie jest śmieszne.

W związku z odkryciem programisty zrobiło się niemałe zamieszanie i OnePlus zdecydował się wyjaśnić, po co zbiera te wszystkie informacje. Producent przede wszystkim zapewnił, że przesyła je w dwóch różnych kanałach przy użyciu bezpiecznego protokołu HTTPS. Pierwszy to statystyki użytkowania, które pozwalają lepiej dostosować oprogramowanie do zwyczajów użytkowników. Drugi ma z kolei umożliwić lepsze wsparcie posprzedażowe.

Na szczęście – z punktu widzenia właścicieli urządzeń tej marki – można zablokować przesyłanie ww. danych na serwery OnePlusa. Aplikację za to odpowiedzialną da się usunąć przez Android Debug Bridge bez konieczności rootowania sprzętu – wystarczy podpiąć go do komputera z zainstalowanym ADB i uruchomić tę komendę:

pm uninstall -k --user 0 net.oneplus.odm

Niewykluczone jednak, że ta czynność wpłynie negatywnie na działanie systemu, więc każdy robi to na własne ryzyko. Bezpiecznie (tj. bez przykrych konsekwencji) można wyłączyć wyłącznie pierwszy z ww. kanałów (drugiego się już nie da) w zaawansowanych ustawieniach.

*Na zdjęciu tytułowym OnePlus 3T (pod linkiem znajdziecie jego recenzję)

Źródło: Android Police, Android Central

Komentarze

 • Linkyop

  Ale co z tego, że ściągają dane? Boją się tylko Ci, co mają coś do ukrycia.

  • teges

   Nigdy nie wiesz czy nie będziesz miał i wtedy problem będzie.

   • afterburner

    Jest na to sposób: skasować maila, zamknąć Facebook’a a telefon wypieprzyć do śmieci, na ulicy chodzić w kapturze.

    • teges

     Ale to co ściągnęli to nie odbierzesz. Jakbyś nagle chciał stać się anonimowy, to nie da się tak łatwo.

     • afterburner

      Ze mnie dużego pożytku nie mają. Lewy mail, wyłączona lokalizacja. S8 służy mi do słuchania muzyki, robienia zdjęć i do dzwonienia.

     • teges

      Czyli zmarnowałeś pieniądze na S8.
      To że nie jesteś dla nich wartościowy, to nie znaczy, że nie będziesz kiedyś. Zmiana imienia w koncie mailowym nie pomoże.

     • Arrczi

      S8 robi niezłe zdjęcia :)

     • teges

      S7 też

     • afterburner

      Ja wiem czy zmarnowałem, raczej tak nie uważam, nie ma alternatywy na dzień dzisiejszy, no chyba że Note 8, ale ciut za duży jak na mój gust.

     • teges

      Przecież ty nic z tym telefonem nie robisz.

     • Pavvel

      Lepsza muza z ZTE axon 7. Aparat może trochę słabszy, ale też bardzo dobry. Procek delikatnie słabszy (snap820) ale tobie to raczej nie robi różnicy. Pół ceny twojego S8. Po co przepłacać?

  • VMortens

   Pamiętasz może taki stary film Gattaca? To pokazuje dokładnie, co może się stać, nawet jeśli nie masz nic do ukrycia.
   To już jest sporo, więcej niż kiedyś, a danych tych będą z nas ściągać coraz więcej i więcej.

 • FireFrost

  Te dane są na tyle ogólne, że wielkiego dramatu nie widzę. Wynika z tego, że w OnePlusie wiedzą, kiedy restetuję telefon, ale nie mają pojęcia jakie porno oglądam.

  Facebook wie kto z kim sypia i jak często, to dopiero hardcore.

  • Wiedzą z jakimi wieżami się łączysz, więc mogą określić twoją pozycję na mapie. To jest ogólne?

 • stark2991

  Inne marki zbierają podobne dane, ale nikt afery nie robi. Może dlatego, że jeszcze nikt tego nie “odkrył”?
  W każdym systemie, a nawet w wielu aplikacjach jest ptaszek “pomóż ulepszyć…” lub “wysyłaj dane diagnostyczne” – przecież to robi to samo co się dzieje na OnePlusach.

  • elora

   O większych markach co po niektóre portale “mogą się bać” pisać no bo skąd później wezmą smartfona do testów a taki one plus to mniejszy rynek.

 • elora

  Ustawienia – zaawansowane – dołącz do programu doświadczen…

 • Marek

  Ustawienia -> Zaawansowane -> Dołącz do programu doświadczenia użytkownika

  Ja miałem to wyłączone w 1+3. Koleś pewnie się zgodził przy instalacji i zrobił awanturę…

 • Pan Rafał (r4ph4ell)
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona