Wiko VIEW

Samsung chce “przekupić” deweloperów, aby tworzyli aplikacje również na Tizen OS

Tizen istalowany jest na budżetowych smartonach, sprzedawanych przede wszystkim na rynkach rozwijających się. Konkurencja ze strony Androida jest jednak ogromna również w tym segmencie. W dodatku OS Google ma jedną, główną przewagę – prawie trzy miliony aplikacji. Tizen nie może pochwalić się aż takim zapleczem. Ale Samsung znalazł sposób, jak zachęcić deweloperów do dostosowywania ich programów (lub tworzenia zupełnie nowych) także do tej platformy.

Koreańczycy uruchomią wkrótce specjalny program, w ramach którego twórca aplikacji może otrzymać nagrodę w wysokości 10 tysięcy dolarów – wystarczy, że jego propozycji uda się “wskoczyć” do pierwszej setki najczęściej pobieranych przez użytkowników programów.

Na razie nie ma jeszcze dokładnego regulaminu, ale wygląda na to, że beneficjentami programu będą mogli być również deweloperzy, których aplikacje już znajdują się w sklepie (ale nie są preinstalowane na smartfonie). Samsung zamierza bowiem przeznaczyć każdego miesiąca na nagrody okrągły milion dolarów (a 1 mln USD/100 = 10 tysięcy USD).

Program ma trwać od stycznia do września 2017 roku. 9 milionów dolarów to ogromna inwestycja – ciekawe, czy się opłaci. Samsung powinien jednak zabezpieczyć się i zapisać w regulaminie, że każda aplikacja musi mieć zapewnione wsparcie przez określony czas. W innym przypadku może to doprowadzić do nadużyć (ktoś stworzy/dostosuje aplikację, wypromuje ją, zgarnie nagrodę, a zaraz potem porzuci, pozostawiając użytkowników samym sobie).

*Na grafice wyróżniającej Samsung Z2

Źródło: Tizen Mobile App Incentive Program przez VentureBeat

Komentarze

 • Preza

  Ten Z2 jest “piękny” jak każdy budżetowiec Samsunga

  • sith44

   BadaOS deja vu

 • Patrząc z perspektywy np. WP i innych niszowych systemów, taki plan może się okazać sukcesem. Samsunga stać na taki wydatek, a widać, że do swojej platformy podchodzą z dużą uwagą. Jestem ciekaw dalszego rozwoju Tizena, bo w przeciwieństwie do wielu innych, ma on naprawdę spore szanse na zaistnienie.

  Szkoda, że BB nie pokusiło się o podobne rozwiązanie dla OS 10…

  • Konrad Uroda-Darłak

   Sęk w tym, że swego czasu Microsoft wykonał podobny ruch – pojawiło się trochę aplikacji, po czym od razu zostały one porzucone. Nie tędy droga :P

   • Dlatego autor wspomina o tym, by Samsung ogarnął jakiś zapis w regulaminie, co by jakoś motywowało producentów do podtrzymywania ich aplikacji.

    • Konrad Uroda-Darłak

     Wiem, odnosiłem się tyko do Twojego komentarza :P

    • Te zapisy są zawsze przy takich inicjatywach. Nic nie dają.

  • Jako developer powiem tyle – to nie zadziała. Przekupywanie nie działa jeśli to jednorazowa zapłata, a użytkowników danego systemu jest niewiele.

 • Dave

  MS powinien opłacać w sposób podobny swoich “deweloperów” i może pojawiłyby się jakieś sensowne aplikacje UWP, bo jak na razie nic ciekawego ten system nie oferuje. Ileż ja to czasu przesiedziałem na tym systemie i co gorsza, zero progresu. Ten Windows Insider to pic na wodę, który trzyma użytkowników (fanów?) w napięciu, że jakieś tam zmiany mogą się pojawić. Każdy nowy build zabija baterię, wprowadza jakieś śmieszne błędy z poprzednich kompilacji, czy też naprawia coś, co nigdy nie było zepsute. Nokia przez krótki czas zrobiła więcej niż sam Microsoft, który kompletnie nie ma pomysłu na rozwój mobilnych okienek. Podobnie z aplikacjami – same zamienniki, brak zainteresowania prawdziwych twórców, brak sensownych alternatyw dla Edge, porażająca wielozadaniowość, zerowa personalizacja, pustka. Jak to obecnie wygląda, sporo osób o tym wie :-) . Moją Lumie 950 schowałem do szuflady i teraz zabieram ze sobą Huaweia P9. Pod wieloma względami wyprzedza Lumię, a system… Cóż, Android może i dla niektórych kontrowersyjny, ale Windows nie ma do niego startu a w takim tempie to nie zmieni się nic przez najbliższe lat 20. Multum aplikacji, funkcji, uproszczeń, a wydajność zostawia Windowsa w tyle, który niegdyś słynął właśnie ze stabilnego i szybkiego działania. Oczywiście zaraz znajdą się wielcy obrońcy tej platformy, ale liczby same mówią za siebie, że 2% rynku mobilnego to tylko tyle, ile MS może zdziałać. Oczywiście te liczby cały czas się kurczą, ale najwierniejsi nadal użerać się będą z Insiderem i nadzieją, że jeszcze coś z tego będzie ;-)

  • giorgio

   Nic dodać, nic ująć

 • Kuba

  Samsung swoim systemem Tizen nie osiągnie zbyt dużo, sukcesem będzie jak będą mogli konkurować z Windows Phone, ale dalej nie zajdą. Rynek jest wypełniony po brzegi Androidem, a iOS ma swoją piaskownicę która jest w miarę bezpieczna. Tizen nie ma szans z tymi dowma systemami, bo iOS ma swoich stałych użytkowników, a Android ma siłę w chińskich producentach smartfonów.

  • Far Moscow

   Chiński będzie stopniowo zrezygnować z usług Guguli Anroid. Chcą stworzyć własny system operacyjny. Ponadto chińskie firmy mają także na uwadze wykorzystanie Tizen.

 • sith44

  BadaOS deja vu.

 • Far Moscow

  Bada OS stał się częścią Tizen. Aplikacje stworzone dla Bada, pracy i na Tizen OS. Nawiasem mówiąc, Tizen jest znacznie bardziej wydajne i efektywne kosztowo w porównaniu do Andorid i iOS.

 • anemusek

  9mln? Microsoft zainwestował miliardy, a i tek nie wypromował WP.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona