Ważne

Dobre wiadomości dla posiadaczy Xperii XZ Premium – Netflix w HDR

Netflix przebojem wdziera się na polskie salony VOD. Korzystamy z niego w domu, na telewizorze, na laptopie czy pececie bądź tablecie, a czasem i na smartfonie. I tutaj do gry wkracza flagowa Xperia XZ Premium, dla której Netflix odblokował materiały w standardzie HDR.

Rynek nie oferuje zbyt wiele smartfonów, które na dziś dzień wspierałyby tryb HDR w ramach Netflixa. Na dobrą sprawę, do tej pory monopol na tego typu usługi miał LG G6. Nawet Samsung Galaxy S8 nie mógł liczyć na podobne rarytasy. Dość niespodziewanie, to Japończycy dołączyli do wyścigu, pozyskując potężnego sojusznika w postaci Netflixa.

Na dobrą sprawę, ekran korzystający z dobrodziejstw rozdzielczości 4K aż prosił się o tego typu zastosowania. Użytkownicy smartfona powinni być więc zadowoleni, że gigant usług VOD podziela tę opinię. Wsparcie dla wideo z HDR-em oznacza dwie rzeczy, pośród których tylko jedną z nich jestem w stanie uznać za typową “wartość dodaną”, a jest nią oczywiście bajeczna wręcz paleta barw i żywe jak nigdy wcześniej kolory. Na dobrą sprawę, HDR może czasem dawać więcej, aniżeli podwyższony klatkaż, który i tak potrafi zdziałać z materiałem wideo istne cuda. To pokazuje, jak potężne narzędzie dostali właśnie w swoje dłonie posiadacze flagowej Xperii XZ Premium.

Jest jednak druga strona tego medalu. A ta wiąże się już z ograniczeniami technicznymi. Po pierwsze, nie będzie zabawy z HDR-em bez szybkości transmisji wyższej aniżeli 25 mb/s, po drugie zaś, z oczywistych względów trzeba dysponować konkretną paczką danych, jeśli zamierzacie oglądać filmy korzystając z transferu danych. Nie każdy abonament daje tutaj pełen komfort i zapewne wielu z Was będzie co jakiś czas nerwowo zerkać na ilość wykorzystanego transferu.

Jeśli jednak spełniacie wszystkie wymogi “techniczne”, jesteście spokojni o transfer lub po prostu jesteście w zasięgu Wi-Fi, po prostu włączcie na Waszych Xperiach XZ Premium Netflixa, w ustawieniach jakości wideo tapnijcie na “wysoka” i cieszcie się pięknymi, żywymi kolorami. Przed zdecydowaną większością posiadaczy smartfonów dostępnych na rynku ;)

źródło: androidpolice

Komentarze

 • Edward Piotrowski

  XZ Premium promocja

 • pogromca mitów

  Jaki HDR, jak wyświetlacz podświetlany krawędziowo? Czas skończyć z powielaniem marketingowych bzdur wciskanych przez producentów sprzętu. Toż to co najwyżej jakaś namiastka HDR, takie HDR Ready…

  • Krzysztof Kałębasiak

   Podpisuj się zawistnik.

   • Dziki Dzik

    Hejtuje, ale anonimowo, żeby go ktoś nie trzasnął (rozpoznał)

    • Darek

     Dopóki ma rację, niech sobie pisze anonimowo.
     Wyświetlacz XZ Premium może co najwyżej odtwarzać materiały HDR, ale nie wyświetlać jej w jakości, jaką ta technologia zapewnia.

     • Krzysztof Kałębasiak

      Kup albo pozycz i sprawdź. Ja mogę porównać ekran tego smartfona z ekranem Samsunga, ktory ma kolega i twierdzę, że XZ Premium ma świetny ekran. Oglądam filmy z Netflixa. Po to go kupiłem.

    • pogromca mitów

     Rozumiem, że twój nick nie jest anonimowy, tzn tak brzmi twoje imię nazwisko :D
     Wracając do tematu, zacytuję fachowca(nie mylić z jakimś recenzentem), by nie być gołosłownym.

     “Bo HDR HDR-owi nierówny.

     Ostatnimi czasy producenci smartfonów lubią się chwalić szeroko pojętą obsługą HDR w swoich flagowcach (LG w materiałach na temat G6 mówi nawet coś o Dolby Vision), ale dość niechętnie mówią o tym, na czym miałoby to polegać. Przeważnie chodzi o mocno zubożoną obsługę, niemającą nic wspólnego z „prawdziwym” HDR-em, w której zakres wchodzi jedynie programowa zmiana mapowania tonów z
     HDR-owego na coś, co da się wyświetlić na dość typowej matrycy LCD, a nie o pełne dekodowanie metadanych HDR i wyświetlanie obrazu na ekranie zgodnym z jakimikolwiek normami HDR.

     W przypadku Samsunga Galaxy S8+ wygląda to inaczej. Telefon ten nie tylko umie w pełni poprawnie dekodować 10-bitowy strumień wideo HDR, ale też ma ekran, który spełnia wymagania stawiane przez certyfikat mobile HDR premium, czyli mobilną wersję standardu Ultra HD Premium, znanego z telewizorów Ultra HD i płyt
     Blu-ray Ultra HD. Co ciekawe, wymagania stawiane przez ten certyfikat są tak wysokie, że mogą je spełnić właściwie tylko ekrany z matrycami OLED. Inaczej mówiąc, o ile w konkurencyjnych urządzeniach obsługa HDR faktycznie coś poprawia, choć ma niewiele wspólnego z pełną wersją tej techniki, to Galaxy S8+ jest zdecydowanie bliżej tego HDR-u, który znamy z najlepszych telewizorów Ultra HD”. (pclab)

     Od siebie dodam, że wspomniane najlepsze telewizory Ultra HD z prawdziwym HDR, mają matryce podświetlane strefowo, a nie jedynie krawędziowo.

     I tyle w temacie panowie “szczęśliwi posiadacze”, wietrzący wszędzie spiski gdy ktoś nie pieje z zachwytu nt waszego sprzętu.

   • FireFrost

    Ale koleś ma 100% racji, przy podświetleniu krawędziowym da się jedynie otrzeć o efekt HDR, kontrast statyczny jest zbyt mały by w pełni uzyskać efekt o który chodzi. Pewnie OLEDowy ekran V30 zaoferuje więcej w tej kwestii

    • Krzysztof Kałębasiak

     Kup XZ Premium i sprawdź.

 • Digins

  Dlaczego S8 nie wspiera HDR w Netflix?

 • Dziki Dzik

  Mam Xperie XZ Premium od dwóch miesięcy, ale z żadnej z tych dobrodziejstw które oferuje jeszcze nie skorzystałem. Tak naprawdę używam go do meili i do czytania podobnych historii

  • Krzysztof Kałębasiak

   Ja też mam dom. To nie powód do przechwałek.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona