Ważne

Czy Play zablokuje Facebooka? Rzecznik sieci tłumaczy

Od 1 lipca wszystko się zmienia. Przynajmniej dla tych, którzy prowadzą internetowe kasyna, a z działalności rozliczają się nie z polskimi Urzędami Skarbowymi, tylko korzystają z rajów podatkowych w jakiejś Andorze, Panamie czy innych Malediwach. Nowelizacja ustawy o grach hazardowych nakłada też pewne obowiązki na dostawców internetowych.

O co chodzi? Nowa ustawa o grach hazardowych celuje głównie w te firmy, które posiadają automaty do gier. Odtąd, poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, wyłącznym organizatorem gier hazardowych ma być jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Ma to zwiększyć ochronę graczy, przyśpieszyć rozwój konkurencji między legalnymi przedsiębiorstwami na rynku hazardowym ograniczyć szarą strefę w gospodarce. Budżet ma zyskać na tej zmianie ok. 1,5 mld dodatkowych przychodów.

Wspomniana spółka Skarbu Państwa będzie mieć również wyłączność na organizowane w internecie gry kasynowe, takie jak ruletka i gry karciane, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych. Powstanie oficjalna “czarna lista” serwisów, które będą łamać tę zasadę, a internetowymi policjantami zostają operatorzy. Oni to będą blokować dostęp do stron internetowych, które pojawią się na liście. Tu pojawiło się pytanie, czy wobec tego jakikolwiek operator będzie mógł zablokować Facebooka? Marcin Gruszka, rzecznik PLAY odpowiada:

Zablokowane zostaną więc tylko te strony, które oferować będą gry hazardowe niezgodnie z ustawą. Facebookowi to nie grozi, choć pilnować się muszą nie tylko właściciele domen zarejestrowanych w republikach bananowych. Również dostawcy usług płatniczych nie będą mogli współpracować z podmiotami które oferują nielegalnie gry hazardowe.

Według danych NFZ, liczba osób uzależnionych od gier hazardowych wzrosła 4-krotnie w ciągu ostatnich 8 lat. Mowa tylko o tych, którzy skorzystali z pomocy i poddali się leczeniu. To tylko ułamek spośród wszystkich szkodliwie zaangażowanych w hazard.

Według szacunków UN Global Compact Network Poland ONZ od 70 do 90 procent rynku gier hazardowych w Polsce to szara strefa, a z wartego 5,3 mld zł rynku zakładów bukmacherskich tylko ok. 1 mld zł to działalność legalna. Z tego tytułu Skarb Państwa tylko w 2014 r. stracił co najmniej 552 mln zł.

źródło: blog PLAY, Ministerstwo Finansów

Komentarze

 • xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

  Od razu czuje się bezpieczniej w naszym pięknym opiekuńczym kraju.

 • Pavel G

  Papierosy, wódka, hazard… są złe i szkodzą naszym obywatelom.. tak długo jak My na tym nie zarabiamy. Gdy My na tym zarabiamy.. są one akceptowalne… Rząd RP. I wszystko jasne.

  • ZeroCool

   Muszą czymś łatać dziurę, którą robi 500+ no i sami również się nachapać

   • __€

    Przez 26 lat nic od naszego państwa nie dostaliśmy gdzie w krajach zachodnich to normalka o socjalu już nie wspomnę więc odpierdolcie się od 500+ bo to żadna łaska!

    • ZeroCool

     Zobaczymy co stanie się z tymi dziećmi jak nowy rząd dojdzie do władzy, i zabierze tą kasę, zobaczymy za co będą na starość żyły kobiety, które teraz nie pracują, bo dostają 2 koła na czworo dzieci a piąte w drodze.

     • Rav-X

      A jak myślisz na kogo one i ich mężowie będą głosować przy następnych wyborach? Nie byłbym taki pewien, że PIS przegra następne wybory i do tego zobaczysz jak wzrośnie frekwencja. Od 500+ uzależnili się też wyborcy innych partii i jak przekalkulują ile mogą stracić to też na nich zagłosują.

     • __€

      OTAKE Polskę walczyliśmy? za 1200 w porywach z BULEM dupy do 1500 na rękę ?

     • ZeroCool

      1519 na rękę. Zajebisty wzrost płac.

     • ZeroCool

      Obawiam się że do tego czasu, wszystko może paść na twarz.

     • Adramel

      PiS wygrał tylko dzięki zabiegowi okoliczności – przypadkowi. Gdyby nie naiwniacy którzy zmarnowali swoje głosy na SLD zagłosowali na Razem byłby całkiem inny rozdział mandatów i PiS nie miało by tyłu mandatów. Ordynacja Donta tak krzywo rozdziela miejsca w sejmie.
      Takie coś 2 raz się nie powtórzy. Może i wygrają ale nie będą w stanie samodzielnie rządzić.

     • __€

      Nie da się już zabrać a jak zabiorą to będzie wojna domowa i trzeba będzie chwycić za broń!

     • ZeroCool

      Najwyższa pora!!!!!

     • Podam fajny przykład. Byłem w urzędzie miasta biednej dzielnicy. Obok rozdawali 500+ za nic nie robienie a obok podnosili ceny – w tym przypadku ceny jedzenia w barze w tym urzędzie miasta. Przyczyna i skutek w promieniu 10 metrów. https://uploads.disquscdn.com/images/54076ecca319340f6a831e3805aecbc19b40d65a35323bca61e2f1f90449c853.jpg

     • elora

      Nie pierdziel farmazonów. Przecież te pieniądze wracają do budżetu. Co wolisz by wszystko zostało rozkradzione lub sprzedane obcemu kapitałowi jak to robił poprzedni pożal się boże rząd?

     • ZeroCool

      Nie, lepiej pakować miliardy w kler, żydostwo i innych nierobów i opierdalasów, budować nową komunę. W jakim ty świecie żyjesz? Ja nie bronię PO, tak samo ich nie cierpię jak całej reszty. Od prawie 30-tu lat, rządzą nami ci sami ludzie, zmieniają się tylko nazwy, stołki i ich sługusy. Zatkali ciemnocie gęby pięcioma stówami m-cznie, a sami podczas swojej kadencji wyprowadzą takie majątki, że nam się nie śniło, ustawią rodzinki i koleżków na kilka pokoleń. Nic się nie zmieniło i nie zmieni, zawsze tu był burdel i będzie.

     • Top

      Napisz konkrety gdzie PiS kradnie pieniądze? To po pierwsze!

      Po drugie, albo jesteś ślepy z nienawiści i nie widzisz zmian które PiS robi lub nie chcesz widzieć.

      Jest to pierwsza partia od obalenia komunizmu która zaczęła myśleć o Polakach, wspomniane 500plus, niedługo mieszkanie plus, przywracanie przemysłu, Polonizacja Banków itd……..

      I dla jasności nie pobieram żadnych zasiłków i też widzę wady w rozdawaniu pieniędzy uważam że lepsze by były jakieś talony.

      Na razie uważam że PiS idzie w dobrym kierunku jeszcze trzeba kilka instytucji uzdrowić i jak to mówi klasyk Alleluja i do przodu

     • ZeroCool

      Pierwszy prosty przykład! Ile dali ojcu dyrektorowi, by księża w całym kraju na maszach nawoływali moherów do głosowania na PiS? Ludzie ogarnijcie się, oni w Pałacu Prezydenckim palą świece Hanukowe, co to kutwa jest, Polska czy Izrael? Jaki przemysł? Ile polacy tam będą zarabiali, 1800zł. a może to nowe miejsca pracy dla Banderowskich Ukraińców? Nigdy w tym kraju nie będzie dobrze, dopóki ostatni Żyd nie zostanie stąd wypędzony.

     • NieWierzePolitykom

      1. nieustanny sponsoring pewnego biednego redemptorysty z naszych podatków
      2. zaniżanie wartości pewnej “stodoły” pewnego ministra partii rządzącej
      3. płacenie osobom kompletnie nieprzygotowanym do pełnienia funkcji w spółkach Skarbu Państwa
      4. przeciąganie w nieskończenie krucjaty ministra Z. przeciwko lekarzom i nasyłanie kosztowych kontroli uderzających także w pacjentów
      5. mega kosztowne funkcjonowanie podkomisji ds. zagmatwania pewnej katastrofy lotniczej

      To naprawdę niewielki przykład kradzieży w białych rękawiczkach.

      PS. I też nie lubię PO.

  • marcus1212

   Tak “opiekuńcze” jest każde państwo. Cóż…

  • elora

   W każdym kraju politycy tak robią RP nie jest wyjątkiem.

  • waski

   100% prawda

 • KK73

  Dokładnie. Hipokryzja, nic więcej.

 • Bardzo cieszą mnie wprowadzone zmiany, czekałem na to od początku kadencji tego rządu.
  Do tego na automatach nakleiłbym podziękowanie za wspieranie państwa z kwotą, jaką udało się w ten sposób uzyskać.

 • Marek

  Dostawcy internetu policiantami?

 • Play najpierw posłuchał się pisu zamiast swoich klientów i kazał rejestrować numer a teraz znowu idą na ręke pisowi

 • 123

  clickbait… :(

 • Jean Michel

  Yezu, jaki gówniany clickbait

  • __€

   Kub se w promocji słodkiego jeża w żydowskim Lidlu ;D

   • Jean Michel

    Czo?

 • Pako

  Żenujący clickbait. Może napiszcie przy newsie jakiegokolwiek telefonu tytuł: “Ten telefon powinien być lepszy i tańszy niż Samsung S8” a w samej recencji wyjaśnienie, dlaczego tak nie jest. Schodzicie powoli na psy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona