Ważne

HTC krótko miało powody do radości – wyniki finansowe za październik ponownie dużo słabsze niż przed rokiem

Mogło się wydawać, że HTC w końcu stanęło na nogi i od teraz będzie tylko lepiej. Cóż, właśnie okazuje się, że wracamy do punktu wyjścia, ponieważ Tajwańczycy ponownie raportują same spadki.

W październiku 2016 roku przychody HTC wyniosły 8,172 miliarda nowych dolarów tajwańskich (259,64 miliona dolarów amerykańskich). Jest to o 12,43% mniej niż we wrześniu i o 8,66% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Za pierwszych dziesięć miesięcy 2016 roku Tajwańczycy odnotowali łączne przychody na poziomie 64,085 miliarda NT – o 38,9% mniej niż od stycznia do października 2015 roku, kiedy było to 104,882 miliarda NT.

Wyniki finansowe HTC za okres styczeń - październik 2016 roku

Wyniki finansowe HTC za okres styczeń – październik 2016 roku

Kiedy HTC prezentowało wyniki finansowe za sierpień i wrzesień 2016 roku, wydawało się, że w końcu nadeszła upragniona poprawa i koncern na powrót zaczął odnotowywać wzrosty, zamiast samych spadów. Niestety, październik pokazuje, że przed Tajwańczykami wciąż jeszcze dużo pracy/starań i zdecydowanie dłuższa droga, aby ich interes od nowa stał się opłacalny.

Sytuacja HTC jest także bardzo mocno zależna od wyników, osiąganych przez Pixele Google’a. Na razie smartfony sprzedają się dobrze, ale na pewno nie będzie to trwać wiecznie, ponieważ z czasem najzwyczajniej w świecie się “zestarzeją” i klienci przestaną na nie zwracać uwagę. A nie wiadomo, czy Tajwańczycy otrzymają kontrakt również na produkcję ich następców – zwłaszcza, że Google bardzo chciało powierzyć to zadanie Huawei i może ponownie próbować go do tego namówić.

Warto też zaznaczyć, że przed nami “najgorętszy” okres w roku, czyli święta Bożego Narodzenia i późniejsze wyprzedaże. To zwykle najlepszy czas dla producentów i ciekawe, czy skorzysta na tym także HTC. Zobaczymy.

Źródło: HTC, DigiTimes

Komentarze

 • KSmok

  Ekonomiczne dane, rachunek zysków i strat to pojęcia ekonomiczne. Miłośnicy technologii i telefonów pisząc każdego miesiąca o rychłym upadku HTC już od dawna nie zaskakują, a wręcz odrzucają monotonicznością wypowiedzi. Pojęcia ekonomiczne można zrozumieć po krótki douczeniu, co pomoże pisać rzetelne artykuły w przyszłości.

  Spadek PRZYCHODÓW w stosunku do zeszłego roku NIE oznacza strat. A danych z bilansu firmy autor nie przytacza. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę cykl życia produktu, każda doświadczona i dojrzała firma w pewnym momencie odnotowuje straty przychodów względem poprzednich lat i stabilizuje tym samym swoją sytuację finansową ( a nie ma to nic wspólnego z bankructwem).

  • Problem w tym, że HTC opublikowało tylko tyle, ile widać w powyższym artykule. Bilans za trzeci kwartał znajdziesz natomiast w zaproponowanym na samym końcu artykule.

   • xxxx

    To nie zmienić faktu że to co napisał to prawda i tak jest. To jest bilans w porównaniu z rokiem ubiegłym analogicznym miesiąc za miesiąc. Jeśli tyle zarobili to wyprodukowanie i pensje i inne koszty im się zwróciły, tylko ze zarobili mniej niż rok wcześniej w tym samym okresie i z roku na rok to spada, nie bój się jeśli mieli by dopłacać do tego interesu już przez tak dobre 4 lata to już dawno by ich nie było, po prostu mniej zarabiają niż w latach wcześniejszych. To cała filozofia, żadna firma nie da do jakiegoś portalu całych swoich finansów i i innych ważnych dokumentów. Tylko to co można czyli ile zrobili, a że rok wcześniej też dali taki bilans to ktoś się pokusił czy nawet sami to robią i sprawdzają jak sprzedawali rok temu i ile zrobili a ile teraz. Z tego artykułu wiemy tylko tyle HTC zarobiło mniej w październiku 2016 niż w październiku 2015.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona