Ważne

Klienci BGŻ BNP Paribas mogą już korzystać z Android Pay, chociaż na razie jeszcze nie wszyscy

Android Pay to świetna usługa i szkoda, że nie jest dostępna dla wszystkich. Na przeszkodzie stoją banki, które nie pozwalają podpiąć do dedykowanej aplikacji wydawanych przez siebie kart. Na szczęście jednak ich lista sukcesywnie się kurczy i kolejni użytkownicy mogą zacząć korzystać z mobilnych płatności sygnowanych Zielonym Robocikiem. Teraz do tego elitarnego grona dołączają klienci BGŻ BNP Paribas.

Niestety, na początku z Android Pay będą mogli skorzystać wyłącznie posiadacze kart Mastercard i to w dodatku jedynie tych, wydanych po 12 września 2016 roku. Bank nie podaje, jaką część wszystkich klientów stanowią osoby, spełniające ww. wymagania, jednak od razu zapewnił, że będzie sukcesywnie udostępniać nową funkcjonalność reszcie osób.

Trochę to potrwa, więc jeżeli jesteście w grupie szczęśliwców, nie zwlekajcie z zainstalowaniem >aplikacji Android Pay< na swoim smartfonie i dodaniem swojej karty, ponieważ sugerując się własnym doświadczeniu obstawiam, że już po pierwszym zapłaceniu przy pomocy tej usługi na dobre pożegnacie się ze swoją kartą płatniczą. Szczególnie, że chodzą słuchy, że BGŻ BNP Paribas wkrótce zacznie obsługiwać także BLIK-a, dzięki któremu można za darmo wypłacać pieniądze z bankomatów.

Na koniec przypomnę jeszcze, że z Android Pay może korzystać każdy, kto ma smartfon, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 4.4 lub nowszej i wyposażony w moduł NFC. Należy też wiedzieć, że urządzenie nie może być zrootowane. Płacenie odbywa się tak samo, jak plastikową kartą – wystarczy wybudzić ekran, zbliżyć sprzęt do terminala i gotowe (oczywiście musi być włączony NFC, połączenie z internetem nie jest wymagane). Transakcje na kwotę powyżej 50 złotych trzeba potwierdzić poprzez wpisanie PIN-u na terminalu.

Źródło: Cashless

Komentarze

 • Franek Smetana

  Ciekawe, bo dziś właśnie o tym pomyślałem – ciekawe czy BNP ma już AP. No i pierwszy news, że od dziś. Karta dodana, bardzo łatwo się to robi. Jeszcze nie płaciłem – czy aplikacja AP musi być uruchomiona do płacenia, czy można ją usunąć z menedżera zadań?

  • Nie musi, musi być tylko zainstalowana i skonfigurowana. Jeżeli masz też ustawienia NFC, to musisz tam dodać AP jako domyślną aplikację do płacenia, chociaż powinna automatycznie się dodać.

   • Franek Smetana

    Tak, jest jedyna i zaznaczona. Dzięki za odpowiedź.

 • Teth

  “wystarczy wybudzić ekran, zbliżyć sprzęt do terminala i gotowe”
  To nie jest prawda. Należy przede wszystkim ODBLOKOWAĆ urządzenie i dopiero wówczas zbliżenie go do terminala będzie skuteczne. Z resztą, jest to warunek uruchomienia i dodania pierwszej karty płatniczej, aby uruchomić zabezpieczenie smartfona na poziomie wyższym od: przesunięcia ekrany oraz narysowania wzoru. A zatem jeszcze raz: nie wystarczy wybudzić ekran bo Android Pay nie “zapłaci”. Byłoby to niebezpieczne. Najeży odblokować urządzenie a następnie zbliżyć do terminala.

  • Franek Smetana

   Hm, a u mnie zaakceptował wzór jako metodę zabezpieczeń.

  • Nie trzeba wcale odblokowywać, wystarczy wybudzić smartfon – wiem, bo sam korzystam. I wzór jako metoda blokady ekranu również może być. To też wiem z własnego doświadczenia. Więc nie wiem, skąd masz takie informacje ;)

   • Teth

    Miałem ten przypadkowy przywilej korzystać z Android Pay, gdy tylko pojawił się w ofercie raptem pary banków, więc i konfigurację mam już dawno za sobą. Aczkolwiek, jeżeli faktycznie wystarczy tylko wzór, to przyznaję się do błędu bez bicia, że i to – niezbyt duże moim zdaniem zabezpieczenie – Android Pay przyjmie. Ale jednocześnie jestem zaskoczony tym, że masz aktywne płatności nawet, jeśli nie odblokowałeś ekranu. Bynajmniej u mnie płatność nie działa dopóty, dopóki ekran smartfona jest zablokowany i chyba tak właśnie to powinno działać.
    Ps. Z jakiego smartfona korzystasz?

    • łukasz Jedryszczyk

     Wcale nie trzeba odblokować telefonu wystarczy wybudzić. Kartę zbliżeniową też musisz odblokować zanim zapłacisz? Blokada jest wymagana (wzór działa) tylko po to aby nikt nie mógł wejść do aplikacji Android pay i sprawdzić dane twojej karty

     • Linkyop

      Bzdura. Aplikacja daje wyraźne powiadomienie o konieczności odblokowanja telefonu.

     • łukasz Jedryszczyk

      To ciekawe że można płacić tylko po podświetleniu ekranu

     • Teth

      Jaki masz smartphone, który to umożliwia?

     • Teth

      Popełniłeś błąd w założeniu. Płatność kartą jest z góry zdefiniowana co do możliwości – poprzez pasek magnetyczny, przy użyciu chipa, zbliżeniowo. Natomiast płatność telefonem nie oznacza, że musi wyglądać dokładnie tak, jak płatność kartą. Z resztą o tym mówi też instrukcja płatności Android Pay, gdzie jak zacytowałem z niej, wymaga “odblokowania telefonu”. Twoje dywagacje, że służy to “tylko po to aby nikt inny nie mógł wejść do aplikacji Android Pay i sprawdzić dane twojej karty” też są oparte na błędnym przekonaniu, jakoby te dane były w niej dostępne a tak przecież nie jest. Jak możesz przeczytać w instrukcji Android Pay oraz sam sobie sprawdzić w aplikacji, te dane nie są w niej przechowywane a zamiast tego, właśnie w celu zapewnienia wyższego niż płatność kartą bezpieczeństwa, generowany jest rachunek wirtualny, służący jedynie informacji, której karty dotyczy transakcja.

   • Linkyop

    Bzdura. Aplikacja daje wyraźne powiadomienie o konieczności odblokowanja telefonu…

 • eloo

  fajnie ze dołączyli. moze cos sie ruszy w tym banku. jeszcze jak zdecyduja się na BLIKa to bedzie git. szkoda tylko, ze nie zrobili tak jak w mbanku i w orange finanse – ze nie trzeba instalowac dodatkowo apki android pay ;(

 • Daniel

  A ja właśnie będę zamykał konto w PKO bo Android Pay dalej nie ma. :)
  Ktoś poleca jakaś alternatywę? :)

  • Ekspert PKO BP

   Polecamy płatności zbliżeniowe HCE w aplikacji IKO :) Działają z systemem Android.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona