Ważne

HTC wraca na właściwe tory i znów dużo zarabia

Nie jest tajemnicą, że HTC permanentnie ma problemy ze stabilnością finansową i nigdy nie wiadomo co przyniesie nowy miesiąc. Obserwowanie comiesięcznych sprawozdań finansowych firmy jest bowiem jak śledzenie sinusoidy – raz jest lepiej, raz gorzej, i tak w kółko. We wrześniu Tajwańczycy ponownie wrócili na właściwe tory, chociaż z drugiej strony jednocześnie mają powody do zmartwień.

HTC nie najlepiej zaczęło 2017 rok. Dopiero w czerwcu i lipcu producent zarobił większą sumkę, jednak już w sierpniu przyszedł krach i przychody po raz pierwszy w tym roku spadły do aż tak marnego poziomu – ledwie przekroczono bowiem próg 3 miliardów nowych dolarów tajwańskich. I choć nie nastrajało to zbyt optymistycznie na przyszłość, to Tajwańczycy się nie poddali, tylko cisnęli dalej. Jak widać, opłacało się.

We wrześniu HTC odnotowało bowiem przychody w wysokości 6,51 miliarda TWD. Jest to drugi pod względem wysokości wynik w 2017 roku – lepiej było tylko w czerwcu (6,891 miliarda). Jest to też ponad dwukrotnie więcej niż w sierpniu, aczkolwiek jak już wspomniałem, poprzedni miesiąc był wyjątkowo nieudany, więc nie uważam, że należy to uznawać za powód do radości. Tym bardziej, że w analogicznym okresie rok wcześniej Tajwańczycy zarobili o 30% więcej, bo 9,332 miliarda TWD.

Wyniki finansowe HTC za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2017 roku

Na – mimo wszystko – bardzo dobre wyniki finansowe za wrzesień 2017 roku bez wątpienia miał wpływ fakt, że HTC cały czas jest związane umową z Google i produkuje dla niego Pixele. Chociaż jak widać, powierzenie odpowiedzialności za Pixel 2 XL konkurencyjnemu LG nie pozostało bez wpływu na wysokość przychodów tajwańskiego przedsiębiorstwa.

Warto przy okazji dodać, że umowa pomiędzy HTC i Google obowiązywać ma przez tylko dwa lata – na razie nie wiadomo, czy Tajwańczycy zajmą się produkcją również trzeciej generacji Pixeli. Swego czasu mówiło się, że może to robić LG, jednak później sam zainteresowany z całą stanowczością zaprzeczył tym plotkom.

Źródło: HTC Investors

Komentarze

 • VMortens

  Ich Pixel 2 jest tak szpetny, że mam nadzieję, że się Googlowi czkawką odbije ta współpraca.

  • teges

   Gdyby wyglądał jak 2XL, to byłoby super. 5″ plus małe ramki i byłoby idealnie.

   • VMortens

    Właśnie to mi się nie podoba. Dużego dopracowali, a mały jest zrobiony na “odwal się” i najpewniej nie sprzeda się dobrze. Potem Powiedzą, że nie ma sensu produkować małych, bo się nie sprzedają.
    To jest kpina z potencjalnych klientów i życzę im jak najgorzej.

 • KasaMisiuKasa

  A gdzie informacja, że zarabiają??? Ja tu widzę zestawienie obrotów a nie zysku…

 • Procton

  Przecież google kupiło cześć HTC odpowiedzialną za Pixele to jak mają dalej je robić dla Google, skoro oni będą robić je sobie sami?

 • tomasz87

  Miałem w tym roku htc U11, pierwszy i ostatni raz kupiłem htc.
  Telefon byłby fajny gdyby nie pewien defekt. Po pierwszym odpaleniu okazało się, iż na ekranie są już wypalone dwa pixele, dodatkowo pod szybką był jakiś włosek, a podświetlanie ekranu wyglądało jak przy starych tv lcd.
  Mimo złożonej reklamacji serwis htc stwierdził, że wszystko jest w normach.
  Jeżeli to są ich normy to bardzo im dziękuję.. Flagowiec z takimi wadami – kpina, a do tego taka odpowiedź serwisu. Dobrze, że udało się zwrócić ten badziew u sprzedawcy.
  Dodatkowo dodam, że miałem styczność z serwisem samsunga, nokii, sony i wszystko było O.K. – nawet u samsunga nie czepiali się braku faktury i tego, że tel. był zakupiony w Niemczech.

  • stark2991

   Miałeś po prostu pecha. Takie wady ekranu zdarzają się bardzo rzadko. jeśli chodzi o normy to taką odpowiedź dostaniesz niemal wszędzie – producenci sobie ustalają że musi być minimum 3 bad piksele, jak masz mniej to jesteś w normie. Co do serwisu HTC to zwracam uwagę że to ten sam, który serwisuje Huawei, Lenovo, Microsoft, OnePlus, Samsung, Wiko, ZTE… LG ma własny serwis, tak samo Samsung (ale korzystają również z CTDI), Sony też, ale akurat oni nie mają dobrych opinii

  • DaemonKazoom

   _Mimo złożonej reklamacji serwis htc stwierdził, że wszystko jest w normach._

   Moźe to jej urok, może to *Regenersis*

  • xxxx4

   Nie no ten komentarz jest śmieszny miałeś styczność z serwisami Nokii Samsunga itd. To powiem Ci coś, miałeś styczność z tym samym serwisem co oddałeś tego HTC. Czyli Regenersis, bo to oni są autoryzowanym serwisem HTC, Nokii , Samsunga, Lenovo, HUAWEI i jeszcze kilku innych. Po za tym oddając sprzęt na gwarancję zgadzasz się z warunkami gwarancji a tam mogą być pewne normy. Później oddałeś go z tytułu rękojmi więc sprzedawca musiał oddać Ci kasę. Wrzucasz do jednego worka całe HTC za jeden egzemplarz wadliwy. Nie wiesz kto serwisuje im telefony i że robi to też innym wielkim graczom. To tylko mówi że nie można brać na serio tego komentarza. Ja mam HTC już któryś telefon z kolei i jestem bardzo zadowolony z tych telefonów. Zobacz sobie co było z Samsungiem Note 7, telefon takiej klasy za duże pieniądze i co wybuchał. Co jest z Galaxy S8? Różowe poświaty na ekranie, sami ludzie to pokazują na filmikach. Google Pixel 2 XL zrobione przez LG też jakieś kwiatki z LCD. Więc nie widzę żeby to co spotkało Ciebie było wyznacznikiem do tego by skreślić HTC, dla mnie to co było z Note 7 było czymś co w moich oczach skreśliło Samsunga dla mnie. Telefon oddałeś kasę dostałeś i jest git.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona