Ważne

Apple ustanawia kolejny rekord dochodów, miażdżąc konkurencję

Według najnowszych szacunków firmy badawczej Strategy Analytics, Apple udało się wypracować 91 procent światowych zysków ze sprzedaży smartfonów w trzecim kwartale 2016 roku. To nowy rekord.

W raporcie, do którego dotarła wczoraj redakcja Apple Insider, Apple jest najbardziej dochodowym producentem smartfonów na świecie. Zysk operacyjny tej firmy wyniósł 8.5 miliarda dolarów – są to dane za trzeci kwartał tego roku. Żeby zorientować się, jak wielka jest to wygrana dla firmy z Cupertino, trzeba porównać to z 9.4 miliarda dolarów całkowitego zysku operacyjnego, jaki został wypracowany w tym samym czasie przez całą branżę.

apple-wyniki-q3-2016

„Apple zdobyło rekordowy, 91-procentowy udział w światowym zysku ze sprzedaży smartfonów. Zdolność firmy do maksymalizacji ceny i minimalizacji kosztów produkcji jest niezwykle imponująca i iPhone nadal generuje potwornie wielkie zyski” – powiedziała Linda Sui, dyrektor Strategy Analytics. Dodała po chwili: Huawei, Vivo i OPPO to kolejni najbardziej dochodowi producenci w tym kwartale, ale nadal są daleko za Apple”.

Osiągnięcia Apple w Q3 są bardziej niż imponujące, gdy zestawi się je z pozostałymi czterema „najlepszymi z najlepszych”. Dochody wszystkich tych producentów orbitują wokół 200 milionów dolarów.

Co ciekawe, choć przychody Apple malały z roku na rok, to sprzedaż samych iPhone’ów szła całkiem nieźle. Z zaskakująco dobrym przyjęciem spotkały się też modele iPhone 7 i 7 Plus, co na pewno miało swoje przełożenie na końcówkę tego kwartału. Nie chodzi o to, że iPhone’y wyprzedają się na pniu, bo znacznie lepsze wyniki pod tym względem miały smartfony Apple poprzedniej generacji. Ale z tego powodu oczekiwania analityków były mniejsze, i łatwiej było je spełnić.

Firma odnotowała wzrost sprzedaży na 33 z 40 swoich najważniejszych rynkach. Nie wszędzie jednak Apple się udało – na przykład sprzedaż iPhone’ów w Chinach spadła w tym roku o 30%.

źródło: Apple Insider

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona