Ważne

HTC podzieli los Motoroli i trafi w ręce Google?

W HTC od dawna źle się dzieje, mimo iż momentami wydawało się, że sytuacja wyraźnie się polepszyła. Teraz jednak okazuje się, że nie znaliśmy prawdziwej skali problemu. Tajwańczycy są bowiem na ostatniej prostej, żeby sprzedać swój smartfonowy biznes Google. Tak jak to kiedyś zrobiła Motorola.

Comiesięczne wyniki finansowe HTC za każdym razem są zaskakujące. Raz jest bowiem lepiej, innym razem gorzej. Teraz jest jednak wręcz tragicznie. W sierpniu 2017 roku HTC odnotowało bowiem najmniejsze wpływy od 13 lat! Wyniosły one łącznie zaledwie 3,001 miliarda nowych dolarów tajwańskich (~100 milionów dolarów).

Jest to tym bardziej zaskakujące, ponieważ jeszcze niedawno producent zapewniał, że HTC U11 sprzedaje się o wiele lepiej niż HTC 10 i HTC One M9. Ale wygląda na to, że tak było wyłącznie na początku, gdyż pierwszy spadek popytu odnotowano już w lipcu, a dodatkowo zwiększył się on w sierpniu.

Wyniki finansowe HTC za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2017 roku

HTC najwyraźniej uznało, że już dłużej tak nie pociągnie, ponieważ – jak donoszą chińskie media – zamierza sprzedać swój smartfonowy biznes Google. Rozmowy podobno wkroczyły już w finalny etap, więc raczej jest tylko kwestią czasu, aż obie strony się dogadają. Jest to jednak mocno zaskakujące, ponieważ do tej pory obiło nam się o uszy, że Tajwańczycy chcą zbyć wyłącznie dział VR. Drugą z rozważanych opcji jest też pozostanie w “strategicznym partnerstwie” z Google.

Z jednej to dobra informacja, ponieważ być może Google uda się uratować HTC przed unicestwieniem. Z drugiej jednak, już kiedyś mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją i nie do końca był to korzystny deal, ponieważ ostatecznie koncern z Mountain View sprzedał w 2014 roku Motorolę Lenovo. Oby historia się nie powtórzyła.

Źródło: DigiTimesHTC Investors

Komentarze

 • Guzik

  nic dziwnego, że mają takie wyniki skoro mają taką politykę sprzedażową. W całej Warszawie nie ma dostępnego HTC10 lub HTC U11, żeby go sobie obejrzeć, “pomacać” i ewentualnie kupić. Wiem bo chcę kupić i szukałem.

  • galakty

   Dokładnie. Byłem zainteresowany U11, ale do cholery nigdzie go nie ma… To już XZ Premium idzie szybciej znaleźć.

  • anonimus

   W salonach Play są prawie wszędzie w galeriach czy większych centrach handlowych w Wawie. U innych operatorów to np. w t-mobile w Arkadii czy w Orange w Galerii Mokotów są na pewno U11 do obejrzenia…

   • arturho

    Chyba nie mówisz o wystawce na ścianie w salonie z plastikowymi imitacjami telefonów które w ogóle nie są podobne do oryginałów?

    • Raczej nie, sam widziałem działającego HTC U11 w salonie Playa.

  • Nie lepiej zamówić ze sklepu internetowego?

 • Mlody

  Sory, ale lepiej by Google nie wykupywalo HTC, zabiora im wszystko co dobre a resztki sprzedadza… Zabrali patenty Motoroli i oddali Lenovo… To samo bedzie z HTC…

  • regoat

   Jeżeli nie kupi google to kupi jakaś chinska firma np. TLC . Jak zbankrutują to i tak patenty będą sprzedane . Więc o czym ty mówisz ?

 • teges

  Oby to się stało. Motorola za czasów należenia do Google’a robiła dobrą robotę.

 • Ketchup

  Biorąc pod uwagę zachowanie HTC do swoich klientów gdzie wpierw zapowiedzieli ze w EU nie będzie U11 dualsima 6/128 GB po czym po miesiącu od premiery jednak zaczynają oferować nie ma co się dziwić :(. Poza tym Note 8 będzie oferowany jako dual sim więc część ludzi czeka.

 • VMortens

  Zarządzanie w tej firmie, to jest beton i to nie do ruszenia. Byli zbyt odporni na złe wiadomości napływające z rynku od dłuższego czasu i teraz się budzą, jak już jest za późno. Jakże naiwnym było myśleć, że na tak konkurencyjnym rynku, uda im się poprawić swoją sytuację wypuszczając jednego udanego flagowca, kiedy to udanych jest znacznie więcej.

  • Rampage Damage

   Tajwańce jak widać odrealnieni, niech zdychają, to samo czeka Sony i ich kwadratowe klocki

   • Sony akurat odbiło się już od dna i zaczęło nawet zarabiać na smartfonach, więc ten argument jest już przedawniony ;)

   • xxxx

    Sony robi cegły które wyglądają tak samo. A HTC ma naprawę dobre telefony, sam je posiadam. Niczego im nie brakuje, są świetnie spersonalizowane, kultura pracy na wysokim poziomie, ale polityka tragiczna. Telefony za drogie i mało dostępne, przykładem jest ubiegłoroczny HTC 10. Nie był dostępny w normalnej sprzedaży. Dlatego jest jak jest.

 • I dobrze. Google ma kasę, żeby wycisnąć z trupa ostatnie tchnienie. Może jeszcze kiedyś zobaczymy flagowca od HTC lub, a nuż, Google wykupi prawa do marki (choć po co, skoro pixele to hit). Ale serio, lepiej by Tajwańczycy zajelinsiebteraz tym, z czego mąka zyski.

 • wojciech wojtkowski

  To, że U11 się dobrze sprzedaje nie wróżyło kompletnie nic. Wyciąganie wniosków ze sprzedaży flagowca to głupota. Topowe urządzenia są rentowne dla niewielkiej garstki firm, mają działać tylko, jako reklama dla średniej i niższej półki, która ma zarabiać.

  • regoat

   Której HTC nie ma

 • Adam q

  Cieszę się, że już więcej smartfonów HTC nie zobaczę, raz dałem się nabrać i kupiłem telefon tej marki, to do dziś żałuję, ciągle oddawałem go tylko do serwisu, podzespoły tego telefonu takie jak WiFi, Bluetooth były tak kiepskiej jakości, gdzie telefon taki jak Goclever z Biedronki za 300 zł był lepszy niż HTC. Mam takie pytanie, Czy wy też Mieliście podobne problemy?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona