LG rozpocznie produkcję nowego typu baterii do samochodów elektrycznych

Zauważyliście może, że sytuacja wokół elektrycznych aut przypomina nieco to, co znamy z rynku smartfonów? Producenci pakują do swoich pojazdów kolejne “wodotryski”, tymczasem większość osób zainteresowanych tymi produktami, zdaje się oczekiwać poprawy czasu pracy na jednym ładowaniu. Temat na szczęście nie jest odpuszczany. Już niedługo do produkcji trafi nowy rodzaj akumulatora, który powinien pozytywnie wpłynąć na zasięg samochodów elektrycznych.

Jednym ze sposobów na poprawę osiągów “elektryków” jest zastosowanie akumulatora oznaczonego jako NCM811. Skąd ta nazwa? Bateria składa się bowiem w 80% z niklu, z kolei po 10% składu przypada na kobalt i mangan. Dzięki zastosowaniu materiałów w takich proporcjach, ogniwo będzie lżejsze i tańsze, a przy tym będzie można “upakować” w nim większą ilość energii. Samochód wyposażony w taką baterię może na jednym ładowaniu przejechać około 450 kilometrów.

Taki akumulator powinien mieć na pokładzie chociażby Nissan Leaf przygotowany na 2019 rok. Dla porównania, obecnie model jest w stanie zaproponować kierowcy mniej więcej połowę wspomnianego zasięgu.  Różnica jest więc dość duża, a tego że bateria nowego typu znajdzie się w tym modelu możemy być już prawie pewni. Fakt rozpoczęcia jej masowej produkcji potwierdził jeden z dyrektorów firmy LG.

Bateria została już podobno zaprezentowana producentom samochodowym. Ci nie mają wobec niej żadnych zastrzeżeń.

Do produkcji tego typu akumulatorów przymierza się również firma SK Inovations. Jej przedstawiciele zapowiedzieli, że akumulatory powinny pojawić się w trzecim kwartale przyszłego roku. LG ma jednak zamiar wyprzedzić konkurencję i własną produkcję rozpocząć szybciej. Czy im się to uda? Czas pokaże.

Źródło: Business Korea, Elektrowóz

Komentarze

 • Ale to jest z rodziny litowojonowych gdzie zastąpiono anode wpomnianymi materiałami czy całkowicie nowy typ ogniw? Nie uwierze dopóki nie zobacze jak trafi to do masowej produkcji i będzie można namacalnie to kupić bo wielu producentów już kit wciskało.

  • androidponutelli

   Skoro 80% stanowi nikiel to właściwie tylko wchodzi w grę NiMH czyli katoda niklowa, a anoda wodorowa ze stopu niklu, kobaltu i manganu pewnie z niewielkimi dodatkami glinu i magnezu. Toyota podobne stosowała w hybrydach

   • myślałem że standard nimh się skończyl pare lat temu, i tylko w AA i AAA ma jeszcze szerokie zastosowanie czy jakiś lampkach czy innych urządzeniach które muszą działać 5 lat na mrozie.

   • Musk się ostatnio wypowiadał, że ich baterie do Tesli mają litu bardzo niewiele (konkretnie 2% wagowo), większość to grafit i nikiel.

 • Daniel Świder

  LG robi dobre ogniwa. Mam w E-bike´u baterie LG 13,8 Ah 48V i na pelnej mocy (1000W) jade 21-22km co wystarcza na dojazd do pracy i z powrotem.

  • Trochę się czepiam, ale każda bateria o takich parametrach by na to pozwoliła (daje to 660Wh, czyli zużywając 1000W powinieneś ponad pół godziny przejechać bez problemu). Oczywiście nie umniejsza to bateriom LG. Cena pewnie była spora za taką baterię?

 • androidponutelli

  Stary dobry akumulator NiMH. Fajny ale… jako materiał wyburzający.

 • regoat

  Tutaj się mylicie bo akurat w elektrykach zasięg jest cały czas poprawiany i co jeden samochód ma większy. Tak samo jak czasy i sposoby ładowania . Są super ładowarki , a koncerny prześcigają się w pomysłach jak to rozwiązać .

 • Edward Ślażyński

  Na takie dobre aktu czekam już ponad 20lat , i chociaż to ” się zaróżowiło” toie wierzę w efekt pozytywny dla masówki! To samo było z elktroniką i jeszcze jest . Nie wolno było wprowadzić systemu vhs chociaż technicznie było wykonalne , dalej baterie i ładowarki do smartfonów , komputery ,systemy komputerowe, i modna odzież . Najpierw muszą nasycić rekiny ,t.j. złodziejskie kartele i petrodolary’ Później muszą się nasycić “BUCE”za niebotyczne sumy, dopiero na końcu szarak i to tylko wtedy jak nie będzie zmowy cenowej ,lu szczurzej konkurencji między producentami, OJ NAIWNY LUDZIE!

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona