Ważne

Samsung Electronics rozbije się na dwie mniejsze firmy?

Południowokoreański konglomerat Samsung Electronics Co. Ltd. rozważy propozycję podzielenia firmy na dwie. Pomoc podczas tak wielkiego przedsięwzięcia zaoferował amerykański fundusz hedgingowy Elliot Management – jak donosi redakcja Seoul Economic Daily.

Podział pozwoliłby spadkobiercom fortuny rodziny Lee na wzmocnienie ich wpływów na poczynania sekcji mobilnej, która jest oczkiem w głowie biznesowego imperium Samsung Group. Elliot Management zaproponował rozdzielenie firmy w październiku, kiedy to taki ruch będzie korzystny dla akcjonariuszy.

Zespół dyrektorów firm działających pod skrzydłami Samsunga ma jutro odpowiedzieć na wniosek Amerykanów – przynajmniej tak twierdzi Seoul Economy. Firma na razie nie skomentowała pytań o plany odnośnie podziału.

Spore zmiany w Samsungu następują zwłaszcza od maja 2014 roku, kiedy Jay Y. Lee przejął sporą część firmy z rąk swojego ojca Lee Kun-hee, który przeżył atak serca. W 2015 roku zdecydowano się na kolejne kroki w celu ustabilizowania zarządzania firmą, w której oprócz Jay Y. Lee spore wpływy mają jego dwie siostry. Zwłaszcza ostatnie miesiące pokazują, jak dużo się robi w kierunku restrukturyzacji Samsung Electronics.

Według redakcji Hi Investment, zmiany rzeczywiście nadchodzą i mogłyby pozytywnie wpłynąć na strukturę własnościową. Należałoby ich jednak dokonać z głową. Czy w takim razie podział jest rozsądny?

źródło: Reuters

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona