Ważne

T-Mobile wdraża technologie VoWiFi i VoLTE, ale na początku skorzysta z nich niewielu klientów

T-Mobile, jako pierwszy operator w Polsce (i jeden z pierwszych na świecie), udostępnił swoim klientom jednocześnie dwie technologie: VoWiFi (znane też jako Wi-Fi Calling) i VoLTE. Na początku z ich dobrodziejstw będą mogli jednak skorzystać użytkownicy tylko dwóch urządzeń.

VoWiFi to nic innego, jak Wi-Fi Calling. Rozwiązanie to umożliwia wykonywanie połączeń oraz wysyłanie SMS-ów i MMS-ów (odbieranie wszystkich aktywności oczywiście też) przez sieć Wi-Fi, zamiast komórkową – zarówno w Polsce, jak i za granicą. W tym ostatnim przypadku jest to o tyle przydatne, że klient nie ponosi żadnych, dodatkowych opłat roamingowych.

VoWiFi jest usługą natywną, co oznacza, że nie wymaga instalacji odrębnych aplikacji na urządzeniu. Nie trzeba też prowadzić osobnej listy kontaktów czy wiadomości. Wszystko pozostaje tak, jak dotychczas.

W tym samym momencie T-Mobile wdrożył również technologię VoLTE. Pozwala ona szybciej zestawiać połączenia oraz redukuje zapotrzebowanie na energię podczas prowadzenia rozmów. To drugie osiągane jest poprzez unikniecie tzw. fallback, czyli przełączenia telefonu z sieci LTE do 3G (co występuje w każdej sieci, która nie ma VoLTE).

T-Mobile jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie operatorów, który uruchomił obie technologie jednocześnie. Umożliwia to obsługę przełączania rozmów pomiędzy sieciami Wi-Fi i siecią operatora (tzw. handover’y). W dodatku odbywa się to całkowicie automatycznie i jest realizowane w trakcie prowadzenia rozmowy, bez zrywania połączenia.

Zarówno VoWiFi, jak i VoLTE jest oferowane zupełnie bezpłatnie. Na początku z usługi korzystać będą mogli klienci indywidualni, posiadający Samsunga Galaxy S6 lub Galaxy S6 Edge (ostatnio udostępniono im nawet specjalną aktualizację, aktywującą dostęp do ww. usług, czego potwierdzenie zostało przesłane SMS-em).

T-Mobile prowadzi prace, aby zwiększyć powszechność nowych usług. Obie technologie, w założeniach, mają być dostępne dla klientów wszystkich taryf do końca pierwszego kwartału 2017 roku. Do tego momentu liczba terminali w sieci, obsługujących VoLTE i VoWIFI, powinna przekroczyć 500 tysięcy (natomiast do końca tego roku około 50 tysięcy). Na razie jednak nie wiadomo, posiadacze których smartfonów będą mogli także z tego korzystać (ale kilka kolejnych modeli ma zostać dodanych jeszcze w grudniu).

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona