Samsung podobno szykuje bezpośredniego konkurenta dla Snapdragona 660 – procesor Exynos 9610

Jeżeli chodzi o procesory, to Samsung ma w swoim portfolio pozycje zarówno do urządzeń z niższej, jak i średniej półki oraz oczywiście do high-endów. Brakuje w nim jednak układów dla tzw. superśredniaków – w takich Koreańczycy stosują jednostki Qualcomma. Ale wygląda na to, że producent postanowił stworzyć (w końcu) także i taki SoC – ma się on nazywać Exynos 9610 i konkurować z wchodzącym na rynek Snapdragonem 660.

Jak donoszą źródła z Chin, procesor ma mieć łącznie osiem rdzeni: cztery ARM Cortex-A73 oraz ARM Cortex-A53. Pierwsze należą do tych wydajniejszych, wykorzystywanych przy bardziej wymagających zadaniach. Drugie z kolei są energooszczędne i biorą na siebie przede wszystkim podtrzymywanie podstawowych czynności, które nie potrzebują dużej mocy obliczeniowej.

Za grafikę odpowiadać ma Mali-G72 MP3, wykorzystujące nową architekturę Bifrost. W porównaniu do Mali-G71, nowy układ jest o 25% bardziej energooszczędny i aż o 40% wydajniejszy. Spokojnie powinien więc obsłużyć bez zająknięcia nawet zaawansowane przetwarzanie obrazu, m.in. w grach.

Exynos 9610 ma mieć też modem Netcom Cat. 13. Całość powstawać będzie w 14-nm procesie technologicznym LPP. Jeżeli wierzyć plotkom, pierwsze urządzenia trafią na rynek w czwartym kwartale 2017 roku. Na razie trudno przewidzieć, jakie modele zostaną wyposażone w ten układ, ale bardzo możliwe, że na pierwszy ogień pójdzie jakiś smartfon z serii Galaxy C (Galaxy C9 Pro napędza bowiem Snapdragon 653).

Częściowa specyfikacja procesora Samsung Exynos 9610 (fot. Weibo)

Źródło: Weibo przez My Smart Price

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona