Xiaomi Mi Mix 2 może mieć czytnik linii papilarnych zintegrowany z wyświetlaczem

Spodziewaliśmy się, że już Galaxy S8 będzie miał zintegrowany z wyświetlaczem czytnik linii papilarnych. Niestety, Samsung się jednak nie wyrobił, dlatego sensor znajduje się na pleckach jego flagowca. Podobne ambicje ma również Apple, choć jak wynika z większości doniesień, ono też ma problemy z implementacją tego rozwiązania. Ale do walki staje także Xiaomi i jeśli się uda, to Mi Mix 2 może być pierwszym na rynku smartfonem, w którym rolę skanera odcisków palców przejmie ekran.

Od jakiegoś czasu widać wyraźnie, że Chińczycy sukcesywnie odchodzą od “standardowych” czytników linii papilarnych. Jak zapewne część z Was kojarzy, już w Mi 5S został on umieszczony pod szkłem, a następnie na to samo zdecydowano się w Mi 6. Dlatego należy się spodziewać, że za jakiś czas Xiaomi zrobi kolejny krok i zintegruje skaner z wyświetlaczem.

Co prawda sam zainteresowany tego nie potwierdza, ale nieoficjalnie mówi się, że rozwiązanie to znajdzie się w jednym z trzech smartfonów: Mi Mix 2, Mi Note 3 lub Mi 7. Serwis źródłowy sugeruje, że Chińczycy zastosują je w pierwszym z ww. i choć nie podaje żadnych argumentów, to w sumie wydaje się to oczywiste. Jest to bowiem seria smartfonów koncepcyjnych, więc producent może sobie w niej eksperymentować. A czytnik linii papilarnych, zintegrowany z ekranem, to naprawdę jest coś nowatorskiego i nieszablonowego.

Dodatkowym argumentem może być fakt, że na pewno nie jest to rozwiązanie tanie (od opracowania po produkcję), dlatego najbardziej “pasowałoby” je zastosować – przynajmniej na początku – właśnie w Mi Mix 2 (Mi Mix jest aktualnie najdroższym smartfonem w ofercie Xiaomi – jego cena wynosi od 3499 do 3999 juanów czyli od ~2000 do ~2300 złotych). Dopiero jak koszty się zmniejszą, można je wdrożyć również w high-endach.

Zintegrowany z wyświetlaczem czytnik linii papilarnych może być zarówno zaletą, jak i wadą. Zaletą, ponieważ pozwoli zwiększyć stosunek powierzchni ekranu do powierzchni całego panelu przedniego (screen-to-body ratio). Wadą natomiast, bo jeśli panel zostanie uszkodzony, to koszt jego naprawy może okazać się horrendalnie wysoki.

Źródło: Xiaomi Today

Komentarze

 • Zbędny bajer. Czytnik zintegrowany, choć wyglądać będzie świetnie, dalej będzie hamować przestrzeń roboczą ekranu. Noe jestem pewien czy obecny poziom technologii pozwala na “nałożenie” na sam skaner dodatkowych funkcji ekranu. Z drugiej strony, nie śledzę tej technologii, wiec mam prawo się mylić.
  Moim zdaniem, skaner na pleckach to dobre rozwiązanie. Dla tych, którzy wolą odblokowywać telefon odbprzodu, Xiaomi mogłoby przewidzieć skaner tęczówki. Osobiście, liczę na to, że Mix 2 bedzienposiadac pasek przestrzeni z kamerą i czujnikami u góry. Zaskoczeniem będzie, jeśli wszystkie “kontrolki” znajdą się na ekranie (w sensie zintegrowane).

  Czekam.

  • TheTrojan116

   “będzie hamować przestrzeń roboczą ekranu.” Czyli uważasz ze producenci wprowadzili by skaner który uniemożliwi korzystanie z ekranu w danym miejscu a jedynie bedzie wyświatlać obraz w tym miejscu? To po co męczyć sie z wprowadzaniem go pod ekran zamiast zrobić dziurę w ekranie na niego mogliby zrobić np dodatkowe ekrany jak w lg v10 które otaczałby skaner z lewej i prawej lub nawet 3 w rodzaju lewo prawo dół i każdy miałby funkcje podstawowego ekranu a nie tylko powiadomień?
   Sam pomysł jest fajny dobry i wygodny ale wszystko zależy od tego jak zostanie to wykonane i czy nie bedzie niosło to ze soba awaryjności.

   • Chodziło mi o to, że nie jestem pewien czy czytnik pod ekranem nie będzie ograniczać przestrzeni roboczej. Nie miałem na myśli, że ekran ze zintegrowanym skanerem w ogóle będzie “bezużyteczny”. Jo wspomniałem, nienależne rozwoju tej technologii, więc podchodzę dobrego sceptycznie, tym bardziej, że aktualne rozwiązania są dobre.

    • Maciej Kotarba

     Czy wiesz że czujnik nacisku w S8 nie ogranicza przestrzeni roboczej? Nie rozumiem czemu skaner lini papilarnych miałby to robić

     • Nie, nie wiem. Napisałem o tym powyżej. Z drugiej strony, czujni, a skaner to inna rzecz. Na dobra sprawę, jeszcze nie pojawił się telefon z wbudowanym czytnikiem, wiec nikt nie wie jak będzie to wyglądało w praktyce.

 • gość

  Zbędny bajer.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona