Ważne

W HTC lepiej niż w polskiej telewizji. Reklamy w przerwie między pisaniem SMS-ów

Reklamy dosięgają nas już w zasadzie wszędzie i to w naprawdę wielu różnych formach. Nic dziwnego, że coraz chętniej rozprzestrzeniają się również na naszych urządzeniach mobilnych. Jakkolwiek jestem w stanie zrozumieć chęć dotarcia do jak największej liczby osób, umieszczanie ich w smartfonowej klawiaturze, jak ma to miejsce teraz w przypadku HTC, to jednak lekkie przegięcie. Choć nie do końca z winy producenta.

W wielu urządzeniach tajwańskiej firmy domyślną klawiaturą jest TouchPal. Mowa tutaj między innymi o dwóch ostatnich flagowcach, a więc HTC 10 i HTC U11. Klawiatura, jak to klawiatura. Każdy i tak wybierze taką, jaka najbardziej mu odpowiada. Ciężko się jednak spodziewać, że swoim ostatnim ruchem twórcy aplikacji przysporzyli sobie kolejnych użytkowników.

Otóż, darmowa wersja tego programu, a więc taka, jaka znajduje się w urządzeniach tajwańskiego producenta, ni stąd, ni zowąd sprawiła niespodziankę w postaci wyświetlania reklam. Tak po prostu, zaraz nad przewidywaniami aplikacji co do wprowadzonego tekstu, ujrzeć można na przykład reklamę piwa. Z informacji, pojawiających się w sieci wynika, że wersja – choć darmowa – w urządzeniach HTC nie powinna wyświetlać tego typu treści.

Firma zapewnia, że o całym procederze nie miała zielonego pojęcia. Oznacza to, że TouchPal sam wprowadził tą “nowość”. Na razie tajwański producent radzi, aby odinstalować ostatnią aktualizację aplikacji. Jest to jakieś rozwiązanie, ale krótkofalowe. HTC próbuje jednak znaleźć takie, które usatysfakcjonuje wszystkie strony. Jak na razie, najbardziej poszkodowani są użytkownicy, którzy dają temu wyraz chociażby na Twitterze.

Cóż, tak, jak pisałem na początku, cała sytuacja nie do końca jest winą HTC. Ale oferując pewne produkty i nawiązując przy tym współpracę z firmami trzecimi, warto weryfikować mimo wszystko ich działania. Być może dla wielu z Was tego typu sytuacja nie byłaby żadnym problemem i moglibyście przejść nad nią do porządku dziennego. Ja jednak nieco irytowałbym się, oglądając reklamy w trakcie odpisywania na SMS-a.

Teraz najważniejszym zadaniem dla producenta będzie jak najszybsze znalezienie wyjścia z tej niekomfortowej dla użytkowników sytuacji. A szukając pozytywów, każda tego typu wpadka sprawia, że następnym razem producenci przywiązują baczniejszą uwagę nawet do błahostek.

Źródło: Android Police, Engadget, The Verge

Komentarze

 • Linkyop

  Reklamy na ekranie głównym i podczas telefonowania!

 • CaPraschAit

  Tonący brzytwy się chwyta

 • Błąd kilka dni temu został rozwiązany przez samego winnego czyli TouchPal. Po odinstalowaniu aktualizacji można spokojnie zaktualizować TouchPal Keyboard dla HTC ze Sklepu Play – będzie już bez reklam.

 • Daniel Kurkowski

  Właśnie dlatego tak ostrożnie podchodzę do aktualizacji. Wszyscy mają jakieś dziwne parcie na update’y jakby nie wiadomo jak to było konieczne? Bo dziury? Niebezpiecznie bez aktualizacji? Guzik prawda. Aktualizuję dopiero gdy uznaję za stosowne, czyli z reguły wcale. Podobnie system. Mam 5.1.1 i tak zostanie bo… jest ok?

  • 2451

   Zależy jaka aktualizacja, bo np dzielenie ekranu w Android Nougat jest nieporównywalnie lepsze niż to w Marshmallow i aktualizacja była warta instalacji.

  • marabut51

   Też tak uważam, ale bywa, że muszę aktualizować bo dana aplikacja przestaje działać. Np. ostatnio tak miałem z apką “Moje ING”, która zablokowała mnie dostęp do konta i nakazała aktualizację. Okazało się, iż zmieniono interfejs na smartfonowy(miałem wersję tabletową) oraz dodano dostęp do kontaktów(czysta inwigilacja) motywując to ułatwieniem wykonywania przelewów na doładowanie telefonu. To b.pokrętne tłumaczenie, bo chyba nikt nie doładowuje telefonów wszystkim swoim znajomym, a ręczne wpisanie numeru telefonu nie boli.

  • Maciej Szkudlarek

   A co to za telefon jak nie htc? Nie poznaję ui

 • Tomasz G.

  To pokazuje profesjonalne podejście firm do bezpieczeństwa – to mógł być malware

  • stark2991

   Co mogło nim być?

   • Tomasz G.

    wystarczy przycisk którym potwierdzisz instalacje szkodliwej aplikacji

    • To była aktualizacja aplikacji TouchPal a nie aktualizacja z HTC

     • Tomasz G.

      To zmienia postać rzeczy, ale w takim razie co ma do tego HTC? Przecież za aktualizacje aplikacji odpowiedzialny jest producent tejże aplikacji a z drugiej strony na cholerę HTC korzysta w swojej standardowej nakładce z aplikacji osób trzeciech, bo zaczyna się bałagan robić.

     • No właśnie HTC nie miało pojęcia o tej błędnej aktualizacji z reklamami wrzuconą przez producenta aplikacji do momentu pojawienia się pierwszych wpisów.
      Skorzystali z TouchPal to ta klawiatura miała wiele więcej funkcji niż stockowa HTC Sense Input.

     • VMortens

      Ale to oni stworzyli tego back-doora! Żadne wymówki teraz nie pomagają. Dostarczyli appkę zewnętrznej firmy razem z systemem, a potem pozwolili jej na niezależne aktualizację, bez żadnej kontroli z ich strony. Dali ciała po całości!

     • To TouchPal zrobił klawiaturę po HTC bez żadnego systemu, aktualizacja z błędem została wpuszczona do Sklepu Play bez wiedzy HTC.

     • VMortens

      Powtórzę, bo nie nadążasz. Klawa TouchPala jest dystrybuowana razem z oficjalną nakładką systemową HTC. Natomiast updejty do niej odbywają się niezależnie i prosto ze sklepu, bez kontroli HTC i nie z updejtami HTC do sysa. Tym samym, TouchPal mógł tam przemycić wszystko i HTC nawet by nie wiedziało – to właśnie jest back-door i oczywisty f*ck-up HTC, bo dobrowolnie oddało kontrolę!
      Jeśli nie ogarniasz tej prostej zależności, to nie mamy o czym dalej dysktuować.

     • No więc jak popełnili taki błąd ze wrzuconą błędną aktualizacją na serwer a następnie ją poprawiając 26 czerwca to wypadało poinformować HTC o takiej sytuacji.

     • VMortens

      Ależ @tomaj35:disqus ma rację. To jest appka firmy trzeciej, ale dostarczona przez HTC, razem z sysem, za to aktualizująca się niezależnie. Oczywisty back door w systemie!!
      HP zaliczyło podobną wpdakę niedawno – sterowniki do dźwięku zawierały key loggera. Działał ten sam mechanizm. Firma dostarczająca sterownik stwierdziła, że to tylko do de-buggingu było, ale fakt pozostaje. HP sam pisze i sygnuje te sterowniki już teraz i nowe wersje pochodzą bezpośrednio od HP. Najlepsze jest to, że HP umieszczało te zainfekowane stery na swojej oficjalnej stronie …

    • stark2991

     Nadal nie rozumiem. Sugerujesz, że TouchPal z którąś aktualizacją mógłby się stać wirusem? Aplikacja z milionami pobrań? Czy może sugerujesz, że producenci nie powinni instalować programów ze sklepu (a WSZYSCY to robią)

 • VenusTheGames

  zainstalowałem tą aplikacje fajna ale odinstalowałem powód reklamy polecam switfkey / xperia xz

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona