Ważne

Polacy coraz częściej używają BLIKa. Chyba nam się spodobało

Polska jest krajem, w którym różne udogodnienia technologiczne przyjmują się nadzwyczaj dobrze. Świetnie radzimy sobie z płatnościami bezprzewodowymi, włącznie z Google Pay. Jedną z form płacenia za zakupy jest też BLIK, którego popularność szybko wzrasta.

W samym pierwszym kwartale 2017 roku Polacy zrealizowali prawie 6 milionów transakcji BLIKIEM. W sumie, po pierwszych dwóch latach funkcjonowania tego standardu płatności, zarejestrowano około 10 mln transakcji. Oznacza to, że wielu z nas naprawdę zaprzyjaźniło się z tym systemem.

Pierwsze trzy miesiące 2017 roku to okres, w którym dokonano naprawdę dużo transakcji z BLIKIEM. Większość z nich to płatności za zakupy w internecie – 3,6 miliona. W sklepach stacjonarnych skorzystano z tej możliwości prawie 360 tysięcy razy. Do tego BLIK pomógł Polakom wypłacić pieniądze z bankomatu ponad 1,6 miliona razy i wykonać w sumie 311 tysięcy przelewów na numer telefonu.

Jak łatwo się zorientować, główną dziedziną, w której “żyje” BLIK, jest segment e-commerce. Ponad 60 procent płatności zarejestrowano w sklepach internetowych. Ten trend ciągle się umacnia – w sklepach stacjonarnych płacenie BLIKIEM to nadal zdecydowana mniejszość.

Udziałowcami Polskiego Standardu Płatności, twórcy BLIKU, jest sześć banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski. Z tej formy płatności mogą też korzystać klienci Getin Banku, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe, a wkrótce także Credit Agricole oraz Raiffeisen Banku.

źródło: GSMonline, PSP

Komentarze

 • Damian Skalec

  Czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa z wypłatą pieniędzy Blikiem z obcych bankomatów. Czy jest pobierana prowizja taka sama jak przy wypłacie gotówki kartą?

  • wombat

   jest bezpatnie

   • Andree

    Nieprawda. Pobierana jest prowizja według cennika usług banku. W PKO BP i Inteligo to przykładowo 5 zł. Prawdą jest, że po stronie Blik opłaty nie ma ale sam bank traktuje taką wypłatę jako wypłatę kartą z obcego bankomatu i nalicza prowizję 5 zł.

    • wombat

     Nie jest pobierana, bo dla blika nie ma różnicy jaki bankomat

 • irka

  kolejna fajna usługa getinu, widać że dbają o klienta i idą z duchem czasu. mają świetną obsługę i spisują się na medal,kiedy czegoś od nich potrzeba.

 • siedem

  mnie się spobowało, korzystam w pko – wymiennie z przelewami na telefon

  • sonors

   Tak samo :> ale mam w inteligo. A teraz weszla czasowa blokada kart, więc w ogole jeszcze bezpieczniej

  • Jędrek09

   Też w PKO i też korzystam. Właściwie już całkowicie przesiadłem się na apkę. Jest wygodniej.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona