Ważne

Nokia brata się z Xiaomi. Firmy wymieniają się patentami

Patenty są naprawdę ciężkim orężem w wojnach między producentami. Dlatego wielu z nich idzie po rozum do głowy i podpisuje umowy między sobą o współpracy. Niedawno zrobił to Qualcomm z Meizu i Gionee, a teraz Nokia z Xiaomi.

Jak podano w oficjalnej informacji prasowej, Finowie i Chińczycy podpisali dziś porozumienie o biznesowej współpracy oraz wieloletnie porozumienie patentowe, włączając w to licencję na wzajemne wykorzystywanie istotnych patentów każdego z przedsiębiorstw.

Jak powiedział Rajeev Suri, dyrektor i CEO Nokii, Xiaomi jest jednym z wiodących producentów na świecie i jesteśmy zachwyceni, że udało nam się nawiązać z nim współpracę. Nie możemy się już doczekać wzajemnej współpracy w bardzo różnych, strategicznych projektach.

Nokia dostrzega jednak, że Xiaomi to nie tylko smartfony w atrakcyjnych cenach. Firma należy również do wiodących marek w segmencie Internet of Things (Internetu Rzeczy). Ekosystem obejmuje już bowiem ponad 60 milionów podłączonych urządzeń z logo Mi na obudowie i ponad 8 milionów użytkowników aktywnie z nich korzystających każdego dnia.

Co prawda tego już nikt nie potwierdził, ale przypomnijmy, że chodzą słuchy, że jedną z nadchodzących Nokii napędzać będzie autorski procesor Xiaomi, Surge S1. W przywoływanej informacji prasowej nie mogło być jednak o tym mowy, ponieważ w tym przypadku Nokia nie jest już stroną – to sprawa pomiędzy Xiaomi i HMD Global, które ma prawo do logo Nokia i własności intelektualnej firmy przez okres dziesięciu lat.

Gdyby ktoś nie pamiętał, to przypomnę, że procesor Surge S1 składa się łącznie z ośmiu rdzeni: czterech ARM Cortex-A53 2,2 GHz i czterech ARM Cortex-A53 1,4 GHz. Za grafikę odpowiada układ Mali-T860 MP4. Całość powstaje w 28 nm procesie technologicznym.

Źródło: Nokia

Komentarze

 • galakty

  Niech Nokia się wymieni aparatem z 1050 :D

 • Olo KRK

  Nokia?! ?
  Poprosze 6310i.

  • Preza

   Ja chcę 7110

 • Arthur

  HMD Global nie jest dysponentem patentów Nokii (tak, to przedsiębiorstwo dalej istnieje i nie ma nic wspólnego z HMD), a tylko użytkownikiem licencji bez prawa do ich odstąpienia. Umowa wiec taka sobie i raczej pod kupno rozwiazan Xiaomi.

  • Norbert Nowakowski

   Przecież prawo do patentów Noki ma podobno Microsoft ?

   • Ziemniaczek

    Nie ma, chodzi zapewne o telekomunikacje, Nokia posiada patenty dawnego Alcatel-Lucent. :)

 • Daniel Świder

  Xiaomi to potega w Chinach. Dobrze zrobili ze nie rzucili sie na gleboka wode jak LeEco. Xiaomi najpierw wymienila sie patentami z Microsoftem, teraz z Nokia. I otwieraja sobie powoli furtki na swiat. Brawo!

  • galakty

   Potęga? Ktoś tu jest do tyłu z danymi, od dawna Oppo, Vivo i Huawei przegonili Xiaomi. Byli potęgą w 2015 roku, teraz co najwyżej odrabiają straty :)

   • Daniel Świder

    Ehhh… Xiaomi to caly ekosystem. Jakby Ci to wytlumaczyc… Wez taka firme Bosch. Mowi Ci to cos? Maja swoje urzadzenia AGD, narzedzia, sa w wielu galeziach przemyslu itd. Xiaomi w Chinach skupia sie na “internecie rzeczy”. Z reszta wpisz sobie “xiaomi” w aliexpress a zobaczysz ile wyskoczy wynikow i jakich.

  • #JMstudio Trap fx

   Nie otwierają sobie powoli furtek ma świat tylko bardzo szybko :)

 • Jak to? Wielka solidna marka jaką jest nokia brata się z chińskim bublem xiaomi trolowanym na forach?

  • galakty

   Obecna Nokia to nie ta stara dobra Nokia.

   • mor

    rok 2017 nie jest rokiem 2006

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona