Ważne

“Żegnaj, formacie MP3. To były piękne lata”

Tak można sparafrazować słowa twórców MP3. Format ten został przez nich uznany za martwy, a to z tego powodu, że… ich patent na niego właśnie wygasł. Nie oznacza to oczywiście, że empetrójki znikną z sieci, ani że nagle stracimy możliwość ich odtwarzania. Jedynie ich twórcy nie mogą już otrzymywać wynagrodzenia z tytułu użytkowania ich patentu.

Wspomniany format plików zmienił nie tylko całą branżę muzyczną, ale też kierunek rozwoju wielu dziedzin. Świat rozrywki nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez uwagi, jaką poświęcało się plikom muzycznym z rozszerzeniem .mp3.

MP3, co jest skrótem od MPEG-2 Audio Layer III, pojawiło się w 1993 roku. Miało swoje wzloty i upadki, ale ostatecznie stało się pewnym standardem w muzyce cyfrowej. W czasach swojej największej świetności nie przynosił milionów swoim twórcom z Towarzystwa Fraunhofera. Dopiero w ostatnich latach postarano się o uregulowanie kwestii patentowych.

Jednak od 23 kwietnia nie ma się już o co martwić. Instytut zakończył program licencjonowania niektórych patentów używanych w formacie MP3, pozwalając im na wygaśnięcie. Zamiast tego, inwestuje w rozwój formatu AAC, który również pomógł rozwinąć, jako kolejny standard dla przemysłu muzyki cyfrowej.

Twórcy formatu mówią, że MP3 jest martwe, ale tylko biorąc pod uwagę kwestie prawne. To jasne, że pliki te będą krążyć po sieci jeszcze przez wiele lat, nawet biorąc pod uwagę to, że obecnie mamy lepsze alternatywy.

W rzeczywistości AAC jest nam znane od lat, jednak nadal nie zastąpiło popularnych empetrójek. Co ciekawe, sytuacja ta może się utrzymać, gdyż wokół formatu MP3 narosło mnóstwo programów, które go wykorzystują, a ich liczba może wzrosnąć, gdy MP3 będzie już “uwolnione” od praw patentowych.

Format MP3 jest już na swojej ostatniej prostej, ale jest ona znacznie dłuższa, niż chcieliby tego zwolennicy formatu AAC. I niewykluczone, że ten ostatni standard nigdy nie pobije swojego chwalebnego poprzednika, gdyż obecnie coraz większą popularność zyskuje przesyłanie muzyki strumieniowo na urządzenia przenośne. A wielu ich użytkowników nie widzi potrzeby przechowywania utworów na smartfonach inaczej, niż przy pomocy usług, do których zdążyli się tak przyzwyczaić.

Tak więc, choć twórcy najbardziej popularnego formatu muzycznego wyciągnęli już wtyczkę, MP3 będzie walczyć do końca.

źródło: NPR przez SlashgearFir0002/Flagstaffotos

Komentarze

 • czang

  a napster, eMule i Kaza jeszcze działają? :)

 • Ziemniaczek

  Dobry clickbait. xD

  • Miodzio

   To po prostu dobry tytuł, już wolę taki, niż „Józia już nie posucha swoich mp3, przeczytaj dlaczego”.

   • Ziemniaczek

    Nie wiem skąd Ty się wziąłeś, ale dobry tytuł to: “MP3 – to koniec? Wyjaśniamy o co chodzi”

    • Miodzio

     Wziąłem się z miejsca, w którym rozróżnia się co jest clickbaitem, a co nie.

     • Ziemniaczek

      I nie posiadasz konta, tylko ukrywasz się pod inną nazwą.

     • Miodzio

      Nie mam konta, bo rzadko komentuję, ale gdy czytam takie pierdy, to mam ochotę założyć, dodać idiotyczny avatar i wygłaszać opinie jako fakty tonem wyroczni. To takie rozwijające zajęcie.

     • Bezkontowiec

      Ja też nie posiadam. I co z tego, szkoda mi czasu na zakłądanie konta aby komentować takie banalne nagłówki w stylu wupe. Nie mam też konta na facebooku, google plus i nk. I widzisz? Jakoś żyję i dobrze mi z tym

 • spi

  No brawo, proponuję jakiś roczny plebiscyt na chwytliwe i zarazem mijające się z prawdą tytuły. Powyższy to majstersztyk i dodatkowo zapożyczony od konkurencji.

  • Ziemniaczek

   Od SW zapewne, na serwisie PL, pisze w skrócie(z wiadomego powodu) jest świetny artykuł. :D

 • Radoslaw R

  Pytanie dla kolekcjonerów. Kto z was posiada jeszcze mp tróje i z niej korzysta ? :) Dawno , dawno temu za siedmioma górami … każdy chciał ją mieć :) .

  • as007

   Ja posiadam kilka iPodów. I nadal odtwarzają dźwięk lepiej, niż nowe iPhony.

 • Tom

  Ale ciemnota. Jak patenty się skończą, to oznacza, że stanie się to otwarty standard i każdy będzie mógł go wykorzystywać za darmo bez płacenia licencji dla Stowarzyszenia Fraunhofer które ten standard opracowało.

  • Miodzio

   Zastanawiam mnie czy po prostu skończyłeś czytanie na nagłówku, czy zwyczajnie nie zrozumiałeś. Jak to z tobą jest, co? ;)

 • Bess

  Ja mam na smarfonie, żona ma. Zawsze jak się gdzieś idzie, słuchawki na uszy i jazda.
  15giga muzyki i nie potrzebny mi w ogóle internet włączony na stałe.

 • Tomasz Zook Durlej

  Ja proponuję plebiscyt na opóźnione newsy. Sprawa sprzed prawie miesiąca.

 • Obserwator_911

  Co to za zbiorowa histeria w sieci? Jedyny koniec to koniec zdzierania kasy z producentów sprzętu i oprogramowania. MP3 dopiero teraz rozgości się na dobre wszędzie, bo nie trzeba będzie się przejmować patentami i licencjami.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona