Wiko VIEW

Podwójne aparaty – rewolucja czy chwyt marketingowy?

Prawdopodobnie duża część z nas nie byłaby w stanie używać smartfonów bez aparatu. Umożliwiają nam one robienie zdjęć czy kręcenie filmów urządzeniem, które zawsze mamy przy sobie, co wcale nie jest oczywiste w przypadku nawet amatorskich aparatów czy kamer. Nie tak dawno w fotografii mobilnej pojawił się nowy trend – montowanie w smartfonach podwójnych aparatów. Zaowocowało to różnymi koncepcjami rozwoju tego pomysłu, takimi jak aparat szerokokątny czy teleobiektyw. Przyjrzyjmy im się bliżej.

W 2014 roku HTC zaprezentowało model One M8, który – poza normalną kamerą – miał drugi obiektyw odpowiadający za rozmazywanie tła i ustawianie ostrości, jednak nie uznano tego – w tamtym czasie – za rewolucję. W tym samym roku Huawei, a właściwie jego submarka Honor, również eksperymentowała z podwójnym obiektywem. W modelu Honor 6 Plus, bo o nim mowa, dwa obiektywy umożliwiały uzyskanie głębi ostrości.

Podwójny aparat został spopularyzowany dwa lata później. LG użyło obiektywu szerokokątnego, Huawei monochromatycznego, z kolei Apple – teleobiektywu. Spójrzmy na podejście różnych firm do podwójnych aparatów:

LG – Wide Angle Lens

Jest to połączenie standardowego aparatu z drugim o szerszym kącie widzenia. W przypadku LG G5 jest to 78 i 135 stopni, a w LG G6 – odpowiednio – 78 i 125 stopni. Szeroki kąt pozwala na uchwycenie większego obszaru na zdjęciu. Wadą tego rozwiązania jest powstawanie tzw. efektu rybiego oka, czyli zniekształcenia obrazu, które nie musi być pożądane. Warto też wspomnieć, że aparat szerokokątny ma ciemniejszy obiektyw niż główny (w G6, odpowiednio, f/2.4 i f/1.8).

Huawei – sensor monochromatyczny

Huawei postawił na jeden sensor rejestrujący zdjęcia kolorowe i drugi odpowiadający za kolory czarno-białe. Według producenta, obiektyw monochromatyczny rejestruje większą ilość światła, co przekłada się na jaśniejsze zdjęcia w sceneriach nocnych. Istnieje możliwość łączenia zdjęć z obu aparatów, by lepiej wyeksponować detale oraz dokładniej odwzorować kolory.

Apple, OnePlus, Xiaomi i pozostali – teleobiektywy

Teleobiektyw ma umożliwić nam zoom bezstratny oraz rozmycie soczewkowe. Sam pomysł zoomu bezstratnego opracowała Nokia wraz z modelem 808 Pure View, lecz dopiero gigant z Cupertino spopularyzował ten pomysł. Aparaty Apple, OnePlus czy Xiaomi pozwalają nam na dwukrotny zoom bezstratny (nie optyczny – bezstratny,  jest to dosyć skomplikowane, ale jest to tylko zoom bezstratny). Możemy też dokonać rozmycia soczewkowego, najlepiej wychodzi to w sprzęcie Apple, jednak w dużej mierze zawdzięcza to dobremu oprogramowaniu.

CAT – kamera termowizyjna

Ciekawostką jest sposób użycia aparatu przez amerykańską firmę Caterpillar w modelu S60. Kamera termowizyjna (czyli podczerwona), stworzona przy współpracy z firmą FLIR, ma jedynie 0,3 Mpix i nagrywa w 480p, lecz mamy dostęp do pomiaru temperatury i orientacji w ciemności. Jest ona przeznaczona raczej dla osób pracujących w branży budowlanej czy chemicznej.

Stosowanie podwójnych obiektywów jest póki co raczej domeną flagowców, chociaż istnieją wyjątki takie jak np. LG X Cam, Podwójne aparaty są dużą zaletą i nie można sprowadzać ich jedynie jako magnes na klientów jako element gadki marketingowej. Osobiście, najbardziej przekonuje mnie koncepcja zaproponowana przez LG, szeroki kąt według mnie ma najczęstsze zastosowanie. Swoją drogą, ciekawostką byłby smartfon łączący te wszystkie pomysły, czyli posiadający cztery aparaty oraz jeden standardowy.

A co Wy uważacie na ten temat? Macie smartfony z podwójnymi aparatami? Który z nich jest według Was jest najbardziej przydatny?

Komentarze

 • Kordal

  Widzę, że nowy redaktor na tabletowo :D Witam serdecznie :) Bardzo fajny tekst :)

 • sylwia

  o ile szerokokatny obiektyw jest przydatny w roznych sytuacjach, tak moim zdaniem monochromatyczny dla mnie nie jest zadnym “wow” . poza tym czy filtr czarno-bialy nie bedzie mial tego samego dzialania? no chyba, ze sie myle:)

  • Hulk

   obiektyw monochromatyczny robi jaśniejsze zdjęcia. chyba nawet na tabletowo było pokazane jak to działa w huawei p9 albo p10

   • artur

    Nie ma takich obiektywów, jeśli już to matryca. Jasność zdjęcia zależy od kombinacji przesłony, czasu naświetlania i czułości iso, wiec żadna monochromatyczna matryca nic do tego nie ma..

    • Rincewind

     Oczywiście, że ma. Ponieważ zależy także od rozmiaru elementów światłoczułych na matrycy oraz ich typu. W przypadku matrycy kolorowej na matrycy są filtry i elementy reagują tylko na daną grupę kolorów. Przez to dociera do niej znacznie mniej światła. Matryce monochromatyczne natomiast odbierają pełne spektrum widzialne, więc znacznie więcej światła.

     • artur

      Idąc takim tokiem, to zdjęcia przy tych samych ustawieniach manualnych musiałby różnic sie jasnością…czyli większe matryce od tych w telefonach czy kompaktach np dx czy fx wg Ciebie lepiej zbierają światło ze względu na rozmiar matrycy i wielkość piksela, czyli tym samym potrzebują np krótszego czasu naświetlania czy tez mniejszego iso, aby dać taki sam poziom naświetlenia jak mala matryca np smartfona? Z mojej wiedzy rozmiar matrycy głównie wpływa na glebie ostrości, przy okazji ta sama ilość mpx w porównaniu do mniejszej matrycy np dx daje większy rozmiar piksela i dzięki temu lepszy obrazek na większych iso.

     • Rincewind

      Przecież to fizyka na poziomie podstawowym. Większa powierzchnia zbiera więcej energii niż mniejsza.

     • artur

      To ustaw sobie dwa aparaty o różnych rozmiarach matryc w tryb manualny, ustaw te same parametry i pokaz różnice w poziomie jasności zdjęcia.

     • Rincewind

      Nie mam dwóch identycznych aparatów o matrycach różniących się jedynie rozmiarem. Ale jeśli Ty masz to możesz zrobić porównanie i mi przesłać aby udowodnić, że większa powierzchnia wcale nie absorbuje więcej światła. Tylko tak się zastanawiam…. Czemu te panele fotowoltaiczne są takie duże? Przecież Artur w sieci twierdzi, że to bez znaczenia….

     • artur

      Zmieniasz temat, co do paneli to jest oczywiste. Ja po prostu twierdzę że na odpowiednią ekspozycję zdjęcia, ma wpływ czas naświetlania, przesłona i czułość iso. I niezależnie czy ustawisz sobie manualnie telefon wg w/w parametrów, jakiś kompakt, lustrzankę tzw niepełną klatkę” i “pełną klatkę” to dana kombinacja da taki sam poziom ekspozycji zdjęcia czytaj jasność, nie piszę o ogólnie pojętej jakości odbieranej poprzez poziom zaszumienia czy głębie ostrości.

     • Rincewind

      Nie, po prostu temat Cię przerasta. Nawet za bardzo nie rozumiesz o czym jest mowa. To nie jest tak, że leci sobie foton i myśli: “aaaa…. Zaraz uderzę w panel fotowoltaiczny. To powiem kumplom, którzy też w niego uderzą aby dostarczyli tam więcej energii, w końcu stop CO2 a kto nie dba o środowisko ten trąba!” a przy robieniu zdjęć “aaaa…. Czekaj, czekaj… To aparat więc koledzy, bez szaleństw. Ja polecę przodem i sprawdzę jakie ISO ustawił i wam powiem jaką energię możecie dostarczyć bo zdjęcie kolesiowi spieprzymy” Tak na prawdę fotony nie myślą i czy padają na panel fotowoltaiczny, na matrycę aparatu czy na krowi placek robią to w ten sam sposób. A większy piksel na matrycy odbiera większą energię niż mniejszy. Natomiast kiedy nie ma nałożonych filtrów kolorów odbiera całe spektrum światła widzialnego więc jeszcze więcej energii. I owszem, jak ustawisz takie same parametry zdjęcia będą porównywalne. Ale kiedy ustawisz maksymalną wartość dla obydwu to różnica będzie kolosalna.

     • artur

      Od początku mowa jest o finalnym efekcie tych samych ustawień, ze dadzą taki sam efekt w ekspozycji zdjęcia.
      Wartość maksymalna w sensie iso? Różnica kolosalna będzie taka, że przy tych samych parametrach ekspozycji zaszumienie zdjęcia będzie na małej matrycy dużo większe niż na większej, przyjmując że mają tą samą ilość mpx. Nie bez powodu w smartfonach od jakiegoś czasu ilośc mpx spada żeby poprawić pracę w gorszym świetle zwiększając rozmiar piksela na tych malutkich matrycach, ale nie wpływa to dalej na poziom ekspozycji, tylko poziom zaszumienia czy też pracę w słabszym oświetleniu.

     • Damian P.

      Pozwól że rozwieję twoje wątpliwości.
      Jedno zdjęcie z aparatu z matrycą APS-C, drugie z telefonu. Oba przy 1/50 f2.0, ISO 2000. I co, oba są równie jasne według ciebie? ;D

     • Damian P.

      Pozwól że rozwieję twoje wątpliwości.
      Jedno zdjęcie z aparatu z matrycą APS-C, drugie z telefonu ( matryca 1/2.8). Oba przy 1/50 f2.0, ISO 2000. I co, ekspozycja jest identyczna i oba są równie jasne według ciebie? ;D Kadr nie jest identyczny ze względu na inną ogniskową. https://uploads.disquscdn.com/images/c7bb32542b1b0b8aefc0e3950c578e3224c4d9289ffa9c9405c05180f858a7f0.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/213e615ffcfeea1bb33923f660077fbeae65b1d4016c635d17431b1ce3f4c29e.jpg

     • artur

      Wyżej masz taki sam test i jakoś nie widać różnicy. Bierze się jedynie delikatna z faktu ze w aparacie nie mogłem ustawić f 1.9 i musiałem wybrać miedzy 1.8 a f2.0 wieć przy f2 te z aparatu jest odrobinę ciemniejsze…ale to nie jest taka przepaść jak u ciebie

     • Rincewind

      Czyli nie ustawiłeś ich tak samo…

     • Rincewind

      Czyli jednak fotony ze sobą rozmawiają?

     • artur

      Obejrzyj sobie zdjęcia które wstawiłem, wychodzi na to ze dogadują sie bardzo dobrze.

     • Rincewind

      Czyli obstawiasz przy tym, że prawa fizyki są różne dla różnych obiektów a producenci aparatów chuja się znają tworząc takie rozwiązania? Mogę Ci mówić doogopis?

     • stark2991

      Poczytaj o filtrze Bayera. Matryce monochromatyczne zbierają trochę więcej światła niż kolorowe i to jest fakt.

     • artur

      Może tak, może inny zakres, ale dalej kombinacja ustawień przeslona czas iso będzie wszędzie taka sama niezależnie od aparatu (matrycy).

     • Rincewind

      Mam wrażenie, że nie do końca rozumiesz terminy, których używasz. Znaczy pewnie dobrze znasz podręcznikowe formułki ale czy zadałeś sobie kiedyś pytanie: o co tak na prawdę chodzi? Co się dzieje i jak to działa?

     • Rincewind

      Fizyka nie istnieje?

     • artur

      ok, monochromy zbierają więcej “informacji” ze światła, co przekłada się na zdjęcia o lepszej ostrości, kontraście czy też rozpiętości tonalnej, może też się to przełożyć na mniejszy szum porównując do takiej samej matrycy z filtrem Bayera o którym wspominasz, ale w dalszym ciągu parametry wpływające na ekspozycję pozostaną niezmienne, czas, przesłona i czułość. Nawet robiąc zdjęcie analogową lustrzanką z kliszą, jeśli ustawisz sobie np. 1/50 sekundy, f2 iso 100, to zdjęcie będzie miało taką samą ekspozycję jak zrobione najnowszym nikonem czy canonem czy to fx czy dx

     • artur

      https://uploads.disquscdn.com/images/08edbb80c5feb6625bedfb5984bf763a9551a5ea0fb8304c50c450855153ed26.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/b2cd7a1bc42be16cd51d783960cf4045dac78195d3e0615a31f823c3dcc3251d.jpg
      Nie wiem skąd u ciebie tak znaczna róznica, tu masz dwa zdjęcia, są exify chyba że usuwa disqus. Pierwsze telefon lumia 950, 1/25 iso 800 wykadrowane przesłona 1.9, drugie aparat aps-c 1/25 iso 800 f 2.0 widzisz tu drastyczną roznice w ekspozycji pomijając te kika procent straty światła między f 1.9 a 2.0? Bo ja nie. Odcień to kwestia balansu bieli, bo były na automacie, ale i tak nie widzę sensu powtarzania testu.

     • Damian P.

      Przecież po to właśnie się stosuje większe matryce aby zbierać więcej światła przy takim samym czasie naświetlania. I to właśnie dlatego aparaty z matrycami pełnoklatkowymi mają mniej szumów na zdjęciach i większą rozpiętość tonalną.

     • artur

      Zgadza się, “aparaty z matrycami pełnoklatkowymi mają mniej szumów na zdjęciach i większą rozpiętość tonalną” ale robiąć fotkę aps-c czy ff, potrzebujesz takich samych ustawień, żeby mieć taką samą ekspozycję, choć wiadomo że to o czym wspomniałeś będzie lepsze przy większej matrycy, ale już w którym komentarzu z kolei wspominam, że chodzi tylko i wyłącznie o ekspozycję.

     • Damian P.

      No właśnie nie, zdjęcie przy większej matrycy będzie jaśniejsze przy identycznych nastawach względem tego z mniejszej matrycy. A to przez to, że w tym samym czasie zostaje zebrane więcej światłą, a dokładniej większa powierzchnia zbiera to światło. Niżej zamieściłem tobie w odpowiedzi zdjęcie wykonane teraz aparatem z większą matrycą i telefonem.

 • Szerokokątny <3

 • Vaxos

  Żaden mój S7E radzi sobie zajebiscie z 1 obiektywem ;)

  • Samuraj

   Zrobi fajne zdjęcie z wakacji, nic poza tym.

   • Michal

    Przecież do tego są smartfony… poza tym, po co komu w dzisiejszych czasach lepsze zdjęcia? oczywiście poza profesjonalistami. Od kilku lat używam tylko smartfonów (S4, S6, teraz S8). Nie noszę już aparatu bo mi się nie chce.

    • Samuraj

     Niektórzy używają aparatów w smartfonach do zdjęć profesjonalnych. Są takie efekty, że szczena opada. U siebie nie uzyskasz efektu bokeh, nie zrobisz szerokokątnego widoku, który czasami zmienia obiekt na zupełnie inny że względu na tło.
     Nie używasz takich rzeczy bo nie masz możliwości więc się z tym godzisz. Jakbyś spróbował zrobić komuś zdjęcie portretowe to wątpię czy byś łaskawie patrzał na inne bez tego trybu.

 • artur

  Autor niech poczyta czym jest obiektyw, a czym matryca…

 • greg

  Trzy aparaty
  Dwa identyczne rejestrujące obraz z różnymi ustawieniami światła
  Jeden termowizyjny

 • stark2991

  Zaznaczyłem “trzy w jednym” bo nie jestem zwolennikiem żadnego wariantu – to są wszystko tylko bajery które owszem, czasem się przydadzą, ale nadal główny aparat jest tym, którym robi się większość zdjęć.

  • galakty

   Ehem. Ale Huawei/Honor robią zdjęcia dwoma na raz, a nie głównym. Monochrom to nie bajer, tylko więcej światła. Porównaj fotki, normalne zdjęcia z P10 wyglądają jak HDR w S8.

   • stark2991

    Dzienne fotki to nie jest problem, zwłaszcza po odpaleniu HDR w S8 :) A w nocnych nie słyszałem by P10 jakoś błyszczał.

 • Peter K

  Myślę, że dobry kierunek obrał Asus w Zenfone AR ZS571KL.

 • Damian P.

  Tylko mogliby zacząć pakować rownie dobre dobre matryce co do standardowych aparatów we flagowcach przy tych obiektywach szerokokątnych, nie wspominajac o ich jasności ;).

Komputronik Dell Gaming
Elastyczny Hosting dostarcza dhosting.pl
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona