Samsung Electronics rozbije się na dwie mniejsze firmy?

Południowokoreański konglomerat Samsung Electronics Co. Ltd. rozważy propozycję podzielenia firmy na dwie. Pomoc podczas tak wielkiego przedsięwzięcia zaoferował amerykański fundusz hedgingowy Elliot Management – jak donosi redakcja Seoul Economic Daily.

Podział pozwoliłby spadkobiercom fortuny rodziny Lee na wzmocnienie ich wpływów na poczynania sekcji mobilnej, która jest oczkiem w głowie biznesowego imperium Samsung Group. Elliot Management zaproponował rozdzielenie firmy w październiku, kiedy to taki ruch będzie korzystny dla akcjonariuszy.

Zespół dyrektorów firm działających pod skrzydłami Samsunga ma jutro odpowiedzieć na wniosek Amerykanów – przynajmniej tak twierdzi Seoul Economy. Firma na razie nie skomentowała pytań o plany odnośnie podziału.

Spore zmiany w Samsungu następują zwłaszcza od maja 2014 roku, kiedy Jay Y. Lee przejął sporą część firmy z rąk swojego ojca Lee Kun-hee, który przeżył atak serca. W 2015 roku zdecydowano się na kolejne kroki w celu ustabilizowania zarządzania firmą, w której oprócz Jay Y. Lee spore wpływy mają jego dwie siostry. Zwłaszcza ostatnie miesiące pokazują, jak dużo się robi w kierunku restrukturyzacji Samsung Electronics.

Według redakcji Hi Investment, zmiany rzeczywiście nadchodzą i mogłyby pozytywnie wpłynąć na strukturę własnościową. Należałoby ich jednak dokonać z głową. Czy w takim razie podział jest rozsądny?

źródło: Reuters

Komentarze

  • Mobilefan

    Dopoki bede zadowolony z ich sprzetu, moga sie rozbijac nawet na 10:)

  • anemusek

    Heh, zmiany mają jeszcze bardziej zaciemnic strukturę firmy jeśli już i umożliwić nieplacenie podatków oraz różnych ewentualnych konsekwencji ostatniej afery korupcyjnej w Korei. Nie wiem czy rzeczywiście jest jakiś plan podziału (to propozycja jakiejś firmy, która chciała by zarobić, a cała akcja może być jej wymysłem w nadziei, że nastawienie rynków zachęci firmę. Albo szykują jakąś spekulacje na małym pakiecie akcji.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona