Apple Watch

Apple Watch mógłby okazać się przydatny lekarzom: zegarek z dużą dokładnością wykrywa nieprawidłowy rytm serca

Technologia monitoringu pracy serca, „wciskana” czasem do różnych urządzeń elektronicznych, w tym do opasek fitness i smartwatchy, często jest określana jako zbędny bajer. Okazuje się jednak, że w pewnych okolicznościach czujniki tętna mogą być naprawdę przydatne.

Nowe badanie ujawniło, że czujnik zamontowany w Apple Watch z 97-procentową dokładnością wykrywa jedną z częstszych przyczyn niewydolności serca.

Twórcy aplikacji Cardiogram współpracowali przez jakiś czas z Uniwersytetem w Kalifornii, badając 6158 osób. Każda z tych osób miała na nadgarstku Apple Watch. Celem było sprawdzenie, na ile dokładnie zegarek potrafi rozpoznać migotanie przedsionków, które jest główną przyczyną niewydolności serca.

Apple Watch sparowano z modułem sztucznej inteligencji w celu stworzenia algorytmu, który wykrywałby różnice między normalnymi wahaniami tętna (na przykład spowodowanymi wysiłkiem fizycznym) a tymi, które pojawiają się przy migotaniu przedsionków.

25 procent zawałów serca spowodowanych jest właśnie migotaniem przedsionków, więc obiecujące wyniki badań nad przydatnością Apple Watchy w tej materii dają pewną nadzieję na wykorzystanie tych urządzeń do wykrywania i diagnozowania nieprawidłowości pracy serca. Nadal są to dopiero testy, więc nieprędko zobaczymy aplikację na smartwatche, która by wykorzystywała w ten sposób swój sensor tętna, ale to i tak spory krok naprzód.

Najbardziej obiecujące jest to, że urządzenia z rynku konsumenckiego można z powodzeniem wykorzystywać do wykrycia choroby. Pod tym względem przyszłość maluje się w dość jasnych barwach. Otwiera nam to też drogę do kontynuowania badań w kilki interesujących kierunkach.
– inżynier oprogramowania Cardiogram, Avesh Singh

Cardiogram chce teraz upewnić się, że algorytm zadziała podczas najróżniejszych aktywności fizycznych – podczas biegania, jazdy na rowerze czy spania. Singh wyraził nadzieję, że w przyszłości smartwatche będą nie tylko zbierać dane dotyczące stanu naszego zdrowia, ale też ostrzegać swoich użytkowników przed ryzykownymi sytuacjami.

 

źródło: CardiogramWearable