Ważne

Tobie też Play doliczył do faktury 150 złotych, bo ktoś doładował sobie konto z Twojego numeru?

W ostatnich dniach klienci Play, którzy zobowiązani są umową abonamentową, zaczęli zgłaszać, że zostali obciążeni przez operatora kwotą 150 złotych , ponieważ z ich numeru doładowano numery na kartę. Problem w tym, że nie robili oni tego osobiście oraz nie znają telefonów, których konta uzupełniono ich kosztem.

Co gorsza, nie jest to odosobniony przypadek. Do tej pory zgłosiło się do Play “około 10” klientów, których ktoś okradł na 150 złotych – “okradł”, ponieważ w takich kategoriach należy rozpatrywać te wydarzenia. Nie należy jednak wpadać w panikę, chociaż faktycznie sprawa jest niepokojąca.

Ale o co dokładnie chodzi? Ano o to, że jeżeli ktoś ma abonament w Play, to może doładowywać numery na kartę lub MIX (lecz tylko te, należące do Play), a kwota doładowania zostanie później doliczona do rachunku. Miesięczny limit wynosi 150 złotych. Usługa jest włączana automatycznie po opłaceniu pierwszej faktury, ale można ją wyłączyć, m.in. za pośrednictwem serwisu Play24. Mało kto jednak chyba o tym wie.

Kilku (bądź kilkunastu) klientów Play zaskoczonych było, kiedy otrzymali rachunek, na którym widniała pozycja, informująca, że z ich numeru doładowano telefony na kartę na łączną kwotę 150 złotych. We wszystkich przypadkach powtarza się właśnie maksymalne wykorzystanie limitu i dokonanie tego bez wiedzy właściciela numeru na abonamentu. Żaden z nich nie zna też doładowywanych numerów. Wszyscy zarzekają się także, że nikt miał dostępu do ich urządzenia lub konta w Play24 (co byłoby niezbędne) oraz że na pewno nie zrobił tego “cichcem” któryś z członków rodziny.

Play na szczęście wie o całej sprawie i niektórym klientom już nawet zwrócił pieniądze. Nie wiadomo jednak, kto i w jaki sposób doładowywał numery na kartę kosztem abonamentowców (nikomu nie udało się dodzwonić na nie). Pojawiają się różne teorie, ale wydaje mi się, że najlepiej poczekać na wyjaśnienie operatora. Choć w międzyczasie i tak bym zalecił wyłączenie w Play24 możliwości doładowania telefonu na kartę lub MIX, jeżeli ktoś nie korzysta z tej opcji. Tak na wszelki wypadek.

Aktualizacja, 20.06.2017, godz. 15:00

Rzecznik Play poinformował za pośrednictwem Twittera, że od teraz każdy klient dostanie powiadomienie SMS-em, jeżeli z jego konta zostanie doładowany numer na kartę lub MIX w Play.

Źródło: Forum Play przez Zaufana Trzecia Strona, Blog Play

Komentarze

 • Gość

  No to gdzie jest luka/niedopatrzenie czy wymuszenie?

 • Adrian Ujma

  Super PLAY. Wiem zaraz mnie zjecie, że przecież oddają. Jednak jeśli nie potrafią zabezpieczyć klientów przed taką kradzieżą to może dane i inne rzeczy też sobie kradnie kto chce.

 • Negative

  Cały Play. Gdy ja byłem w tej sieci i doładowywałem konto kwotą np. 10 zł – miałem je, ale jedynie zaglądając przez Play24. Gdy wpisywałem kod, kwota umniejszona była o jakieś kilka złotych przez co nie mogłem wykupywać pakietów, ani wykorzystać tej “znikniętej” kwoty, która oczywiście gdzieś tam wirtualnie na moim koncie była. Nie zdarzyło się to niestety raz czy dwa razy. W związku z tym przeszedłem do a2mobile, która to miażdży Play-a już na starcie.
  Coś nie gra u Play, skoro właścicielom numerów pieniądze znikają z konta.
  Szkoda, był olbrzymi potencjał, ale ktoś go zmarnował.

 • Nazwa

  Mam numer w T-Mobile który może i jest droższy od Play ale nie mam tam tylu problemów. A prędkość internetu – bez porównania.

  • Ziemniaczek

   Zwłaszcza Roaming Play to lipa. :)

 • trzyszosteczki

  Ciekawe jak w aplikacji Play24 na IOS’a to wyłączyć. U mnie się nie da.

 • Anonim

  Oczywiście, że się udało dodzwonić – doładowania kupione na Allegro i OLX.
  Kwota nie zawsze była 150 zł – jak ktoś miał kilka numerów, to miał i po 150 od numeru. Czasem miał tylko po 100.
  Nikomu nic nie zwrócono. Pierwszemu zgłaszającemu problem obiecano niższe kwoty na kolejnych rachunkach, ale ostatecznie i tak zażądał korekty.

  Panie Grzegorzu, polecam lepszy rozpoznanie tematu przed publikacją wpisu.

  • VMortens

   Hehe, artykuł dubluje uspokajający ton komunikatów Play’a, a nie stan faktyczny.

  • Karol

   Od ” pana” grzegorza nie możesz niestety oczekiwać rzetelności, za to gdzieś zasłyszaną plotkę jednozdaniową potrafirozdmuchać do artykułu wielkości strony. Taki jego “talent”

 • sss

  Zaraz, zaraz, to co ktoś sobie doładował karty i nie wiadomo czyje są te kary SIM?
  A czy przypadkiem wymuszenie rejestracji kart pre-paid nie było również po to, by nie było
  żadnych problemów z eliminowaniem podobnych złodziei i oszustów?
  Ciekawe, że play zamiast szybko zamknąć wyjaśnić temat, bierze oszustwo na siebie, pomimo tego,
  że nie ma już anonimowość pre-paid.

 • Gzik

  Play nie. T mobile. I gdy złożyłem reklamację, kazali mi z tym iść na policję. Bałwany.

 • Mateusz Pączek

  Ciekawe ilu osobom pozostanie info o “długu” w bazie danych. Osoby pokrzywdzone powinny mieć wszelką dokumentacje, by za 5-10 lat, Play nie sprzedało ich jakiejś firemce windykacyjnej.

 • Marek

  Szkoda tylko ze klieci nie zglaszaja na policje ze Play ich okradl a zamiast tego prubuja ustalic kto wyludzil doladowania od opratora.

 • wore

  dlatego uciekam do a2mobile. teraz mają ten nolimit i chcę wypróbować.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona