Ważne

Tizen 4 coraz bliżej. Samsung wychwala swój system

Rynek systemów operacyjnych, które kontrolują nasze smartfony, jest właściwie dwubiegunowy: z jednej strony mamy Androida, z drugiej zaś iOS. Oczywiście, gdzieś w tle swojego żywota dokonuje jeszcze Windows, ale wygląda na to, że Samsung chce przełamać panujący w tej materii porządek.

Tizen nie jest niczym nowym. W “starych dziejach”, w czasach, gdy Internet Rzeczy był jeszcze w powijakach, Koreańczycy z Południa pokazali kilka ciekawych smartfonów, kontrolowanych przez ten system operacyjny. Jednak system ten nigdy nie przebił się do szerszej świadomości odbiorców, którzy zrezygnowaliby dla niego z produktów Apple’a czy ekosystemu od Google’a. Tym razem ma być inaczej.

Tizen 4.0 został opracowany z myślą o aplikacjach zewnętrznych, które mają być tworzone w oparciu o intuicyjne narzędzia i język C#. Samsung liczy na aktywność twórców, którzy mogą pomóc mu szerzej rozwinąć internet rzeczy, w którym korporacja zdaje się widzieć ogromny wręcz potencjał. W wyniku trwających od jakiegoś czasu prac, system oraz całe jego zaplecze technologiczne zostało dość znacząco zmodyfikowane.

fot: Samsung

Poprzednia wersja platformy wspierała wzmiankowane wcześniej smartfony, ale także m.in. smartwatche oraz telewizory, które od jakiegoś czasu stanowią dla Samsunga dość ważny segment rynku. Tizen 4.0 ma wyjść ponad to i stać się dostępnym dla zdecydowanie większej liczby urządzeń. Oznacza to, że dostawcy będą mogli korzystać z ekosystemu, przy jednoczesnym zachowaniu jego zgodności z kodem źródłowym. Koreańczycy zdają się dążyć do zapewnienia firmom trzecim gotowego oprogramowania oraz garści narzędzi do opracowania własnych zewnętrznych aplikacji. Trudno zgadywać czy oznacza to hermetyczne zamknięcie systemu – wydaje się, że na szczegóły trzeba jeszcze odrobinę poczekać.

Mówi się, że platforma może wystartować pod koniec obecnego roku kalendarzowego. Wtedy też najpewniej ruszy zestaw narzędzi dla deweloperów, wliczając tu także usługę Update Service Tizen, co ma umożliwić znacznie łatwiejszą aktualizację urządzeń, działających w ramach Internetu Rzeczy. Wówczas przekonamy się, czy odświeżona wersja oprogramowania będzie bazowała na omawianym wyżej, zamkniętym kodzie, czy Samsung zdecyduje się na częściowy dostęp dla innych firm.

Jak sądzicie, w tych czasach platforma Tizen ma jeszcze sens? Może ona odnieść sukces w starciu z konkurencją?

źródło: sammobile za komunikatem prasowym Samsunga

Komentarze

 • Adrian Ujma

  Nie

 • gimbazowo

  Tak

 • CezaR

  Myślę że tak, jeżeli Samsung dobrze rozbuduje ten system. Bo przecież nie ma jeszcze dedykowanego Systemu dla IoT nie chodzi tu przecież o konkurencje dla Androida czy iOS

  • ZeroCool

   Skończy tak samo jak Bada

   • Oby jednak nie.

   • Avyerino

    Bada jest częścią Tizen. Jego aplikacje uruchamiane na Tizen.

 • Konrad Uroda-Darłak

  Meh, kwestia marketingu. Jakby nagle Samsung podmienił Androida na Tizen + zapewnił wsparcie dla aplikacji pisanych dla robocika, to mało kto zauważyłby różnicę :P

 • ajfon

  sluchajcie mnie juz wk____ja te polskie nieuczciwe sklepy ten syf na allegro gdzie pisza ze nowy tel. i ze otwietaja pudelko zeby paragon dac a w rzeczywistosci to powystawowe tel. z angli i zachodu i np. salonow orange. polska to teraz jakis smietnik europy a janusze kupuja to i sie ciesza. sie wk____wiam tylko bo nie ma opcji zeby kupic jakis nowy porzadny smartfon do dzwonienia poprzedniej generacji jak iphone 4s czy s5mini, poleccie cos tak do 600zl,

 • Avyerino

  Spóźniłeś się ze swoimi pytaniami. Tizen jest już zainstalowana w prawie wszystkich nowych produktów Samsung.

 • adam m

  Być może

 • Tomasz G.

  Cieszy mnie ta wiadomość – jeśli będzie mógł odciąć się od google’a to będzie tylko zaleta.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona