Ważne

Microsoft publikuje wyniki finansowe za ostatni kwartał i od razu mówi, że w przyszłym będzie gorzej

Microsoft opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2016 roku. Linia Surface poradziła sobie w ostatnich trzech miesiącach bardzo dobrze, natomiast jak sprzedawały się Lumie – nie trzeba chyba mówić. Koncern z Redmond jednak już teraz zapowiedział, że przyszły trymestr będzie słabszy.

Przychody ze sprzedaży urządzeń z linii Surface w trzecim kwartale 2016 roku (dla Microsoftu jest to pierwszy kwartał w 2017 roku fiskalnym) wyniosły łącznie 926 milionów dolarów. Jest to o 38% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy do kasy Microsoftu wpłynęły z tego tytułu 672 miliony dolarów.

Jeśli natomiast chodzi Lumie, to przychody ze sprzedaży w ostatnich trzech miesiącach były aż o 72% mniejsze niż w czwartym kwartale 2015 roku. Jest to tragiczny wynik, aczkolwiek wszyscy doskonale wiedzą, że smartfony te cieszą się znikomą popularnością, więc specjalnej niespodzianki nie ma. W końcu zrozumiał to też sam Microsoft i od nowego roku nie będzie już sprzedawał tych urządzeń.

Przy okazji prezentacji wyników finansowych za ostatni kwartał, koncern z Redmond pokusił się także o stwierdzenie, że nie spodziewa się, że marka Surface w następnym trymestrze poradzi sobie tak samo dobrze, jak w poprzednim. Jest to dość zaskakujące, ponieważ przed nami najgorętszy okres dla wszystkich producentów, czyli szał przedświątecznych zakupów i późniejsze wyprzedaże.

Deklaracja Microsoftu podyktowana jest najprawdopodobniej faktem, że Surface Pro 4 i Surface Book nie doczekają się w tym roku następców (a dopiero w przyszłym, być może na wiosnę). Czas jednak upływa, sprzęt się starzeje, a przez to automatycznie staje się coraz mniej atrakcyjny w oczach klientów. Kupuje go więc coraz mniej osób, a konkurencja nie śpi i prezentuje swoje propozycje.

*Na grafice wyróżniającej Microsoft Surface Book

Źródło: Microsoft przez Neowin

Komentarze

 • dareczq

  Wystarczyłoby obniżyć cenę o 25%

 • yo!

  Podaje wyniki kwartalne i zapowiada co będzie w następnym trymestrze (a nie kwartale)?

  • A ile kwartał ma miesięcy? Przypadkiem nie trzy? ;)

   • yo!

    Kwartał ma trzy miesiące. Tru dat.
    A trymestr?
    uwaga
    uwaga
    Trymestr ma 4 miesiące !

    • What?! Gdyby trymestr miał cztery miesiące, to ciąża kobiety trwałaby nie 9, a 12 miesięcy ;)

     • yo!

      Trymestr ciąży trwa 3 miesiące, bo to jest 1/3 okresu ciąży.
      Trymestr roku (a przecież od roku księgowego zaczęliśmy) trwa 4 miesiące, bo 1/3 z 12 to 4
      (analogicznie kwartał roku trwa 3 miesiące, bo 1/4 z 12 to 3. Kwartał ciąży trwałby około 2,25 miesiąca gdyby ktokolwiek analizował ciąże w podziale na kwartały :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona