Dowód osobisty w smartfonie? W Polsce? To się właśnie dzieje

Ile to razy człowiek potrzebował szybko pokazać swój dowód osobisty, a ten leżał gdzieś zaplątany na dnie portfela? A gdyby tak po prostu wyciągnąć smartfon i okazać dokument wirtualnie? Ministerstwo Cyfryzacji właśnie uruchomiło zapowiedziany w zeszłym roku pilotażowy program, dzięki któremu to możliwe.

Muszę od razu ostudzić Wasz zapał, bowiem program pilotażowy działa póki co tylko na terenie czterech miast w kraju. Szczęśliwcami są osoby z Łodzi, Ełku, Koszalina i Nowego Wiśnicza. Usługa wchodzi w zestaw mDokumentów, które mają za jakiś czas przenieść większość dokumentów, jak choćby prawo jazdy czy wzmiankowany już wcześniej dowód osobisty do noszonych przez nas smartfonów.

Jeśli tak samo jak ja, pomyśleliście teraz o bezpieczeństwie tak wrażliwych danych, to od razu spieszę z wyjaśnieniem, że – zgodnie z komunikatem Ministerstwa Cyfryzacji – nie należy tu myśleć o dowodzie osobistym “w telefonie”, ale raczej jako o dokumencie do którego mamy dostęp przez telefon. Chodzi o to, że nasz smartfon będzie jedynie miejscem, gdzie dokument znajdzie się po wpisaniu odpowiedniego kodu weryfikacyjnego, który otrzymamy SMSem. Pomysł nie jest niczym nowym. Zakładam że z podobnych rozwiązań wielu z Was korzysta każdego dnia, jednak ciekaw jestem, czy obywatele zdołają szybko “oswoić się” ze świadomością, że na przykład uwiarygodnienie swojej osoby w Urzędzie Miasta będzie zależne tylko i wyłącznie od SMSa.

Ministerstwo zastrzega, że rozwiązanie nie będzie obligatoryjne, obowiązkowe. Kto będzie chciał, ten może skorzystać, jednak nie należy spodziewać się tutaj przeniesienia niemal 38 milionów dowodów osobistych czy innych dokumentów obywateli do usługi mDokumenty, bez względu na to, czy osoby te są zainteresowane taką funkcjonalnością.

Warto też dopowiedzieć w tym miejscu, że dowód osobisty w ramach mDokumentów nie będzie zastępował starego, poczciwego dowodziku. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa, należy tu raczej skłaniać się ku opinii, wedle której taki “wirtualny” dokument będzie uzupełnieniem obecnego systemu, tym samym – zgodnie z literą prawa – posiadanie plastikowego dowodu potwierdzającego naszą tożsamość będzie nadal obowiązkowe.

Wiele ciekawych zastosowań mDokumentów, wraz z kilkoma pytaniami i odpowiedziami odnajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Pod tym linkiem można szybko zobaczyć prezentację (dokument .PDF), która prostym językiem tłumaczy filozofię działania systemu.

źródło: opr. własne, Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze

 • Andrzej

  Czas na dowody osobiste z chipem do którego można będzie wgrać np kartę miejską, biblioteczna czy jakieś inne dodatki jak np karta dużej rodziny

  • Ziemniaczek

   Chyba nigdy do tego nie dojdzie.

   • Przełom 2018/2019. Podobno.

    • Ziemniaczek

     Ale tego też nie wiadomo, bo miało to nastąpić wcześniej, ale nie wiem czemu nie wypaliło.

 • Moim zdaniem ten system jest słaby. Dyktowanie PESELu lub numeru telefonu a później kodu? Niewygodne. Wyobrażam sobie, że pomyłek w codziennym użyciu będzie sporo bo tu ktoś nie usłyszał, tam zapomniał, tam coś… Większy sens miałaby jak dla mnie jakaś aplikacja mobilna która wyświetlałaby kod do zeskanowania lub jakoś inaczej umożliwiała weryfikacje – tak aby nic nie trzeba było dyktować/pamiętać. Fakt, wykluczyłoby to osoby z klasycznymi telefonami ale szczerze mówiąc chyba coraz mniej takich. A jak są to głównie osoby starsze (bez urazy dla wszystkich), czyli pewnie takie które i tak z mDokumentów by nie skorzystały.
  Dodam jeszcze że jestem tym “szczęśliwcem” czyli mieszkańcem Koszalina, ale korzystać nie zamierzam, bo nie wydaje mi się to wygodne.

 • Mong

  Nie za dużo tego śledzenia: google, android, fb, karty płatnicze,… teraz jeszcze d/o? ;)

 • Raul

  Kredyt na dowód złodziej weźmie telefonem :)

  • Nie. Bo gdy wprowadzi się kod, będzie widać nasze zdjęcie, etc.

   • Mlody

    A czy nie zdarzaly sie przypadki ze zlodziejaszki braly kredyty, pozyczki, chwilowki itp przy uzyciu takiego dokumentu wlasnie “ze zdjeciem”? To w czym problem w takim przypadku?

    • skok

     Z takim złodziejaszkiem musiał współpracować pracownik banku

 • Z dowodem chyba nie ma zazwyczaj problemu gdy trzeba go szybko wyciągnąć więc nie wiem jaki trzeba mieć portfel by dowód leżał zaplątany na jego dnie ;) chyba bez przegródek ;) A tak poważnie to taka forma, dostępna w smartfonie też jest przydatna i jest to ciekawe rozwiązanie :)

  • Ja bym wolał zeby to właśnie prawo jazdy i dowód rejestracyjny nie musiały być noszone przy sobie podczas prowadzenia samochodu

 • matrixKL

  NJAWYŻSZY CZAS WSZCZEPIAC CZIPY jak bydłu.
  Każdy bachor dostanie strzał w potylicę
  Tym co sie nie podoba żelazem wypali sie pesel na czole

 • a zółwie myk,myk myk

  Idąc do magistratu ma się dowód przygotowany. Dowodu nie szuka sie dłużej niz realizuje ten pomysł z telefonem. Wielu nie zna swojego nipu, pesela, numeru telefonu, dobędzie dowód, telefon, okulary, by cyfry podac urzędnikowi, a to trwa

 • Marek

  Urzadnicy nalezacy do parti aktualnie rzadzacej beda mogli rozpoznac swojego. Super pomoc przy rozdawnictwie za zasugi. Brawo!

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona