Ważne

Naukowcy z Rice University mają świetny pomysł na małą, ale jednocześnie bardzo pojemną baterię

Naukowcy z całego świata nie ustają w wysiłkach, aby wynaleźć baterię, która pozwoli “uniezależnić” się od gniazdka na dłużej niż jeden dzień-dwa. Do tej pory pomysłów pojawiło się już mnóstwo, lecz żaden z nich (jeszcze?) się nie przyjął (tzn. nie został wprowadzony na masową, komercyjną skalę). Nie wiadomo, jaki los czeka rozwiązanie, opracowane przez badaczy z Rice University, jednak ono również mogłoby być remedium na problemy ogromnej większości użytkowników smartfonów.

Akumulator litowy miałby mieć nawet trzykrotnie większą pojemność niż bateria litowo-jonowa o takich samych wymiarach. Zastosowanie takiego materiału powoduje jednak szereg problemów, z których najpoważniejszym jest “nalot”, powstały w wyniku zmagazynowania zbyt dużych ilości energii, który niszczy ogniwo. Jest on niebezpieczny nie tylko z uwagi na ww. zjawisko, ale również może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu i pożaru.

Naukowcom z Rice University udało się jednak znaleźć rozwiązanie. Dzięki zastosowaniu “unikalnej anody” ze specjalnych “nanorurek”, zbudowanych z węgla i grafenu, “nalot” się nie tworzy, a tym samym nie zagraża całemu ogniwu. Co ciekawe, według badaczy, wspomniane “nanorurki” z powodzeniem mogłyby znaleźć zastosowanie również w obecnych na rynkach akumulatorach litowo-jonowych, wykorzystujących grafitowe anody.

Jak wspomniałem, nie wiadomo, jakie są szanse na wdrożenie tego typu baterii na masowym rynku. Podejrzewam jednak, że gdyby to się udało, producenci woleliby zmniejszać gabaryty ogniw, aby mieć więcej miejsca na inne komponenty, zamiast dać użytkownikowi akumulator o znacznie większej pojemności.

Źródło: Rice University przez SlashGear

Komentarze

 • Qki

  tra la la

 • Daniel Kurkowski

  “Zastosowanie takiego materiału”… tzn jakiego? Akumulator litowy przepraszam, czym różni się od litowo jonowego? Coś tu nie gra zdaje się. O grafenie wiadomo od dawna. Prędzej uda się zastosować krzem raczej, ale przede wszystkim pamiętajmy, że to nie rynek smartfonów jest priorytetem, tak więc poczekamy jeszcze dłuuuugo.

  • Niczym, z artykułu źródłowego wynikło, że użyli nowego sposobu na robienie anody do akumulatorów litowo-jonowych i zabezpieczenia jej przed tworzeniem wypustek, co pozwala na 3x zwiększoną gęstość energii – blisko możliwego limitu dla litu – oraz zwiększoną żywotność.

 • www

  Napiszę prosto i dosadnie: g0vnoprawda.

 • heheszek kropek zlocisty

  cykliczny artykul o nowych rewolucyjnych bateraiach ktore juz za chwile beda w naszych telefonach, a raczej nigdy to nie nastapi :D

 • anemusek

  Większość tych pomysłów trafia do szuflady bo nie da się ich wdrożyć do masowej produkcji albo koszty tego były by nie do zaakceptowania. Ten wyglada, że skończy tak samo.

  • stark2991

   Błąd. Większość pomysłów trafia do szuflady bo nikomu nie jest na rękę wdrażać baterie trzymające 3x tyle co dzisiejsze. Bateria to nadal najpopularniejszy powód do wymiany telefonu na nowy ;)

   • Bzdura. Firmy takie jak Tesla rzuciłyby się na takie baterie jak szalone.

    • stark2991

     Ekrany edge też były ciężkie w produkcji masowej. Bezramkowy Mi Mix tez jest ciężki w produkcji masowej. A jednak są na rynku.
     Owszem, pierwszy producent który by wyskoczył z taką baterią zaliczyłby spory wzrost sprzedaży. Ale długofalowo to się kompletnie nie opłaci. Po pierwsze dlatego, że ludzie będą rzadziej zmieniać telefon, a po drugie dlatego, że wkrótce potem reszta stawki by się dopasowała i sytuacja uległaby stabilizacji, tzn nikt by się nie wyróżniał. A więc klient by miał dłużej trzymająca baterię a producent co? Nic.

     • www

      Nieprawda. Wystarczyłoby wtedy “postarzeć” inny podzespół smartfona np. płytę główną. Wszystko jest do zrobienia.

   • Mr.D

    Błąd, wielu by po prostu zmieniało baterie. Telefony z wymiennymi bateriami teże były wymieniane na nowsze modele mimo latwej wymiany baterii. Wiem ludzie uwielbiają doszukiwać się różnych teorii tak jest nasz mózg zbudowany że latwo nam uwierzyć, temu np jest tylu zwolenników płaskiej Ziemi.

    • stark2991

     Wymienić baterię tez można, ale po pierwsze jest bardzo ciężko znaleźć oryginalną po dwóch latach od zakupu telefonu, a po drugie ta nowa bateria nadal będzie trzymać krócej niż nowa bateria w nowym modelu – postęp techniczny powoduje, ze jednak telefony pracują dłużej. A przynajmniej tak się ludziom wydaje.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona