Nawet największy optymizm nie pomoże, bo HTC jeszcze długo będzie pod kreską

Sytuacja finansowa HTC od dawna nie jest kolorowa. Ale to wszyscy doskonale wiemy. Niektórzy mogą mieć jednak nadzieję, że Tajwańczycy lada chwila zażegnają kryzys i wrócą na właściwe tory. Cóż, przykro to mówić, ale na pewno zbyt szybko się to nie stanie.

W drugim kwartale 2017 roku HTC odnotowało stratę netto w wysokości 1,95 miliarda nowych dolarów tajwańskich (64,23 miliony dolarów). Chociaż i tak jest to nieco lepszy wynik niż ten za pierwsze trzy miesiące 2017 roku, kiedy to z kasy Tajwańczyków “wypłynęło” blisko 2,03 miliarda TWD. Nie zmienia to jednak faktu, że firma już dziewiąty kwartał z rzędu jest pod kreską.

Dziewiąty. Czyli ponad dwa lata! Jednym słowem: tragedia. Choć w sumie tak samo źle radzi sobie również dział mobilny LG, ponieważ Koreańczycy także od 27 miesięcy nie zarabiają ani grosza na swoich smartfonach. Ten koncern jednak jeszcze długo będzie stać na pokrywanie strat, ponieważ inne działy notują świetne wyniki finansowe. HTC nie ma aż tylu kanałów dopływu gotówki, dlatego najpewniej większość strat pokrywa z rezerw, jakie udało się zebrać w nieco lepszych czasach.

Jest jednak światełko w tunelu. Jak przekazuje serwis źródłowy, Tajwańczycy sukcesywnie zmniejszają wydatki operacyjne. W drugim kwartale 2017 roku wyniosły one 4,4 miliarda TWD, podczas gdy jeszcze kwartał wcześniej było to 4,7 miliarda TWD. Choć to i tak grosze, gdy porównać je z kwotą z poprzedniego roku. W Q2 2016 HTC wydało bowiem aż 6,4 miliarda TWD. Oczywiście kosztowało to firmę mnóstwo wysiłków i restrukturyzację na wielu polach, ale jak widać – opłaciło się.

Biorąc natomiast pod uwagę całe pierwsze półrocze, strata netto wyniosła w przypadku HTC 3,983 miliarda TWD. To bardzo dużo, jednak w analogicznym okresie rok wcześniej (H1 2016) było to 5,675 miliarda TWD, czyli ponad 20% więcej. Spora zmiana.

Jak widać na powyższych przykładach, HTC sukcesywnie zmierza do punktu, w którym w końcu wyjdzie ponad kreskę. Niestety, kwoty nadal są zawrotne, dlatego proces ten zajmie jeszcze trochę czasu. Nie jestem analitykiem, więc nie powiem wam ile, ale jeżeli Tajwańczycy niczego po drodze nie schrzanią i będą nadal wydawać tak samo udane smartfony jak HTC U11, to im się uda zdążyć przed całkowitym wyczerpaniem rezerw finansowych.

A jeśli nie, to… cóż, będziemy się zastanawiać.

Źródło: DigiTimes

Komentarze

 • DaemonKazoom

  “jeżeli Tajwańczycy niczego po drodze nie schrzanią”

  Oh boy…

  • Możesz rozwinąć?

  • Togzyczny

   To jest niemożliwe by czegoś nie popsuli po drodze

 • FireFrost

  Czyli, krótko mówiąc, przyjęcie przez rynek U11 i innych telefonów z serii U jest ch(U)jowe. Ja szczerze wątpię w happy end w przypadku HTC, oni już nawet w 3ciej lidze producentów niewiele znaczą, nie mają żadnego rynku zbytu gdzie stanowiliby znaczną siłę.

  • Niekoniecznie. Słaba kondycja finansowa HTC nie musi wcale wiązać się z flagową serią U.
   Pomijając, że w dalszym ciągu Tajwańczycy pokazują odgrzewane kotlety (np. model One X10, który jest wykastrowanym Desire 10 Pro), firma wydaje sporo kasy na inne rzeczy. Ostatnio było szumnie o ich zapędach do VR i goglach Vive, w co zapewne wpompowali sporo pieniążków.
   Trudno generować zyski, kiedy wydaje się na co innego. Oczywiście, nie twierdzę, że nie powinni tego robić, jak najbardziej, niech szukają sobie niszy. Niech zarabiają na czymkolwiek :V

   Jak dla mnie, powinni zacząć myśleć nad udostępnianiem patentów. Nokia w czasie posuchy sporo na tym zarabiała, a zapewne przez lata istnienia w HTC zostało zastrzeżonych kilka ciekawych rozwiązań.
   Jeśli nie w te stronę, płatny launcher podobny do nakładki Sense, zapewne zajdzie się kilku chętnych xD

   • anemusek

    Zważywszy, że całość zmniejszenia strat osiągnęli cięciami kosztów, a i tak straty zdyskątowały z nadwyżką oszczędności to seria u musi być porażką.

 • cherrz

  Okejka za zdjęcie tytułowe :D

 • Top

  Recepta jest prosta, wystarczy stworzyć smartfon bezramkowy na miarę S8, dodać kilka przydatnych funkcji do oprogramowania np. Obsługa jedną ręką….. i sukces pewny
  Jeszcze kilka lat temu HTC potrafiło zaskakiwać swoimi produktami, zawsze coś fajnego dodali od siebie teraz idą naprawdę w złym kierunku
  Używam M8 i to jest ostatni smartfon tej firmy, szkoda bo używam ich produktów od Qteca S100(młodzież pewnie nie wie o czym pisze ;-) )
  Mimo wszystko trzymam kciuki za HTC

  • Jumperone

   i.. przywrócić jacka..

  • Mateusz Ozdowski

   Faktycznie nie wiem co to qtec

 • Paweł

  To jakiś cykl: “Wciąż plajtujemy, ale coraz wolniej. Spokojnie, kiedyś skończą nam się pieniądze ale coraz później.”? :D

 • Karol Grudziński

  To wygląda jakby HTC miało całe magazyny Snapa 400 i 410 i teraz muszą je gdzieś powciskać :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona